Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwszy raz o pani Marii Patyk usłyszałam od mojej babci, która uwielbiała haftować. Gdy dostaliśmy to zadanie domowe postanowiłam dowiedzieć się więcej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwszy raz o pani Marii Patyk usłyszałam od mojej babci, która uwielbiała haftować. Gdy dostaliśmy to zadanie domowe postanowiłam dowiedzieć się więcej."— Zapis prezentacji:

1

2 Pierwszy raz o pani Marii Patyk usłyszałam od mojej babci, która uwielbiała haftować. Gdy dostaliśmy to zadanie domowe postanowiłam dowiedzieć się więcej o pani Marii.

3 Pani Maria Patyk była : Nauczycielką hafciarką, twórcą ludowym, miłośniczką folkloru kujawskiego. Urodziła się 10 sierpnia 1924r. w Pieckach koło Kruszwicy. Całe swe zawodowe życie związała z rodzinną ziemią.

4 Po uzyskaniu w 1949 r. uprawnień nauczycielskich, pracowała najpierw do 1951r. w szkole w Bachorcach. Potem przez 28 lat w Sławsku Wielkim. Tu narodziło się trwające do końca umiłowanie folkloru kujawskiego.

5 Ambitne działania pani Marii spowodowały, że w 1965 r. powołano zespół regionalny w Sławsku Wielkim. Kobiety pod bacznym okiem przewodniczącej same uszyły stroje ludowe

6 Zespół taneczny, wokalny i kapela kujawska ze Sławska Wielkiego stały się ozdobą wszystkich regionalnych uroczystości dożynkowych i okolicznościowych imprez folklorystycznych.

7 Wysiłki Pani Marii na rzecz kultury ludowej Kujaw najpiękniej doceniono w 1996 r. Minister kultury i sztuki przyznał jej nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt pracy twórczej. To najbardziej znaczące wyróżnienie w Polsce, przyznawane za osiągnięcia w popularyzowaniu sztuki ludowej. Pani Maria posiadała też liczne odznaczenia państwowe, w tym otrzymany 11 listopada 2001 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

8 Dorobek pani Marii to również zorganizowanie około sześćdziesięciu kursów haftu kujawskiego po różnych wsiach kujawskich. Uczennice czerpały wzory z opracowań zawartych w dwóch Tekach z wzorami haftów kujawskich. Każdy taki kurs kończył się wystawami, które cieszyły się ogromną popularnością. Wiele z Jej wychowanek uczestniczyło w konkursach i wystawach krajowych i regionalnych, zdobywając uznanie i nagrody.

9 Kilka pokoleń uczniów, którzy zarażeni Jej pasją po dziś dzień kultywują piękno dziedzictwa kulturowego Kujaw.

10 W wieku 87 lat 27 grudnia 2011 zmarła wielce zasłużona dla Kujaw – Maria Patyk.

11 Dziękuję za uwagę! Prezentacje przygotowała: Weronika Panfil kl. Ib Weronika Panfil kl. Ib


Pobierz ppt "Pierwszy raz o pani Marii Patyk usłyszałam od mojej babci, która uwielbiała haftować. Gdy dostaliśmy to zadanie domowe postanowiłam dowiedzieć się więcej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google