Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Starożytnego Rzymu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Starożytnego Rzymu"— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Starożytnego Rzymu
Urszula Jachymczyk II a

2 Pałac Nerona Złoty Dom Nerona (Domus Aurea) – rzymski pałac cesarza Nerona, znajdował się pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Dom Nerona wzorowany był na zabudowie miejskich willi i zajmował obszar około 100 ha. Wzdłuż elewacji o łącznej długości około 1,50 km zbudowano portyki. Prowadziły one do salki, w której umieszczono ogromnych rozmiarów posąg Nerona (Colossus Neronis). Za nim znajdowała się sala o złoconym sklepieniu. W części wschodniej odkryto przykrytą kopułą salę. Wśród licznych pomieszczeń umieszczono zbiorniki z wodą słoną i słodką, sale o skomplikowanej konstrukcji i zróżnicowanym kształcie. W odkrytych salach odnaleziono liczne, bogate dekoracje, malowidła. Były ich dwa rodzaje: niewielkie obrazy pejzażowe, namalowane na gładkich ścianach ozdobione ornamentem; część obrazów przedstawiała kompozycje pełne fantastycznych stworów malarstwo iluzjonistyczne w formie głębokich prześwitów, powiększających optycznie wnętrza. Dekoracje Złotego Domu zostały wzbogacone złoceniami. Ściany i posadzki zdobiły także liczne mozaiki. Jedną z osobliwości Złotego Domu jest mozaika wykonana na suficie. Całość położona była wśród ogrodów i winnic. Na terenie odnaleziono także sztuczne jezioro, które miało być centralną częścią całego kompleksu. W pałacu Nerona bardzo często odbywały się uczty, które zostały opisane przez Henryka Sienkiewicza.

3

4 Posąg Muzy

5 Dekoracje

6 Rekonsrtrukcja

7 Circus Maximus Circus Maximus – najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu. Był usytuowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu. Cyrk wielokrotnie rozbudowywano i przebudowywano. W ostatecznym kształcie mieścił widownię na osób i miał wymiary 544 x 129 m. Rozgrywano w nim przede wszystkim wyścigi rydwanów, ale także polowania. Najstarszą częścią cyrku są pozostałości fundamentów drewnianego budynku, pochodzące z 329 p.n.e. Budynek został zastąpiony murowaną budowlą w 174 p.n.e. W tym samym roku na spinie ustawiono 7 jaj informujących o rozgrywanym podczas zawodów okrążeniu. Na polecenie Agryppy, w 33 p.n.e. na spinie ustawiono 7 figurek delfinów, a za czasów Nerona pośrodku spiny umieszczono fontannę w kształcie delfinów. W 194 p.n.e. dobudowano miejsca na widowni przeznaczone dla senatorów i lożę dla cesarza W 36 r. cyrk spłonął. Odbudowany został przez cesarza Klaudiusza. Po raz drugi zniszczony przez pożar w 64 r. został odbudowany na polecenie Nerona. Kolejny pożar miał miejsce za panowania Domicjana. Odbudowa została zakończona dopiero w 104 r. przez Trajana. W tym okresie budowla miała długość ok. 600 m i szerokość ok. 200 m. Podczas panowania Antoninusa Piusa miała miejsce katastrofa, w wyniku której część budowli zawaliła się.

8

9 Ruiny Circus Maximus

10 Rekonstrukcja

11 Wzgórze Watykanu W „Quo Vadis” na Wzgórzu Watykanu został ukrzyżowany Piotr Apostoł.

12 Zatybrze Za Imperium Rzymskiego mieszkali tu kupcy, głównie pochodzenia żydowskiego; było też przytułkiem biedaków. Opisy ubogiego Zatybrza znajdziemy w powieści Quo Vadis. Właśnie w tej dzielnicy mieszkali Ligia, Miriam, Poitr Apostoł, Chilon i wieln innych. Zatybrze prawie całkowicie spaliło się gdy Neron kazał podpalić nielubianą przez siebie dzielnicę. Ogień strawił prawie całą zabudowę. Dzisiejsze oblicze Zatybrza pochodzi głównie z XV wieku, chociaż zachowało się i kilka dawniejszych zabytków.

13 Świątynie Westy  Świątynia z końca II w. zbudowana została na planie koła o średnicy 15,0 m, dach wspierał się na otaczającej budynek kolumnadzie Wnętrze budynku podzielone było na dwie części: w jednej, płonął wieczny ogień, część druga sanktuarium przeznaczona była na świętości. Posąg bogini umieszczony był w przedsionku. Kapłankami bogini były westalki. W powieści „Quo vadis” została przedstawiona jedna z nich- Rubria. W świątyni Westy zemdlał Neron.

14 Forum Romanum Forum Romanum to główny rynek i miejsce spotkań Rzymian. Wokół niego znajdowało się wiele świątyń, willi patrycjuszy, posągów bogów, fontanny, bazylijki.

15

16 Palatyn Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz Rzymu. Ze wzgórza bardzo dobrze widoczne były płac cezara oraz Circus Maximus. Znajdowały się tam również połac cezara i domy patrycjuszy.

17

18 KONIEC


Pobierz ppt "Zabytki Starożytnego Rzymu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google