Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Raz, dwa, trzy Antoninek patrzy!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Raz, dwa, trzy Antoninek patrzy!"— Zapis prezentacji:

1 Raz, dwa, trzy Antoninek patrzy!
Historia rodu Stablewskich w Antoninku Wiadukt Stary Młyn Wywiady

2 Park 25-lecia PRL-u Przed II wojną światową obecny park w Antoninku był własnością rodu Stablewskich. Szambelan Karol Stablewski, właściciel posiadłości, zamieszkiwał w dworku do śmierci, do roku Po wojnie syn Karola Stablewskigo rotmistrz Wojska Polskiego Stefan Stablewski darował teren przyległy do parku na cele kościelne. Ród Stablewskich rozgałęziony w Polsce i znaczący w historii naszego kraju, miał więc również w Antoninku swą siedzibę. Stąd pochodził też biskup Florian Stablewski, którego sarkofag znajduje się w Katedrze Poznańskiej.

3 Dworek Stablewskich Dworek teraz
W czasie okupacji dworek i przyległe zabudowania zamieniono na obóz dla Żydówek. Po wojnie w dworku zamieszkała kuzynka Stablewskich pani Maria Chłapowska daleka krewna gen. Dezyderego Chłapowskiego.

4 Herb Stablewskich Oksza
Tablica w kaplicy Seminarium Duchowego poświęcona arcybis. Florianowi Stablewskiemu Miejsce po herbie na Dworku Stablewskich w Antoninku

5 Wywiad z przewodniczącym rady osiedla p. A. Bielerzewskim

6 Gazetka osiedlowa Cybina
Niedawno rada osiedla obchodziła 20 lecie. Pan Bielerzewski przewodniczący rady prowadzi osiedlową gazetkę „CYBINA”

7 Wywiad z leśniczym p. B. Gromadzińskim

8 Tereny Antoninka, które niegdyś były tylko gruntami rolnymi zaczęły być zalesiane przed drugą wojną światową przełom lat 20/30 według projektu Czarnecki – Wodziczko. Koncepcję rozwoju pasów zieleni kontynuowali również Niemcy w czasie drugiej wojny światowej, intensywnie zalesiając przy tym Antoninek.

9 Stara leśniczówka Na terenie posiadłości pana Gromadzińskiego znajduje się stara leśniczówka wybudowana jeszcze przed wojna w roku Wcześniej na tym terenie znajdowało się gospodarstwo rolne pana Bakoś.

10 Wiadukt Pierwszy wiadukt powstał na przełomie lat , który zastąpił przejazd kolejowy. Wiadukt był częścią infrastruktury związaną z budową trasy A2 na trasie Poznań- Września.

11 Nowy wiadukt Podczas przebudowy Stary wiadukt

12 Stary Młyn Młyn znajdujący się nad Stawem Młyńskim, został wybudowany w około roku 1850 prawdopodobnie w tym samym czasie co Pałac Mycielskich i Stary Browar w Kobylepolu. Ostatnim jego właścicielem do końca 2-giej Wojny Światowej był Niemiec Szyling, który nabył go od Szambelana Stablewskigo.

13 Jako ciekawostkę można powiedzieć, że do jego budowy użyto cegły z cegielni w Antoninku, której ostatnią właścicielką była pani Czubkowa. Z cegieł wypalonych właśnie w tej cegielni został wybudowany także Pałac Mycielskich, Huta Szkła, Zakłady Broekere.

14 Prezentację wykonali:
Wiktoria Rutkowska Wojciech Polak

15 Bibliografia 65 lat Parafii Ducha Świętego w Poznaniu, Poznań 2003
Gazetka osiedlowa Cybina Od Komandorii do Antoninka KMP Wywiady Strony www


Pobierz ppt "Raz, dwa, trzy Antoninek patrzy!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google