Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży „Szkoła demokracji” Moderatorzy: Adrianna Moraczewska; Viktoria Brzeska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży „Szkoła demokracji” Moderatorzy: Adrianna Moraczewska; Viktoria Brzeska."— Zapis prezentacji:

1 XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży „Szkoła demokracji” Moderatorzy: Adrianna Moraczewska; Viktoria Brzeska

2 Demokracja w słowach, modzie i czynach - czyli co wpływa na rozwój demokratycznej szkoły i jak tego dokonać.

3 Demokracja - ustrój polityczny, w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli). Obecnie powszechną formą ustroju demokratycznego jest demokracja parlamentarna. Gwarantem istnienia demokracji parlamentarnej jest konstytucja.

4 Demokracja w szkole jest stosowana podczas lekcji, w gazetce szkolnej, w statucie szkoły oraz przez samorząd i wolontariat. Także ważne sprawy, jak wybór członków samorządu, są załatwiane w sposób demokratyczny. Czy demokracja jest dobra dla wszystkich, czy dla jakiegoś węższego grona ludzi? Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na te pytania. (:

5 Demokracja w mowie? Jest to dość trudne pojęcie do omówienia, ale doskonale wiemy, że w państwie demokratycznym istnieje wolność słowa oraz brak większej cenzury. Czy w takim razie, jeśli szkoła zakazuje nam głoszenia swoich idei czy wyrażania swoich poglądów na niektóre sprawy, robi to wbrew prawu? W demokracji zdanie jednego jest równoważne ze zdaniem drugiego rozmówcy, dlatego właśnie wypada stosować kulturę wypowiedzi i nikomu nie przerywać ani nie obrażać jego zdania.

6 Zbiór zasad, czyli, w przypadku szkoły, kodeks ucznia, kodeks nauczyciela, statut szkoły czy inne zbiory zasad, są to reguły, których nie wolno łamać, bo istnieje za nie możliwość otrzymania kary. Gazetka szkolna również jest pismem zrodzonym z demokratycznych idei, myśli oraz chęci. Czy w takim razie wszystko, co jest złożone na piśmie, musi być akceptowane przez ogół? Dlaczego za nieprzestrzeganie zasad dostajemy uwagi, nagany czy inne kary?

7 Strój wieczorowy czy imprezowy różni się od tego w którym pójdziemy na basen czy lekcje wf-u, a mimo wszystko wielu uczniów woli przyjść do szkoły w dresach czy czasem obcisłych sukienkach, niż w ubraniach, które pozwolą im czuć się swobodnie. Wiele takich sytuacji zostaje odebranych przez rówieśników w sposób zabawny, komiczny. Ludzie często wyśmiewają się z osób, które nie stosują się do norm szkoły. Czy takie narzucanie norm przez rówieśników oraz często przez nauczycieli nie łamie zasad demokracji oraz konstytucji?

8 Samorząd Uczniowski, wolontariat, kluby zainteresowań, to są instytucje zbierające ogół jakichś ludzi. Czy taka instytucja stosuje się do praw obowiązujących w szkole i nie zagraża demokracji w szkole? Czy Samorząd Uczniowski albo wolontariat zapewnią lepszy start w przyszłe, dorosłe życie? Czy w klubach, np. z przedmiotu obejmującego wos, można dowiedzieć się czegoś więcej o demorkacji?

9 Wyniki ankiety: Na 100 uczniów, którzy wzięli udział w ankiecie:  97% uczniów wiedziało, co to demokracja i wskazało, co, według nich, jest dobre dla szkoły.  94% uczniów powiedziało, że nie kupuje gazetki tylko dlatego, że nie pisze ona o tematach ich interesujących, co pokazuje, że gazetka nie wyszła nigdy naprzeciw młodzieży naszej szkoły oraz nie stosuje się do demokratycznych zasad.  30% uczniów zaznaczyło odpowiedź, że samorząd uczniowski zawsze podejmuje decyzje sam i chcieliby to zmienić.  73 uczniów uważa, że w naszej szkole demokracja jest powszechnie stosowana. Wiemy zatem z tej ankiety, że większość młodzieży wie, co to demokracja i że dla dobra ogółu warto stosować się do zasad w niej panujących. Wielu z uczniów chce wiedzieć o tym więcej i brać udział w akcjach propagujących demokrację i tolerancję oraz mieć szansę ingerowania w rzeczy dziejące się w naszej szkole.


Pobierz ppt "XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży „Szkoła demokracji” Moderatorzy: Adrianna Moraczewska; Viktoria Brzeska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google