Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

System Zarządzania Bazą Danych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "System Zarządzania Bazą Danych"— Zapis prezentacji:

1 System Zarządzania Bazą Danych

2 System Zarządzania Bazą Danych- SZBD- to oprogramowanie umożliwiające użytkownikom definiowanie, tworzenie i zarządzanie bazą danych oraz kontrolowanie dostępu do niej. Oprogramowanie to umożliwia także dostęp do baz danych nie tylko użytkownikom, lecz także innym programom. Wszystkie wymienione wyżej czynności są możliwe dzięki zaimplementowanej obsłudze strukturalnego języka zapytań.

3 Początki SZBD Pierwszym systemem zarządzania bazą danych był system stworzony na potrzeby projektu Apollo. Zainicjowane przez prezydenta Kennedy’ego prace wymagały gromadzenia bardzo dużej ilości informacji, należało stworzyć system, który byłby w stanie udźwignąć mechanizm dostępu i modyfikacji informacji przy bardzo dużej ilości danych.

4 Wykonała to firma NAA, która stworzyła GUAM- system modyfikacji i dostępu. Potem w latach 60. ten projekt rozwijała firma IBM. Kolejnym krokiem w rozwoju systemu było powstanie nowego systemu baz danych- systemu sieciowego.

5 W 1965 roku powstała grupa do spraw przetwarzania danych DBTG i zajęła się wytyczaniem standardów dla systemów które umożliwiają przetwarzanie danych i tworzenie baz danych. Kolejnym krokiem były systemy tworzone po 1970 roku, kiedy to E.F Codd opublikował swoją pracę będącą do dziś podstawą założeń wszystkich relacyjnych systemów zarządzania bazą danych RDBMS.

6 Funkcje Systemu Zarządzania Bazą Danych
Pełni funkcję pośrednika pomiędzy zapisanymi danymi a użytkownikiem bądź programem chcącym tych danych skorzystać Sprawia, że programy nie muszą mieć zaimplementowanej obsługi zapisu plików na dysku, jak również logicznej organizacji danych w tych plikach Zapewnienie odpowiedniej ochrony przed nieprawidłowym działaniem programów oraz przed dostępem nieuprawnionych użytkowników

7 Zabezpieczenie w bazie danych informacji, aby były logiczne i spójne oraz odpowiadały rzeczywistości
Zapewnienie szybkiego dostępu do danych sortowania ich i modyfikacji Zapewnienie tworzenia kopii zapasowych, zarządzania nimi oraz odtworzenia bazy danych po awarii

8 Wady SZBD Po mimo wielu zalet System Baz Danych ma także wady m.in.:
Przez wzrost nowoczesnych funkcji jakie daje SZBD konieczne jest zapoznanie się z bardzo obszerną dokumentacją. Systemy nadal wymagają zapewnienia dużych przestrzeni dyskowych i zasobów pamięci operacyjnych Wysoka cena (uzależniona od liczby procesorów wykorzystywanych w urządzeniu serwerowym; opłaty za szkolenia pracowników; koszty przeniesienia systemu)

9 Prezentację wykonała Anna Lis kl. 3B


Pobierz ppt "System Zarządzania Bazą Danych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google