Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Paweł II Ruta Katarzyna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Paweł II Ruta Katarzyna."— Zapis prezentacji:

1 Jan Paweł II Ruta Katarzyna

2 Spis treści Kim jest papież? O Janie Pawle II słów kilka
Dzieciństwo papieża Młodość papieża Kapłaństwo Wojtyły Biskup i kardynał Polak papieżem Pontyfikat Jana Pawła II Pielgrzymki papieskie Choroba i śmierć Podsumowanie Bibliografia

3 Kim jest papież? Papież (z języka łacińskiego papa) to głowa Kościoła rzymskokatolickiego, katolickich kościołów wschodnich oraz państwa Watykan.

4 O Janie Pawle II słów kilka
Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, a zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. To sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny katolicki, arcybiskup krakowski, kardynał. 16 października 1978 roku został papieżem.

5 Wadowice – miasto, z którego pochodzi papież

6 O Janie Pawle II słów kilka
Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Papież był także honorowym obywatelem wielu polskich miast.

7 Dzieciństwo papieża Jan Paweł II, a właściwie Karol Józef Wojtyła był synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Papież miał brata, który studiował medycynę w Krakowie oraz siostrę, która umarła zaraz po urodzeniu. Rodzina Karola żyła skromnie.

8 Dzieciństwo papieża Rodzinny dom papieża Jana Pawła II

9 Dzieciństwo papieża Karol Wojtyła często nazywany był przez kolegów Lolek – od zdrobnienia imienia. Był chłopcem bardzo utalentowanym i usportowionym. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Uczył się w Gimnazjum w Wadowicach i należał do kółka ministranckiego.

10 Karol Wojtyła w wieku 12 lat

11 Młodość papieża Papież wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na studiach spotykał się z grupami literackimi i pisał wiersze. Wybuch wojny spowodował, że Karol Wojtyła przerwał studia.

12 Uniwersytet Jagielloński, w którym studiował papież

13 Młodość papieża Zaczął pracować jako pracownik fizyczny w zakładach chemicznych. Wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie oraz rozpoczął w konspiracji studia teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozpoczął również pracę na uczelni jako asystent.

14 Kapłaństwo Wojtyły Już 1 listopada 1947 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. Potem wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na uczelni Instituto Internazionale Angelicum (obecnie Papieski Uniwersytet w Rzymie). Przez okres studiów mieszkał w Kolegium Belgijskim.

15 Kapłaństwo Wojtyły Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Niegowić, gdzie spełniał zadania wikarego i katechety. Wolny czas zawsze starał się spędzać z chłopcami i dziewczętami na łonie natury. Ksiądz Wojtyła podczas wycieczek starał się zmylić milicję, dlatego zdejmował sutannę i kazał nazywać się „wujkiem”.

16 Biskup i kardynał W roku 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. 30 grudnia 1963 roku mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim.

17 Okno papieskie nad bramą wjazdową do pałacu biskupiego w Krakowie

18 Polak papieżem Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Wojtyła został wybrany na papieża. Przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o godzinie 18:44.

19 Papież – Polak

20 Pontyfikat Jana Pawła II
Od 14 marca 2004 roku pontyfikat Jana Pawła II jest uznawany za najdłuższy. Był papieżem przez 26 i pół roku (9665 dni). Podczas Jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Osobistym sekretarzem Jana Pawła II przez cały pontyfikat był arcybiskup Stanisław Dziwisz.

21 Tłumy wiernych oczekujących w kolejce, by oddać hołd papieżowi

22 Pielgrzymki papieskie
Jan Pawła II odbywał liczne podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził Jan Paweł II, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. Był m.in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię.

23 Jan Paweł II w Brazylii w 1997 roku

24 Pielgrzymki papieskie
Jan Paweł II odbył 8 pielgrzymek do Polski: I pielgrzymka (2 – 10 czerwca 1979) II pielgrzymka (16 – 23 czerwca 1983) III pielgrzymka (8 – 14 czerwca 1987) IV pielgrzymka (1 – 9 czerwca, 13 – 20 sierpnia 1991) V pielgrzymka (22 maja 1995) VI pielgrzymka (31 maja – 10 czerwca 1997) VII pielgrzymka (5 – 17 czerwca 1999) VIII pielgrzymka (16 – 19 sierpnia 2002)

25 I Pielgrzymka papieża do Polski - rok 1979
Miliony wiernych witają papieża rodaka

26 Na lotnisku w Gdyni 11 czerwca 1987 roku
III Pielgrzymka papieża do Polski Na lotnisku w Gdyni 11 czerwca 1987 roku

27 Jan Paweł II w parlamencie RP w 1999 roku

28 Zamach na papieża W dniu 13 maja 1981 roku, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19, Jan Paweł II został postrzelony w brzuch i rękę przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Papież wierzył, że swoje ocalenie zawdzięczał wstawiennictwu Matki Bożej Wyraził to słowami: Jedna ręka strzelała a inna kierowała kulę.

29 Choroba i śmierć Jan Paweł II od początku lat 90 - tych cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża zapoczątkowane było grypą oraz zabiegiem tracheotomii.

30 Jan Paweł II – 2004 rok

31 Choroba i śmierć Dnia 2 kwietnia 2005 roku, około godziny 15:30 papież bardzo słabym głosem powiedział: "Pozwólcie mi iść do domu Ojca". Jana Pawła II zmarł o godzinie 21:37. W ciągu ostatnich dwóch dni życia papieża nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc na bieżąco wiadomości dochodzące z Watykanu.

32 Ciało Jana Pawła II wystawione w Bazylice św. Piotra

33 Grób Jana Pawła II

34 Podsumowanie Jan Paweł II był pierwszym papieżem Polakiem.
Jego pontyfikat uznawany jest za najdłuższy. Jan Paweł II to autorytet dla wielu z nas!

35 Bibliografia Wikipedia – Wolna Encyklopedia: Źródła ilustracji:
Źródła ilustracji:

36 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:POL_Krak%C3%B3w_-
_pa%C5%82ac_biskupi.jpg

37 Koniec


Pobierz ppt "Jan Paweł II Ruta Katarzyna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google