Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ANOREKSJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ANOREKSJA."— Zapis prezentacji:

1 ANOREKSJA

2 ANOREKSJA - (jadłowstręt psychiczny) to poważna choroba, charakteryzująca się umyślną utratą masy ciała - dotyczy przede wszystkim kobiet. Jednak statystyki pokazują, że zaburzenie to dotyka coraz większej ilości mężczyzn. - obniża się także przeciętny wiek osób chorujących - przestają zadziwiać przypadki anoreksji u dziewczynek w wieku poniżej 12 lat. - jest jednym z najbardziej śmiertelnych schorzeń psychicznych.

3 PRZYCZYNY Mimo wielu lat obserwacji i badań jednoznaczne przyczyny anoreksji nie zostały do końca poznane. Wyróżnia się natomiast 4 kategorie czynnków, które predysponują do wystąpienia anoreksji: czynniki psychologiczne: niska samoocena, zaburzenia osobowości czynniki genetyczne: choroby przewodu pokarmowego predyspozycje rodzinne: specyficzny model rodziny, czynniki kulturowe: niezadowolenie i silna koncentracja na własnym wyglądzie. Często proces chorobowy jest wyzwalany w wyniku silnych przeżyć emocjonalnych, jak: śmierć w rodzinie, rozwód rodziców, zmiana szkoły. Choć anoreksja jest przede wszystkim chorobą nastolatek, to wyraźnie rośnie częstość jej występowania u kobiet powyżej 40 roku życia.

4 OBJAWY: brak apetytu i towarzyszący często temu wstręt do jedzenia.
bardzo szczupła sylwetka, sucha i cienka skóra zaostrzone rysy twarzy znaczny spadek masy ciała o ponad 15%-20% osłabienie organizmu odwodnienie. chłodne i powierzchowne relacje z innymi ludźmi nadmierne odchudzanie lub ćwiczenie zmuszanie się do wymiotów po posiłku. problemy z układem krążenia (zimne ręce, stopy) liczenie kalorii w każdym posiłku problemy ze spaniem okresowe napady żarłoczności.

5 LECZENIE Leczenie anoreksji jest procesem długim i trudnym. Z powodu braku jednoznacznych czynników powodujących zachorowanie na anoreksję, niemożliwie jest podjęcie najbardziej pożądanego sposobu leczenia w medycynie, czyli leczenia przyczynowego. Osoba chora, aby jeść, musi przezwyciężyć lęk przed przytyciem, wstręt do jedzenia, oraz wszystkie negatywne emocje będące udziałem anoreksji.

6 CHOROBA PROWADZI DO: całkowitego zaprzestania przyjmowania pokarmów.
anemii, zaburzeń hormonalnych, spowolnienia metabolizmu. zniszczenia cery, wypadania włosów, kruchości i łamliwości paznokci. spadku ciężaru ciała nawet do 60 % masy początkowej. zaburzeń układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego. śmierci chorego (zaburzenia funkcji fizjologicznych, zagłodzenie się, samobójstwo).

7 Anoreksja - fakty i mity
Na anoreksję chorują tylko kobiety Rzeczywiście anoreksja dotyczy przede wszystkim kobiet, jednak mężczyźni także mogą na nią chorować. Szacuje się, że około 6% chorujących na anoreksję to mężczyźni. Anoreksja to choroba nastolatek z bogatych domów Szacuje się, że większość zachorowań na anoreksję przypada między 11 a 19 rokiem życia. Nastolatki są najbardziej narażone na zachorowanie głównie ze względu na zachodzące w czasie dojrzewania zmiany fizyczne i emocjonalne. Jednak chorują także osoby starsze oraz młodsze (coraz bardziej powszechne stają się zaburzenia odżywiania u dzieci poniżej 10 roku życia.) Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zdecydowana większość przypadków anoreksji dotyczyła osób pochodzących z zamożnych rodzin. Obecnie notuje się taką samą liczbę przypadków wśród osób z domów średnio zamożnych, lub nawet biednych.

8 Anoreksja jest fanaberią, a najlepszy sposób na wyjście z niej to po prostu normalne jedzenie
Równie nieprawdziwe jest twierdzenie, że "z anoreksji się wyrasta". Jedną z konsekwencji anoreksji jest zaburzenie mechanizmów związanych z odczuwaniem i kontrolowaniem głodu. Ktoś, kto je 3 posiłki dziennie na pewno nie ma anoreksji Przede wszystkim należy się upewnić, że posiłki na prawdę są jedzone. Osoby dotknięte anoreksją potrafią po mistrzowsku stwarzać pozory, że jedzą normalne posiłki. Następny problem to kaloryczność i składniki diety - unikanie "wszystkiego co tuczy", jedzenie tylko kilku wybranych produktów - jedzone posiłki powinny być pełnowartościowe. Anoreksja oznacza samokontrolę i siłę charakteru Osobom chorym wydaje się, że kontrolując swoją wagę, kontrolują swoje życie. Koncentracja całego życia wokół niejedzenia, kalorii i odchudzania jest brakiem kontroli.

9 ŹRÓDŁA

10 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "ANOREKSJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google