Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Damian Barzał kl. IIA Gimnazjum nr 18 w Gdańsku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Damian Barzał kl. IIA Gimnazjum nr 18 w Gdańsku"— Zapis prezentacji:

1 Damian Barzał kl. IIA Gimnazjum nr 18 w Gdańsku
LASY W MOJEJ OKOLICY Damian Barzał kl. IIA Gimnazjum nr 18 w Gdańsku

2 TRÓJMIEJSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Na terenie mojego miejsca zamieszkania znajduje się Trójmiejski Park Krajobrazowy - to zielone płuca Trójmiasta. Na terenie parku znajduje się 10 rezerwatów przyrody.

3 ZAJĘCZE WZGÓRZE Do jednego z tych rezerwatów, często wybieram się z moją rodziną na spacery. Bardzo lubimy to miejsce. Dlatego w niniejszej prezentacji pragnę przedstawić ten rezerwat przyrody - „Zajęcze Wzgórze” w Sopocie.

4 ZAJĘCZE WZGÓRZE Przez ten rezerwat biegnie również
Szlak Borsuka to powstała w 2012 roku ścieżka historyczno-przyrodnicza na terenie Sopotu. Została ona wyznaczona przez Bogdana Borusewicza, marszałka senatu, uczestnika opozycji demokratycznej, dla upamiętnienia wędrówki trójmiejskich opozycjonistów, członków Komitetu Obrony Robotników oraz podziemia stanu wojennego, którzy starali się w ten sposób zgubić śledzących ich funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Rezerwat ten powstał w 1983 roku, jego powierzchnia wynosi ponad 11 ha. Aby dojść do „Zajęczych Wzgórz” należy udać się zielonym szlakiem turystycznym tzw. Szlakiem Skarszewskim.

5 ZAJĘCZE WZGÓRZE Rezerwat został utworzony w celu ochrony kwaśnej buczyny pomorskiej. Wiek najstarszych drzew, sosen, dębów i buków sięga 200 lat. Dzięki programowo ograniczonej ingerencji człowieka w rezerwacie można obserwować proces naturalnej samoczynnej przebudowy drzewostanu. Objawia się to stopniowym obumieraniem, wywracaniem się i łamaniem drzew starych i pojawianiem się w większych lukach nowego pokolenia drzew.

6 ZAJĘCZE WZGÓRZE Na terenie rezerwatu stwierdzono 175 gatunków roślin naczyniowych, w tym 137 lokalnie rodzimych. Spośród nich 3 gatunki podlegają ochronie ścisłej (jarząb szwedzki, cis pospolity, przylaszczka pospolita) i 4 ochronie częściowej (bluszcz pospolity, konwalia majowa, marzanka wonna i kruszyna pospolita). Na szczególną uwagę zasługuje obecność jarzębu szwedzkiego, który umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin.

7 ZAJĘCZE WZGÓRZE Przy podstawach pni niektórych sosen od lata do jesieni wyrastają niekiedy owocniki ściśle chronionego grzyba siedzunia sosnowego (szmaciaka gałęzistego). O wartości przyrodniczej rezerwatu świadczy też niedawno stwierdzone występowanie skrajnie rzadkich gatunków owadów o charakterze puszczańskim, których biologia związana jest z bardzo starymi i obumierającymi drzewami.

8 PANORAMA Z PUNKTU WIDOKOWEGO
ZAJĘCZE WZGÓRZE W tym rezerwacie znajduje się punkt widokowy na wysokości 120 m. n.p.m. i rozciąga się z przepiękną panoramą na Sopot i Zatokę Gdańską. Jedyny rezerwat przyrody w Sopocie jest doskonałym miejscem do fotografowania, spacerów, a przede wszystkim pooddychania świeżym, leśnym powietrzem. Jest to również dobry teren na przejażdżki konne, na które natknąłem się w trakcie spaceru. PANORAMA Z PUNKTU WIDOKOWEGO

9 Zachęcam do odwiedzenia tego urokliwego miejsca.
Dziękuję za uwagę. Zachęcam do odwiedzenia tego urokliwego miejsca.


Pobierz ppt "Damian Barzał kl. IIA Gimnazjum nr 18 w Gdańsku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google