Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia w EKOSYSTEMIE Martyna Liszka kl. III SD.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia w EKOSYSTEMIE Martyna Liszka kl. III SD."— Zapis prezentacji:

1 Energia w EKOSYSTEMIE Martyna Liszka kl. III SD

2 Co to Ekosystem ? Funkcjonalna jednostka obejmująca ogół żywych organizmów danego obszaru (->biocenozę) oraz ogół organizmów nieżywionych środowiska (->biotop). Ekosystem charakteryzuje się występowaniem, skomplikowanego, uporządkowanego układu oddziaływań, w których uczestniczą organizmy i czynniki abiotyczne. Przez ekosystem przepływa energia pochodząca bezpośrednio z promieni słonecznych i zachodzi obieg materii dzięki istnieniu organizmów autotroficznych i heterotroficznych.

3 Wprowadzanie energii Energia wprowadzana jest do ekosystemu przez rośliny, które pobierają energię słoneczną i w nich jest jej najwięcej. Gdy rośliny są zjadane przez roślinożerców to energia przechodzi na zwierzęta ale ulega traceniu np. przez utrzymywanie ciepła ciała i procesy życiowe organizmu. Jeśli roślinożerca zostanie zjedzony przez mięsożerce to przekaże energie ale już mniejszą niż sam pobrał z roślin. Na każdym kolejnym szczeblu energia ulega wytraceniu. Dlatego mówimy o przepływie energii.

4 Przepływ energii w Ekosystemie
Autor: Lankosz-Mróz Maria

5 Obieg materii Funkcjonowanie ekosystemu wymaga ciągłego dopływu energii z zewnątrz. Pierwotnym źródłem energii jest promieniowanie słoneczne. Znaczna jego część, która docierana Ziemię, ulega rozproszeniu w postaci ciepła, a tylko niewielką część (ok. 1%) zużywają fotoautotrofy w procesie fotosyntezy, magazynując w materii organicznej asymilatów, które powstają w tym procesie. Materia organiczna, wytworzona przez producentów ze składników nieorganicznych pochodzących ze środowiska abiotycznego, pobierana jest przez konsumentów kolejnych rzędów jako pożywienie. Część na każdym poziomie troficznym zostaje rozłożona w procesie oddychania na substancje nieorganiczne, które trafiają do otoczenia. Na końcu substancje organiczne zawarte w odchodach zwierzęcych oraz szczątkach roślin i zwierząt są rozkładane przez destruentów w materię nieorganiczną. Trafia ona do środowiska nieożywionego. Zatem w ekosystemie istnieje obieg materii. Odbywa się dzięki procesom asymilacji i dysymilacji, prowadzonym przez producentów, konsumentów i destruentów.

6 Obieg materii w ekosystemie

7 Układ otwarty Każdy ekosystem naturalny stanowi układ otwarty i funkcjonuje dzięki przepływowi energii i krążeniu materii. Wszystko to jest możliwe wtedy, gdy dociera do niego energia słoneczna. Nie cała docierająca energia zostaje skumulowana w organizmach. Część z niej wykorzystywana jest do podstawowych procesów metabolicznych i budowy własnych struktur organizmów, pozostała część tracona jest bezpowrotnie w postaci ciepła. Energia przepływa jednokierunkowym strumieniem w układzie otwartym. Natomiast materia krąży w ekosystemie w obiegu zamkniętym. Krążenie materii w ekosystemie jest uwarunkowane istnieniem poziomów troficznych. Struktura troficzna każdego ekosystemu jest zazwyczaj taka sama.

8 Bibliografia W01/ekosystemy/strukturaeko.htm Słownik Biologiczny Martyna Liszka kl. III SD


Pobierz ppt "Energia w EKOSYSTEMIE Martyna Liszka kl. III SD."

Podobne prezentacje


Reklamy Google