Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu?
Julia Ciemięga

2 Kto to jest „przyjaciel lasu”?
Przyjaciel lasu to osoba, która ze względu na wspólne dobro stara się pomagać faunie i florze otaczających nas lasów. Człowiek ten kieruje się rozsądkiem, nie niszczy otaczającej go natury, stara się, żeby to urokliwe środowisko nie ucierpiało. Stara on się stosować kilka prostych rad, dzięki którym utrzymuje harmonię z otaczającym go światem.

3 Leśnicy przyjaciółmi lasu
„Leśnicy wybierają swój zawód z potrzeby serca i z chęci obcowania z przyrodą, z ciszą... „ Leśnicy na całym świecie są do siebie podobni. Przyroda, z którą spotykają się na co dzień, uczy ich pokory wobec rzeczywistości, poszanowania praw przyrody, czyli praw Boskich. Leśnikiem nie może zostać każdy. To zawód dla ludzi z pasją, którzy nie boją się niespodziewanych zagrożeń, nocnych odgłosów lasu ani samotności. To zawód dla ludzi którzy kochają przyrodę i obcowanie z nią niezależnie od pogody. Ci, którzy kochają naturę są stworzeni do tej pracy. Leśniczy pisze : „Mimo mocno absorbujących „czynności służbowych” staram się jak każdy leśniczy choć chwilę poświęcić na obserwację tego, co dzieje się w przyrodzie.”

4 Na straży polskich lasów
Zadaniem leśnika jest przede wszystkim dbanie o ochronę przyrody. Zabezpieczają oni lasy, ich korzystny wpływ na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowie człowieka oraz równowagę przyrodniczą. Ciągła obserwacja, zbieranie i kompletowanie materiałów niezbędnych do opracowania prognoz zagrożenia drzewostanów przez czynniki bio i antybiotyczne, terminowe zwalczanie i zapobieganie szkodom przez nie wyrządzonym, otaczanie opieką pożytecznych ssaków, ptaków i owadów oraz stała troska o poprawę stanu sanitarnego drzewostanów to także ich zasługa i wkład pracy. Zajmują się również sprzedażą drewna. Działają w w oparciu o instrukcje ochrony, użytkowania, hodowli (szkółki leśne) i ochrony przeciwpożarowej lasu.

5 Co jeszcze leśnik robi dla lasów?
Zawód leśnika jest bardzo odpowiedzialny, m.in. od niego zależy jak będą wyglądały nasze lasy. To on podąża za bezmyślnymi ludźmi i sprząta zaśmiecone przez nich otoczenie. Jego zasługą jest także kształcenie młodych ludzi, zachęcanie do pomocy i pracy na rzecz wspólnego środowiska np. uczy sadzenia drzew. Grodzi niektóre fragmenty lasu- uprawy cenne, niektóre miejsca oznacza tablicami ostrzegawczymi (rezerwat przyrody, ostoja zwierzyny, ścinka drzew itp.)

6 2 dni z życia leśniczego „Pokrywa śniegu bardzo gruba. Dzicy mieszkańcy lasu mają coraz trudniejszy dostęp do pokarmu. A ci, którzy muszą wygrzebać sobie żarcie spod śniegu, naprawdę nie mają łatwo. Trzeba być silnym zwierzakiem w dobrej kondycji, żeby w tych warunkach zdobyć pokarm. Dotyczy to wszystkich –zajęcy, dzików, sikorek, dzięciołów, saren i całej reszty. Na terenie mojego nadleśnictwa prowadzi się dokarmianie zwierzyny. Polega ono głównie na wykładaniu ziarna kukurydzy ale także siana. Ziarno kukurydzy cieszy się ogromną popularnością wśród dzików, ale chętnych jest dużo więcej. „ „Dzisiaj do południa świeciło słońce i zauważyłem na łące za leśniczówką chmarę jeleni. Było kilkadziesiąt sztuk. Korzystały z ciepła i skubały wyglądającą już spod śniegu trawę. Robiąc zdjęcia przyjrzałem im się dokładnie – widać było, że są chude i że zima dała im porządnie w kość. Kilka dni temu, chyba w czwartek, zobaczyłem pierwszego żurawia. Szybował wysoko, niesiony zimnym północnym wiatrem. Dzisiaj, nad łąką krążyły jeszcze dwa żurawie, z daleka odzywało się ich jeszcze kilka. Tak więc pierwsze, prawdopodobnie najsilniejsze osobniki, już się pojawiły i zaczynają zajmować najlepsze tereny lęgowe.”

7 Coroczne zajęcia leśnika
Zimą leśnik pozyskuje drewno, a w zasadzie fachowo wskazuje drwalom, które drzewa należy ścinać i w jakiej ilości. Leśniczy zimą zbiera także szyszki, aby wyłuskać z nich nasiona, które wczesną wiosną zasieje w szkółce. Od wiosny do jesieni pielęgnuje zarówno małe uprawy jak i starsze młodniki i dojrzałe drzewostany, to znaczy usuwa chore, połamane drzewa. Jego ważnym zadaniem jest monitorowanie stanu zdrowia lasu i zabezpieczanie przez pożarami. W okresie wegetacyjnym wykonuje dwa pomiary wilgotności ściółki i opracowuje codzienny stan zagrożenia pożarowego lasu.

8 Kto oprócz leśnika wspomaga las?
Istnieje wiele akcji wspomagających leśną faunę i florę. Do najbardziej znanych należą: Towarzystwo Przyjaciół Lasu oraz Lasy Państwowe. TPL jest stowarzyszeniem zrzeszającym ludzi różnego wieku i różnych zawodów. Są to osoby, które kochają las i przyrodę, i z całego serca pragną jej pomagać. Natomiast LP to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Dbają o różnorodność biologiczną lasów, chronią je przed wieloma zagrożeniami - klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, także przed skutkami kłusownictwa czy wandalizmu. W ten sposób nie tylko dbają o przyrodę, ale też umożliwiają Polakom bezpieczne korzystanie z jej dóbr

9 Ja też mogę być przyjacielem lasu
Jeśli ty także chcesz zostać przyjacielem lasu nie musisz daleko szukać. To proste! Wystarczy, że znajdziesz zaniedbane, zaśmiecone lub zanieczyszczone miejsce w swojej okolicy i pomożesz mu wrócić do normy. Jeden mały gest, drobny uczynek przyczyni się do wspólnego dobra. Spróbuj jeszcze dziś i przekonaj się, jak przyjemnie jest pomagać!

10 Dziękuję za uwagę  Bibliografia: Google.com lasy.gov.pl Tpl.ogr.pl
Wikipedia.org Sciaga.pl Lesniczowka.blox.pl Las- człowiek… człowiek-las Zasób własny


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google