Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Akcja propagująca od 1994r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa rok, a jedyna sesja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Akcja propagująca od 1994r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa rok, a jedyna sesja."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Akcja propagująca od 1994r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca. SDiM składa się, tak jak Sejm RP z 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje proporcjonalną liczbę mandatów do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich w danym województwie.

4

5 Temat debaty:,,Młodzi aktywni? Co zrobić, aby lokalna młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?”

6

7

8 Ankiety

9

10

11

12 Dlaczego młodzi nie chcą brać udziału w wyborach?

13 Dlaczego Twoim zdaniem coraz mniej obywateli decyduje się wziąć udział w wyborach?  Z braku czasu.  Z lenistwa.  Ponieważ polityka ich nudzi i nie interesują się nią.  Nie interesują ich losy Polski.  Uważają, że ich głos nie ma znaczenia.  Ponieważ nie ufają politykom.  Ponieważ zawiedli się na władzy.  Powodem jest szablonowe myślenie obywateli, którzy z góry zakładają, że nieważne kto wygra wybory i tak będzie źle.  Ponieważ nie wierzą, że udział w wyborach coś zmieni.  Z braku odpowiednich kandydatów.  Ponieważ żadna z przodujący partii nie ma sensownego programu.  Uważają, że wybory i tak są z góry „ustawione”.  Z braku odpowiedniej wiedzy.  Ponieważ kampanie wyborcze są „przeładowane” pustymi obietnicami.

14 Jakie są możliwości działania/włączenia się jeśli nie mam jeszcze prawa do głosowania?

15 Jakie działania powinni podejmować politycy i przedstawiciele władz, aby zachęcić młodzież do uczestnictwa w wyborach?  Propagować działania, które byłyby ciekawą ofertą dla młodzieży i dawałyby im szansę na zdobywanie nowych doświadczeń.  Organizować regularne spotkania z młodzieżą.  Organizować imprezy okolicznościowe konkursy, koncerty, gry itp. dla młodzieży.  Prowadzić kampanię, która byłaby zabawna i „wpadająca” do głowy, a jednocześnie uświadamiająca że, to od młodych ludzi i ich udziału w wyborach zależy ich przyszłość.  Zaprzestać kłótni między różnymi opcjami politycznymi i skupić się na przedstawieniu polityki jako ciekawą i zarazem bardzo odpowiedzialną sferę działań.  Wypełniać i realizować plan wyborczy.  Nie mówić o wyborach w kategorii przymusu i obowiązku, lecz o działaniu dzięki, któremu można polepszyć przyszłość.  Uchwalić ustawę o przymusowym udziale w wyborach wszystkich pełnoprawnych obywateli.  Wsłuchiwać się w potrzeby młodych ludzi.

16  Powinni mniej mówić, więcej robić.  Powinni umożliwić młodym ludziom rozwijanie ich pasji i talentów przez inwestowanie w np. w centra sportowe.  Skupić się na zapewnieniu młodzieży godnych warunków pracy i nauki.  Pokazywać skutki niewłaściwych wyborów i lekceważenia udziału w wyborach.  Wprowadzić cykliczne zajęcia w szkole skupiające się całkowicie na zagadnieniach związanych z wyborami.  Dać możliwość podejmowania decyzji obywatelom odnośnie inwestycji przeprowadzanych w danym regionie.  Organizować spotkania i akcje z młodzieżą mające na celu zaangażowanie ich w życie polityczne i wprowadzenie w realia polityki.  Zamiast wydawać mnóstwo pieniędzy na plakaty/ ulotki spożytkować je na zorganizowanie czegoś naprawdę fajnego.  Mniej kłamać.  Powinni okazywać swoją aktywność i zaangażowanie przez cały rok nie tylko w okresie wyborczym  Rozdawać cukierki

17

18 Wybory do europarlamentu

19  Jakie są przyczyny niskiego zainteresowania wyborami do europarlamentu?  Co mogłoby zmienić tę sytuację?  Czy warto brać udział w tych wyborach?

20 Działania społeczne

21

22

23 Wymienione organizacje :  FARMa (52%)  Mania Działania (8%)  Dolina Kacanki (5%)  SOK (5%)  Biblioteka miejska (3%)  Działasz.pl (2%)  stowarzyszenie "Słoneczko„ (2%)  Caritas (2%)  Sejm młodzieżowy (2%)  Centrum wolontariatu w Kielcach (2%)  Centrum Edukacji Obywatelskiej (2%)  Młody obywatel (2%)  Grupa Bohema(2%)  PCK (2%)  Harcerstwo (2%)  CEO (2%)  EYP (2%)  organizacje pozaszkolne i wolontariaty (3%)  Nie wiem/nie pamiętam (3%)

24

25 Gdybyś mógł zainicjować jakieś przedsięwzięcie /działanie angażujące młodzież, czego by ono dotyczyło?  Spotkanie dotyczące zapobiegania przemocy i narkomanii wśród młodzieży.  Spotkanie dotyczące uświadamiania młodzieży i zachęcania ich do czynnego udziału w życiu społecznym.  Spotkania z politykami w celu nawiązanie współpracy między nimi a młodzieżą, dotyczące również innowacji w dziedzinie polityki.  Spotkania pomagające wybrać przyszły zawód/kierunek studiów/uczelnie.  Zawody sportowe, koncerty, musical, targi komputerowe, zajęcia fitness, zajęcia teatralne, festiwal kultury młodzieżowej  Pomoc starszym/dzieciom/osobom chorym/ubogim/zwierzętom.  Akcje z pożytkiem dla naszej okolicy(np., sadzenie drzew, sprzątanie Staszowa itp. )  Poznawania innych kultur, wyjazdy zagraniczne, rajdy.  Kursy uzupełniające wiedzę podczas wakacji./ Bezpłatne lekcje dodatkowe.  Zbiórka żywności, akcje charytatywne, stworzenie petycji w ważnej sprawie.  Kółka zainteresowań  Dzień wolny od szkoły.  Konkurs Miss Staszowa.

26 Co mogłoby Cię przekonać do zaangażowania się w działania społeczne/co jest dla ciebie ważne gdy angażujesz się w takie działania? możliwość zdobycia doświadczenia 20% temat związany z moimi zainteresowaniami 22% możliwość poznania nowych osób 17% chęć spróbowania czegoś nowego 14% nagrody14% podwyższenie oceny z danego przedmiotu 13%

27  Możliwość kształtowania swojej osobowości  Świadomość, że się komuś pomogło  Widoczne efekty pracy  Poznanie zdania rówieśników na tematy związane z młodzieżą  Chęć zaznajomienia społeczeństwa z problematyką jakiej dotyczyć miałoby ewentualne działanie  Gwarancja dobrej zabawy  Chęć zmiany czegoś w otaczającej nas rzeczywistości Co mogłoby Cię przekonać do zaangażowania się w działania społeczne/co jest dla Ciebie ważne gdy angażujesz się w takie działania?

28

29 WNIOSKI

30

31


Pobierz ppt "Akcja propagująca od 1994r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa rok, a jedyna sesja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google