Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Opolu BEZPIECZEŃSTWO NURD – TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH NURD – TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wydział Ruchu Drogowego KWP w Opolu BEZPIECZEŃSTWO NURD – TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH NURD – TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH."— Zapis prezentacji:

1 Wydział Ruchu Drogowego KWP w Opolu BEZPIECZEŃSTWO NURD – TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH NURD – TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH

2 Z porównania wskaźników statystycznych wynika, że największe ryzyko śmierci w całym transporcie występuje w ruchu drogowym. Natomiast jednym z podstawowych wskaźników określających poziom zagrożenia na drogach jest ilość powstających wypadków drogowych i ginących na drogach osób. Wśród zagadnień mających największy wpływ na poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w naszym województwie, głównymi problemami są niechronieni uczestnicy dróg oraz alkohol u kierujących. Istniejące zagrożenie zmusza Policję do podejmowania różnorodnych działań w celu ograniczenia ilości zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stąd też w marcu 2013r Wydział Ruchu Drogowego KWP w Opolu opracował i wdrożył do realizacji „Program poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego woj. Opolskiego”. Program jest wewnętrznym programem resortowym i służy do realizacji celów Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013 – 2020. W ramach programu została opracowana również multimedialna mapa zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym, która znajduje się na stronach internetowych KWP w Opolu.

3

4 Ogólna liczba zdarzeń drogowych w latach 2011 - 2013

5 Trzeźwość kierujących w latach 2011 - 2013

6 Badania stanu trzeźwości przeprowadzone przez Policjantów Ruchu Drogowego w latach 2009 - 2013

7 Ofiary wypadków wśród pieszych użytkowników dróg w latach 2011- 2013

8 OFIARY WYPADKÓW WŚRÓD POZOSTAŁYCH NURD (ROWERZYŚCI, MOTOROWERZYŚCI I MOTOCYKLIŚCI) W LATACH 2011- 2013

9 Piesi jako sprawcy wypadków drogowych w latach 2011- 2013

10 W większości piesi giną z winy innych użytkowników dróg. Wśród przyczyn wypadków należy wymienić:  nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu;  nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych;  niedostosowanie prędkości;  nieprawidłowe cofanie;  nieprawidłowe omijanie;  nieprawidłowe wyprzedzanie. Ofiarami są najczęściej osoby powyżej 60 roku życia. ! Wiele ofiar mogłoby do dziś cieszyć się zdrowiem, gdyby kierowało się zasadą ograniczonego zaufania.

11 „Z wiekiem przychodzą ostrożność i rozwaga”. Ale też przychodzą:  osłabienie wzroku i słuchu,  choroby i liczne dolegliwości w tym sercowe, powodujące omdlenia czy chwilową utratę świadomości,  spowolnienie refleksu,  kłopoty ruchowe i niepełnosprawność.

12 Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej na:  przejściach dla pieszych,  skrzyżowaniach,  chodnikach i drogach dla pieszych,  poboczach,  przystankach komunikacji publicznej.

13  Nie można liczyć, że każdy kierowca nas zauważy, dostosuje prędkość, zatrzyma się przed skrzyżowaniem.  Poruszanie się zgodnie z przepisami ruchu drogowego to jeszcze za mało, potrzebna jest także ostrożność, uwaga i umiejętność przewidywania.  Przed przejściem dla pieszych należy się na chwilę zatrzymać i rozejrzeć. Z kierowcą nadjeżdżającego pojazdu najlepiej nawiązać kontakt wzrokowy, wtedy możemy mieć pewność, że nas zauważył.  Zbierane od wielu lat dane statystyczne wykazują, że najbardziej niebezpieczną dla pieszych porą dnia jest wieczór, natomiast porą roku - jesień.

14 Przykłady działań prowadzonych przez Policję w celu poprawy bezpieczeństwa NURD:

15 Mobilna kamera Straży Miejskiej w Opolu wykorzystywana do działań związanych z Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego, np.:  Czerwone światła na skrzyżowaniach,  Bezpieczna droga do szkoły,  Rejestracja zachowań wszystkich uczestników ruchu w obrębie skrzyżowań.

16 ROWERZYŚCI

17 ODBLASKI MOGĄ OCALIĆ NAM ŻYCIE !

18 ROWERZYŚCI

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29 Dziękuję za uwagę 29


Pobierz ppt "Wydział Ruchu Drogowego KWP w Opolu BEZPIECZEŃSTWO NURD – TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH NURD – TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google