Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielościany Keplera – Poinsota.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielościany Keplera – Poinsota."— Zapis prezentacji:

1 Wielościany Keplera – Poinsota.

2 Jan Kepler Ur. 27 grudnia 1571r. w Weil Der Stadt, zm. 15 listopada 1630r. w Ratyzbonie; wybitny niemiecki matematyk, fizyk i astronom, odkrywca m.in. trzech reguł, jakimi rządzą się ruchy planet Układu Słonecznego; wprowadził przecinek do ułamków dziesiętnych; zajmował się obliczaniem objętości różnych brył geometrycznych. Praca Keplera miała wpływ na dalszy rozwój astronomii i matematyki.

3 Louis Poinsot Ur. W 1777r., zm. w 1859r; wybitny francuski matematyk i teoretyk techniki. Profesor Akademii Nauk i Royal Society. Podejmował prace teoretyczne z zakresu zastosowań geometrii w mechanice ciał sztywnych; autor pojęcia pary sił i bezwładności elipsoidy; opracował teorię ruchu swobodnego ciała sztywnego wokół punktu stacjonarnego.

4 Wielościany Keplera – Poinsota podnoszą liczbę wielościanów foremnych do dziewięciu. Są one wklęsłe, ale spełniają warunek foremności.

5 DWUNASTOŚCIAN GWIAZDZISTY MAŁY
Powstaje w wyniku przedłużenia krawędzi dwunastościanu aż do przecięcia się. Zbudowany jest z 12 przenikających się pięciokątów gwiaździstych. Ilość wierzchołków - 32 Ilość krawędzi – 60 Ilość ścian - 90 siatka

6 JAK ZŁOŻYĆ – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Wykonaj model dwunastościanu foremnego Wykonaj 12 elementów, takich jak obok (pamiętaj o wypustkach do klejenia) Sklej z nich piramidki Piramidki naklej na ściany dwunastościanu

7 DWUNASTOŚCIAN GWIAZDZISTY WIELKI
siatka Ilość wierzchołków –32 Ilość krawędzi –90 Ilość ścian -60

8 JAK ZŁOŻYC – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
1.Wykonaj 20 elementów, takich jak obok (pamiętaj o wypustkach do klejenia) 2. Zewnętrzny trójkąt elementu połącz ze środkowym trójkątem następnego itd. 3. Dwa zewnętrze boki trójkąta połącz ze sobą

9 DWUDZIESTOŚCIAN WIELKI
ilość wierzchołków – 92 ilość krawędzi – 270 ilość ścian - 180 siatka

10 JAK ZŁOŻYC – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Przygotuj 12 takich elementów (pamiętaj o dodatkowych wypustkach na sklejenie) Złóż w harmonijkę (raz zaginaj do środka, raz na zewnątrz) Sklej harmonijki. Połącz ze sobą każde dwa elementy wypustkami (pierwsza z brzegu wypustka jednego elementu z drugą z kolei drugiego elementu Staraj się połączyć wypustki sąsiednich elementów, ale patrz na wielościan, żeby kontrolować poprawność.

11 Ilość krawędzi-90 Ilość wierzchołków-32 Ilość ścian-60
DWUNASTOŚCIAN WIELKI siatka Ilość krawędzi-90 Ilość wierzchołków-32 Ilość ścian-60

12 JAK ZŁOŻYC – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Przygotuj 20 takich elementów (dodaj wypustki na sklejenie) Sklej dwie krawędzie, żeby stworzyć ściany boczne ostrosłupa Posklejaj wieżyczki ze sobą, patrz przy tym na siatkę.


Pobierz ppt "Wielościany Keplera – Poinsota."

Podobne prezentacje


Reklamy Google