Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bolesław Zapomniany ISTNIAŁ!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bolesław Zapomniany ISTNIAŁ!"— Zapis prezentacji:

1 Bolesław Zapomniany ISTNIAŁ!

2

3 Skazany na zapomnienie władca nosił imię Bolesław
Skazany na zapomnienie władca nosił imię Bolesław. Był najprawdopodobniej pierworodnym synem Mieszka II i Rychezy, wnuczki cesarza niemieckiego Ottona II, starszym bratem Kazimierza Karola i Włodzisława, choć niewykluczone, że jego matką była poprzednia żona króla lub jedna z jego nałożnic. Urodził się w 1014 r. lub 1015 r., zmarł natomiast zapewne krótko przed najazdem na Polskę czeskiego Brzetysława w 1039 r. Jego postać występuje w wielu źródłach obcych, m.in. w niemieckiej „Kronice z Braunweiler”, gdzie jest mowa o okrutnym prześladowaniu Ryksy (Rychezy) przez syna, w „Kronice Czechów” Kosmasa i w „Kronice węgierskiej Chartiritusa Biskupa” – fragment o militarnej pomocy, jakiej udzielić miał Bolesław II Węgrom.

4 Drzewo genealogiczne

5 Mamy grupę znanych historyków takich jak: Feliks Koneczny, którzy mówią, że niezbitym dowodem na istnienie Bolesława Zapomnianego jest jego imię, które powinno nawiązywać do jakiegoś ważnego dla kraju Piasta, w tym przypadku do Bolesława Chrobrego (jego dziadka), zaś przed Kazimierzem I Odnowicielem nie było żadnego słynnego władcy o imieniu Kazimierz. Drugim dowodem jest to, że zamieszczano informacje o Bolesławie w takich kronikach jak: "Kapituła Krakowska", "Rocznik Małopolski", "Kodeks Tyniecki".

6 „Gdy (Mieszko II) umarł w roku pańskim 1033, nastąpił po nim pierworodny syn Bolesław. (…) Bolesław zaś z powodu srogościmi potworności występków, których się dopuszczał, źle zakończył życie i choć odznaczony został koroną królewską, nie wchodzi w poczet królów i książąt Polskich. Po jego śmierci wybuchły w państwie Polskim liczne zamieszki i wojny, raczej wewnętrzne niż zewnętrzne.” /Kronika Wielkopolska/

7 A jak naprawdę on rządził Polską? Dlaczego został "zapomniany" i zabity? Został on bowiem wraz z Polską przeklęty na wieczny niebyt przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bossutego za przejście na stronę przeciwników Kościoła i stanowienie dla niego zagrożenia. Prawdopodobnie został skrytobójczo zabity, a Kazimierz pierwsze przekazany do klasztoru, wrócił do Polski, którą miał teraz rządzić.

8 Naszym zdaniem nie jest to żadna legenda
Naszym zdaniem nie jest to żadna legenda. Zgadzam się z tym że Bolesław Zapomniany istniał naprawdę. Wymazanie władcy z historii kraju było metodą powszechnie stosowaną od wieków. Było to bardzo łatwe we wczesnośredniowiecznej Polsce, gdzie jedynymi osobami z umiejętnością czytania i pisania byli nieliczni katoliccy zakonnicy i duchowni. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że po prostu usuneli oni zapiski o Bolesławie II z pergaminowych kart i zafałszowali spisy polskich władców.

9 Wykonali: Daria Kustosz Joanna Chudziak Mikołaj Turski Adam Będlewski Adrian Podkowski


Pobierz ppt "Bolesław Zapomniany ISTNIAŁ!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google