Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMBOLE MIŁOŚCI W LITERATURZE I FILMIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMBOLE MIŁOŚCI W LITERATURZE I FILMIE"— Zapis prezentacji:

1 SYMBOLE MIŁOŚCI W LITERATURZE I FILMIE

2 MIŁOŚĆ W LITERATURZE ”Romeo i Julia” W. Szekspir stworzył najsławniejszą parę kochanków wszechczasów. Pomiędzy Romeem a Julią nawiązuje się czyste i nierozerwalne uczucie, zniszczone przez vendettę skłóconych rodów – Kapuletich i Montekich. Nieszczęśliwi kochankowie, w wyniku pomyłki, popełniają samobójstwo. ”Odyseja” - Homer przedstawia Penelopę - żonę Odysa, króla Itaki, jako wzór, ideał i odwieczny symbol najtrwalszej małżeńskiej miłości oraz bezwzględnej wierności. Przez dwadzieścia lat, pomimo natarczywości licznych zalotników była niezmiennie wierna tułającemu się Odysowi. ”Balladyna” - J. Słowacki ukazuje miłość Filona do zmarłej Aliny zamordowanej przez zachłanną siostrę. Filon odnalazłszy zwłoki Aliny widzi w niej idealną kochankę, wybrankę swego losu. Zakochuje się w niej i pogrąża się w rozpaczy, ponieważ jego uczucie nie może się spełnić. ”Dziady” cz. IV – A. Mickiewicz wspomina godzinę miłości, godzinę rozpaczy godzinę przestrogi. Podczas godziny miłości Gustaw wspomina szczęśliwe dni, spędzone z ukochaną. Godzina rozpaczy poświęcona jest rozpamiętywaniu przeżyć Gustawa po rozstaniu z ukochaną. Gustaw buntuje się przeciw bogactwu, dzięki któremu jego rywal zdobył ukochaną. Pod wpływem obłąkania i rozpaczy popełnia samobójstwo.

3 MIŁOŚĆ W FILMIE Dirty Dancing 16-letnia Frances poznaje na wakacjach w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym przystojnego instruktora tańca. Choć różni ich wiele, połączy ich wspólna pasja i miłość. Titanic film o wielkiej katastrofie morskiej, Rose- młoda dziewczyna z wyższych sfer podróżuje w pierwszej klasie wraz z matką i narzeczonym Caledonem Hockleyem . Jack- młody , ubogi chłopak podróżuje z przyjacielem dzięki wygraniu w karty biletów na podróż w trzeciej klasie. Oboje poznają się w momencie, gdy Rose rozczarowana dotychczasowym życiem zamierza popełnić samobójstwo przez skok do lodowej głębi oceanu.

4 SYMBOLE MIŁOŚCI Serce symbolizuje miłość, dobroć, uczucie, szczerość, niewinność Róża symbolizuje miłość, a kolce róży ból i cierpienie. Amor jest bogiem miłości, symbolem niespełnionego pragnienia. Przedstawiany jest jako pulchny chłopiec z łukiem i strzałą. Według wierzeń, osoba, która zostanie trafiona prosto w serce, zakochuje się bez pamięci. Obrączki symbolizują ciągłość, nieskończoność i wieczność miłości. Scalają uczucie dwojga ludzi na całe życie Biały gołąb symbolizuje szczęście, miłość i wierność, a w niektórych kulturach także dobrobyt


Pobierz ppt "SYMBOLE MIŁOŚCI W LITERATURZE I FILMIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google