Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASILANIE I CHŁODZENIE KOMPUTERA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASILANIE I CHŁODZENIE KOMPUTERA"— Zapis prezentacji:

1 ZASILANIE I CHŁODZENIE KOMPUTERA

2 Jak są zasilane obecnie komputery?
Jeśli mowa o zwykłych komputerach stacjonarnych to zasila się je poprzez prąd promienny, który ma nasilenie 220V. Taki prąd doprowadza się do zasilacza, który jest w wewnętrznej obudowie. Obecnie używane są tylko i wyłącznie zasilacze impulsowe, a zaletą tych zasilaczy z pewnością będą bardzo małe wymiary, mały ciężar, jak i wielka sprawność nawet przy tych wielkich mocach.

3 Zasada pracy zasilacza.
Zasilacz wyprostowuje prąd zasilany, zmodułowuje napięcie o częstotliwości kHz, a także poddaje transformacji zbyt dużą częstotliwość, a potem wyprostowuje prąd, który otrzymuje się z transformatora. Cała ta praca ma na celu zmniejszyć wymiary transformatora, a także przetworzyć prąd o większej częstotliwości, no i umożliwić dzięki temu zastosowanie transformatorów o mniejszych gabarytach. We wnętrzu każdego zasilacza mamy także wentylator, dzięki któremu wymusza on przepływanie powietrza wewnątrz komputera.

4 W komputerach osobistych do zasilacza podłączone są:
płyta główna dysk lub dyski twarde napędy (optyczne, taśmowe, np. CD-ROM, DVD-ROM) niektóre karty graficzne wymagają podłączenia dodatkowego zasilania (wtyczki PCI-E 6 i 8 pin) inne urządzenia znajdujące się wewnątrz komputera, np. wentylatory czy dodatkowe panele podłączane podobnie jak napędy do wtyku Molex do pozostałych podzespołów napięcie z zasilacza jest dostarczone pośrednio z płyty głównej (np. karty rozszerzeń, wentylatory procesorów, porty itp.)

5 Budowa zasilacza. Większość zasilaczy wykonana jest w postaci metalowego prostopadłościanu, z którego ścianki wychodzi kilka wiązek przewodów. Po przeciwnej stronie znajdują się otwory wentylacyjne i gniazdo IEC C14, do podłączenia zasilania z sieci energetycznej. Opcjonalnie może tam być też umieszczony wyłącznik i przełącznik napięcia wejściowego. Etykietka umieszczona na boku zasilacza zawiera informacje dotyczące maksymalnej mocy wyjściowej i certyfikatów. Rozmiary zasilacza ATX to: szerokość 150 mm, wysokość 86 mm, a głębokość typowo 140 mm, choć może różnić się w zależności od producenta.

6

7 Chłodzenie komputera. Wyróżniamy min. cztery metody chłodzenia : - aktywne - pasywne - wodne - lodem

8 Chłodzenie pasywne. Chłodzenie pasywne to system chłodzenia oparty na radiatorze. W systemie tym wykorzystuje się jedynie zjawisko oddawania przez metale energii cieplnej do otoczenia – nie występują tu dodatkowe elementy ruchome w postaci wentylatorów.

9 Chłodzenie aktywne. Chłodzenie aktywne to takie, które odprowadza ciepło za pomocą urządzeń takich jak wentylatory, ogniwo Peltiera lub chłodzenie płynami. Wentylator wymusza ruch w pobliżu powierzchni radiatora, ułatwiając odprowadzanie z niego ciepła. W starszych układach płyt głównych wentylator miał stałą prędkość obrotową, w nowszych prędkośc obrotowa jest regulowana autmatycznie w zależności od temperatury np. procesora.

10 Chłodzenie wodne. Ciekawym rozwiązaniem pozbywania się nadmiaru temperatury z procesora jest chłodzenie za pośrednictwem wody. Nie jest to metoda tania, gdyż wymaga wielu różnych podzespołów, m.in. bloku wodnego, specjalnego mocowania pompki wody, radiatora, chłodnicy no i oczywiście systemu rurek. Jednak w zamian za to otrzymujemy naprawdę niezłą wydajność. Żywotność tego typu chłodzenia zależy od jego poszczególnych podzespołów, oszczędzając na którymś z nich, powinniśmy się liczyć z większym prawdopodobieństwem wystąpienia awarii.

11 Chłodzenie lodem. procesor można chłodzić lodem. Chodzi tutaj o specjalny pojemnik z tzw. suchym lodem, tj. zamrożonym dwutlenkiem węgla, który utrzymuje dość dobrze temperaturę poniżej -70 stopni Celsjusza. Z czasem nagrzewa się on i ulatnia w postaci bezbarwnego i nieszkodliwego gazu. Stąd też trzeba okresowo napełniać pojemnik chłodzący, a w związku z tym należy się liczyć ze stałymi okresowymi kosztami (choć w zamian za to chłodzenie nie pobiera prądu),a także z możliwymi trudnościami w otrzymaniu suchego lodu.

12 Chłodzenie komputera. Im temperatura wyższa tym wzrasta ryzyko przegrzania podzespołów, dlatego należy ją monitorować nie dopuszczając do przekroczenia zalecanych norm i starając się aby pozostawała jak najniższa. Objawami przegrzewania się komputera są: - wolniejsze działąnie komputera, spadek wydajności - zawieszanie się komputera - niespodziewane restarty -przekłamania w wyświetlanym obrazie nadmierne ogrzewanie się obudowy

13 Chłodzenie komputera. Jednym z podstawowych, a zarazem najbardziej miarodajnym sposobem sprawdzenia temperatury procesora – o ile nie dysponujemy specjalnym miernikiem temperatury, będzie BIOS płyty głównej, w którym to znajdziemy podstawowe informacje odnośnie osiąganej przez nasz procesor temperatury oraz prędkość pracy układy chłodzenia. ( BIOS jednak nie dostarcza informacji podczas pracy komputera w obciążeniu, dlatego też w takich sytuacjach należy skorzystać z przeznaczonych do tego celu aplikacji )

14 Dopuszczalna temperatura.
Ogólnie przyjętą zasadą dla procesorów stacjonarnych jest aby nie przekraczać w stresie ( przy dużym obciązeniu – intensywne obliczenia lub podczas grania) temperatury 70 stopni Celsjusza, w laptopach 80 stopni Celsjusza. NIE JEST TO REGUŁĄ I POWINNIŚMY O TYM PAMIĘTAĆ! Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaka powinna być dopuszczalna temperatura procesorów w trakcie obciążenia. Jej dolna granica nie jest wyznaczona, a to oznacza, że im chłodniej tym lepiej.

15 Dopuszczalna temperatura.
Temperatura karty graficznej nie powinna być większa niż 90 stopni celsjusza, a temperatura dysku twardego nie powinna przekraczać 50 stopni celsjusza.

16 Przegrzewanie się komputera.
Przyczyny : - zakurzony układ chłodzenia - zużyta lub słabej jakości pasta termoprzewodząca - zakryte otwory wentylacyjne - słaba wentylacja pomieszczenia - wysokie temperatury otoczenia - praca w pełnym słońcu

17

18 KONIEC. Przygotowała : Natalia Socha Źródła : wikipedia.pl prezi.com


Pobierz ppt "ZASILANIE I CHŁODZENIE KOMPUTERA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google