Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

70. Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "70. Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego."— Zapis prezentacji:

1 70. Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

2 Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kamil Baczyński – polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”.

3 Portret poety

4 Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22.01.1921, zmarł 04.08.1944 Pseudonimy (między innymi): Jan Bugaj, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Jan Krzyski. Krzysztof Kamil należał do pierwszego pokolenia urodzonego w Ojczyźnie wolnej i niepodległej. Jego narodziny odnotowano wpierw pod datą 3.3.1921, na co jest dowód w postaci wpisu do ksiąg. Natomiast z księgi parafialnej odnalezionej przez Wiesława Budzyńskiego wynika, że Krzysztof urodził się 22.I.1921 o godzinie 6 rano. Ochrzczony 7.9.1922 - Rodzicami chrzestnymi zostali Adam Zieleńczyk i Paulina Kmita. Drugie imię (Kamil) zostało nadane Krzysztofowi przez wzgląd na córkę która urodziła przed nim i wkrótce zmarła, miała na imię Kamila.

5 Przyczyną tak późnego chrztu było nie pierwsze nieporozumienie między rodzicami, w wyniku którego latem 1921 roku, kilka miesięcy po urodzeniu syna Stefania opuściła dom i wyjechała do Białegostoku, gdzie w roku szkolnym 1921- 1922 pracowała jako nauczycielka. Krzysztof po ukończeniu 6 lat został uczniem w ćwiczeniówce matki, nauczycielką jego była Władysława Cuszlak, która tak oceniła go po latach: "Krzyś z natury był szalenie uczuciowy, nerwowy, kapryśny (...) odnosiłam wówczas wrażenie, że zostanie malarzem" Opowiadał jej fantastyczne bajki, które barwnie ilustrował. Starał się pięknie pisać. Bardzo lubił rysować.

6 Poezja Poezja Krzysztof Kamil wydał około 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. W okresie okupacji niemieckiej ogłosił 4 tomiki poezji m.in.: " Zamknięty echem " (lato 1940) "Dwie miłości "(jesień 1940) " Wiersze wybrane" (maj 1942) "Arkusz poetycki Nr 1 "(1944) i składkę "Śpiew z pożogi" (1944)

7 Ciekawostki : Ciekawostki : Jego drugie imię Kamil jest po jego starszej siostrze Kamili, która zmarła jako dziecko W dzieciństwie chorował na astmę, miał słabe serce, był stale zagrożony gruźlicą. Gdy kilka tygodni po jego śmierci zmarła jego żona Barbara była ona w ciąży. Twórczość Baczyński obecna jest także w muzyce - zespół Budka Suflera wylansował przebój zatytułowany "Sur le pont d'Avignon".

8 O twórczości i życiu Baczyńskiego powstało kilka filmów, m.in. "Dzień Czwarty", w którym postać poety zagrał Krzysztof Pieczyński. Krzysztof Kamil Baczyński jest patronem licznych szkół, bibliotek, drużyn harcerskich i innych instytucji. Używał pseudonimów: "Jan Bugaj", "Krzysztof Zieliński", "Piotr Smugosz", "Emil" i "Jan Krzyski". Gdyby nie śmierć ojca 27 lipca 1939 roku i wybuch wojny, studiowałby we Francji do której zamierzał się udać.

9 Śmierć Śmierć Krzysztof Kamil Baczyński poległ na posterunku w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 w godzinach popołudniowych (ok. 16), śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego ulokowanego prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego. W powstaniu warszawskim, 1 września 1944, zginęła także żona Baczyńskiego – Barbara Drapczyńska. Odznaczony pośmiertnie Medalem za Warszawę 1939-1945 (1947) i Krzyżem Armii Krajowej. Pochowany pierwotnie na tyłach Pałacu Blanka. Po wojnie ciało przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

10 Grób Poety

11 Popiersie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach

12 Tablica upamiętniająca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na kamienicy przy Bagatela 10 w Warszawie

13 Koniec pracę wykonała Gabriela Puzacz kl. I a


Pobierz ppt "70. Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google