Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

70. Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "70. Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"— Zapis prezentacji:

1 70. Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

2 Krzysztof Kamil Baczyński – polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”.

3 Portret poety

4 Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22. 01. 1921, zmarł 04. 08
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się , zmarł Pseudonimy (między innymi): Jan Bugaj, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Jan Krzyski.   Krzysztof Kamil należał do pierwszego pokolenia urodzonego w Ojczyźnie wolnej i niepodległej. Jego narodziny odnotowano wpierw pod datą , na co jest dowód w postaci wpisu do ksiąg. Natomiast z księgi parafialnej odnalezionej przez Wiesława Budzyńskiego wynika, że Krzysztof urodził się 22.I.1921 o godzinie 6 rano. Ochrzczony Rodzicami chrzestnymi zostali Adam Zieleńczyk i Paulina Kmita. Drugie imię (Kamil) zostało nadane Krzysztofowi przez wzgląd na córkę która urodziła przed nim i wkrótce zmarła, miała na imię Kamila.

5 Przyczyną tak późnego chrztu było nie pierwsze nieporozumienie między rodzicami, w wyniku którego latem 1921 roku, kilka miesięcy po urodzeniu syna Stefania opuściła dom i wyjechała do Białegostoku, gdzie w roku szkolnym pracowała jako nauczycielka. Krzysztof po ukończeniu 6 lat został uczniem w ćwiczeniówce matki, nauczycielką jego była Władysława Cuszlak, która tak oceniła go po latach: "Krzyś z natury był szalenie uczuciowy, nerwowy, kapryśny (...) odnosiłam wówczas wrażenie, że zostanie malarzem" Opowiadał jej fantastyczne bajki, które barwnie ilustrował. Starał się pięknie pisać. Bardzo lubił rysować.

6 Poezja Krzysztof Kamil wydał około 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań.  W okresie okupacji niemieckiej ogłosił 4 tomiki poezji m.in.:  "Zamknięty echem" (lato 1940) "Dwie miłości"(jesień 1940)  "Wiersze wybrane" (maj 1942) "Arkusz poetycki Nr 1 "(1944)    i składkę "Śpiew z pożogi" (1944) 

7 Ciekawostki: •Jego drugie imię Kamil jest po jego starszej siostrze Kamili, która zmarła jako dziecko •W dzieciństwie chorował na astmę, miał słabe serce, był stale zagrożony gruźlicą. •Gdy kilka tygodni po jego śmierci zmarła jego żona Barbara była ona w ciąży. • Twórczość Baczyński obecna jest także w muzyce - zespół Budka Suflera wylansował przebój zatytułowany "Sur le pont d'Avignon" .

8 •O twórczości i życiu Baczyńskiego powstało kilka filmów, m. in
•O twórczości i życiu Baczyńskiego powstało kilka filmów, m.in. "Dzień Czwarty", w którym postać poety zagrał Krzysztof Pieczyński. •Krzysztof Kamil Baczyński jest patronem licznych szkół, bibliotek, drużyn harcerskich i innych instytucji. • Używał pseudonimów: "Jan Bugaj", "Krzysztof Zieliński", "Piotr Smugosz", "Emil" i "Jan Krzyski". •Gdyby nie śmierć ojca 27 lipca 1939 roku i wybuch wojny, studiowałby we Francji do której zamierzał się udać.

9 Śmierć Krzysztof Kamil Baczyński poległ na posterunku w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 w godzinach popołudniowych (ok. 16), śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego ulokowanego prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego. W powstaniu warszawskim, 1 września 1944, zginęła także żona Baczyńskiego – Barbara Drapczyńska. Odznaczony pośmiertnie Medalem za Warszawę (1947) i Krzyżem Armii Krajowej. Pochowany pierwotnie na tyłach Pałacu Blanka. Po wojnie ciało przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

10 Grób Poety

11 Popiersie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach

12 Tablica upamiętniająca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na kamienicy przy Bagatela 10 w Warszawie

13 Koniec pracę wykonała Gabriela Puzacz kl. I a


Pobierz ppt "70. Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google