Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pływy. Pływy – są największymi i najbardziej regularnymi ruchami okresowymi wód oceanicznych, które charakteryzują się rytmicznym wznoszeniem i opadaniem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pływy. Pływy – są największymi i najbardziej regularnymi ruchami okresowymi wód oceanicznych, które charakteryzują się rytmicznym wznoszeniem i opadaniem."— Zapis prezentacji:

1 Pływy

2 Pływy – są największymi i najbardziej regularnymi ruchami okresowymi wód oceanicznych, które charakteryzują się rytmicznym wznoszeniem i opadaniem poziomu morza.

3 Przypływem nazywamy regularny okresowy wzrost poziomu morza od położenia najniższego do najwyższego. Odpływ jest to regularne okresowe obniżanie się poziomu wody od położenia najwyższego do najniższego.

4 Regiony o wysokich pływach

5 Wysokość przypływów w różnych rejonach świata

6

7 Pływy dzielimy na: dobowe – tzw. pływy zwrotnikowe, występuje jedna fala przypływowa w okresie doby księżycowe,j półdobowe – występują dwie fale przypływowe w ciągu doby księżycowej, przy czym między maksimum przypływu i minimum odpływu mija 6 godz. 13,5 min. Charakterystyczne dla szer. umiarkowanych, mieszane – różna wysokość wód wielkich i niskich oraz różny czas przypływu i odpływu w ciągu doby księżycowej.

8 Fale pływowe bore W niektórych rejonach świata pływy o dużych amplitudach powodują znaczne i gwałtowne zmiany objętości wody w płytkich zatokach lub ujściach rzek. Wymuszona fala pływowa ulega załamaniu i powstaje rozprzestrzeniający się front fali, wpływający na płytką wodę lub w górę rzeki. Ma kształt ściany wzburzonej wody i nazywa się ją właśnie falą pływową bore.

9 Energia pływów W korzystnych warunkach topograficznych możliwe jest wykorzystanie pływów morza. Ujście rzeki wpływającej do morza i wysokie jej brzegi umożliwiają budowę zapory, pozwalającej na wpłynięcie wód morskich w dolinę rzeki podczas przypływu i wypuszczeniu ich poprzez turbiny wodne podczas odpływu.

10 Tego typu elektrownia została otwarta m.in. w cieśninie Kvalsund koło norweskiego miasteczka Hammerfest, daleko za kołem podbiegunowym

11 Literatura: 1. Bajkiewicz-Grabowska E., Mikulski Z., 2006, Hydrologia ogólna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2. Hewitt P.G., 2006, Fizyka wokół nas, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 3. Makowska D., 1998, Ziemia, WSiP, Warszawa Źródła zdjęć i ilustracji: 1. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Aivasovsky_Ivan_Constantinovich_storm_1886_IBI.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Aivasovsky_Ivan_Constantinovich_storm_1886_IBI.jpg 3. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Bay_of_Fundy.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Bay_of_Fundy.jpg 4. rysunek własny na podkładzie http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:BlankMap-World- v2.PNG na podstawie Bajkiewicz-Grabowska E., Mikulski Z., Hydrologia ogólna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:BlankMap-World- v2.PNG 5. rysunek własny na podstawie Bajkiewicz-Grabowska E., Mikulski Z., Hydrologia ogólna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006 6. rysunek własny na podstawie Makowska D., 1998, Ziemia, WSiP, Warszawa 8. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Tidal_bore.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Tidal_bore.jpg 10. http://www.baltic-travel.com/photos/news_215.jpghttp://www.baltic-travel.com/photos/news_215.jpg


Pobierz ppt "Pływy. Pływy – są największymi i najbardziej regularnymi ruchami okresowymi wód oceanicznych, które charakteryzują się rytmicznym wznoszeniem i opadaniem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google