Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dinozaury.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dinozaury."— Zapis prezentacji:

1 Dinozaury

2 Czym są dinozaury?? Dinozaur – nazwa wywodzi się z języka łacińskiego. Dosłownie oznacza ,,straszny jaszczur”. Jest to zwierzę żyjące miliony lat temu na Ziemi.

3 Perm-okres ery paleozoicznej
Początek ok. 300 mln lat temu, czas trwania 50 mln lat. Dzieli się na dwie epoki: Perm dolny i górny. Dinozaury żyjące w tej erze to między innymi: Dimetrodony, Stagonolepisy, Pistozaury.

4 Szonizaur Był jednym z największych morskich gadów. Miał silny ogon, co pozawalało mu szybko pływać. Jego zęby, umieszczone tylko z przodu szczęki, były bardzo małe.

5 Dimetrodon Ten gad występował na Ziemi ponad 300 milionów lat temu, czyli zanim pojawiły się pierwsze dinozaury. Na grzbiecie miał żaglopodobny grzebień, który wystawiał w kierunku słońca w celu ogrzania się.

6 Stagonolepis Podobny był do krokodyla, różnił się od niego głównie dłuższymi nogami i innym kształtem głowy. Żył na lądzie i żywił się roślinami. Był bardzo powolny, ale nie bał się napastników, bo chronił go gruby, twardy pancerz.

7 Pistozaur Znakomicie pływał w morzu, gdzie łapał ryby dzięki bardzo ostrym zębom. Nogi miał podobne do wioseł. Jego długość dochodziła do 3m.

8 Trias - 248 do 208 milionów lat temu.
Klimat był gorący i suchy. Koniec triasu to czas mniejszego wymierania. Wyginęło 35% rodzin zwierząt, włącznie z labiryntodontami, konodontami i wszelkimi morskimi gadami. Wyginęła także większość wczesnych, prymitywnych dinozaurów. Okres ten był bowiem reprezentowany przez trójdzielne warstwy skał.

9 Elasmozaur Gatunek olbrzymiego gada morskiego. Miał aż 76 kręgów szyjnych, co jest rekordem wszech czasów wśród kręgowców. Szczątki odkryto na terenie Stanów Zjednoczonych.

10 Liopleurodon Był bardzo sprawnym myśliwym. Miał opływowy kształt ciała, silne i potężne szczęki, a kończyny przekształcone w ogromnie płetwy. Miał długość 12 metrów.

11 Amonity Podgromada wymarłych głowonogów o symetrycznej, zwiniętej do przodu, spiralnie skorupie. Z wyglądu przypominają ślimaki i stanowią ważne skamieniałości przewodnie. Występują w skałach pochodzenia morskiego.

12 Jura – środkowy okres ery mezozoicznej
Drugi okres ery mezozoicznej. Trwała od 204 do 130 milionów lat temu. Nazwa pochodzi od gór Jura leżących we Francji i Szwajcarii. W czasie Jury rozpoczął się rozpad Pangei.

13 Diplodok Jest to jeden z największych rodzajów dinozaurów żyjących w późnej jurze. Osiągał 27 metrów długości i kg wagi. Był roślinożercą żyjącym na lądzie. Miał bardzo długą szyję sięgającą do największych drzew.

14 Deinonych Był groźnym drapieżnikiem. Na inne zwierzęta polował w stadach. Biegał szybko na tylnych nogach, unosząc pazury przednich łap gotowe do ataku. Był wielkości niedużego samochodu.

15 Iguanodon Duży dinozaur roślinożerny o długości do 10 metrów. Ważył około 5 ton. Uzbrojony był w kciuk z pazurem, używał go do zrywania roślin oraz do obrony.

16 Mamenchizaur Miał najdłuższą szyję spośród wszystkich gadów – trzy razy dłuższą niż współczesna żyrafa. Żywił się świeżymi liśćmi. Całe jego ciało osiągało 22 metry długości.

17 Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej
Początek ok. 140 mln lat temu, czas trwania ok. 75 mln lat. Dzieli się na 2 epoki: kredę dolną i górną. W kredzie trwał proces powstawania Oceanu Atlantyckiego.

18 Stegozaur Był dinozaurem dużych rozmiarów posiadającym na grzbiecie charakterystyczne, dziwne płytki. Służyły mu one prawdopodobnie do odstraszania wrogów lub też do zbierania ciepła słonecznego.

19 Panoplozaur Ważył tyle co dorosły słoń, mimo że był od niego mniejszy. Całe ciało miał pokryte grubym pancerzem uzbrojonym w wystające, ostre kolce. Odżywiał się głównie roślinami

20 Kuecalkoatl Posiadał skrzydła o rozpiętości 12 metrów, czyli był wielkości małego samolotu. Mimo tak imponujących rozmiarów, ważył jedynie kg, m.in. Dzięki temu, że wszystkie miał puste w środku.

21 Karnotaur Był mięsożercą; osiągał długość 8 metrów, ważył ponad tonę. Biegał dość szybko, polując na mniejsze zwierzęta. Na głowie miał charakterystyczne grube rogi, których używał zapewne w walkach o terytorium.

22 Brachiozaur Ten olbrzym był największym zwierzęciem lądowym, o jakim dotychczas wiemy. Ważył tyle co 12 dorosłych słoni i był wysoki jak czteropiętrowy budynek. Był roślinożercą.

23 65 mln lat temu nagle wymarło wraz z dinozaurami ponad trzy czwarte innych mieszkańców Ziemi. Było to jedno z 5 masowych wymierań w dziejach życia, bynajmniej nie największe. Naukowcy nadal spierają się, co było przyczyną tego wielkiego wymierania kredowego, ale prawdopodobnie nastąpiła jakaś katastrofa z kosmosu- uderzenie meteorytu o średnicy 10 km. Krater po takim uderzeniu, krater Chicxulub, został odkryty w Meksyku na Półwyspie Jukatan i pod wodami Zatoki Meksykańskiej.

24 Źródła z których korzystałam:
- wyszukiwarka internetowa ,,Google” - książki o dinozaurach: Atlas dinozaurów; Tajemnice zwierząt Prehistoria Świat przyrody Zwierzęta. Dziękuję za obejrzenia pokazu ! ! !


Pobierz ppt "Dinozaury."

Podobne prezentacje


Reklamy Google