Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RAK PŁUCA Dr med. Maria Pamucka. RAK PŁUCA GRUPY RYZYKA czyli kto najczęściej choruje  Mężczyźni ale ostatnio coraz częściej kobiety  Po 45 roku życia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RAK PŁUCA Dr med. Maria Pamucka. RAK PŁUCA GRUPY RYZYKA czyli kto najczęściej choruje  Mężczyźni ale ostatnio coraz częściej kobiety  Po 45 roku życia."— Zapis prezentacji:

1 RAK PŁUCA Dr med. Maria Pamucka

2 RAK PŁUCA GRUPY RYZYKA czyli kto najczęściej choruje  Mężczyźni ale ostatnio coraz częściej kobiety  Po 45 roku życia  Palący

3 RAK PŁUCA Objawy wstępne czyli prodromalne czyli co powinno zwrócić uwagę:  Kaszel – jeśli ktoś jest wieloletnim palaczem i kaszle od wielu lat zwraca uwagę zmiana charakteru kaszlu i większe jego nasilenie,  Szybkie męczenie, duszność,  Powtarzające się zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc, stany podgorączkowe,  Osłabienie, brak apetytu,  Krwioplucie,  Duszność, bóle w klatce piersiowej.

4 RAK PŁUCA Jeśli pojawi się jeden z wymienionych objawów należy:  Zgłosić się do lekarza, powiedzieć mu o swoich podejrzeniach,  Lekarz da skierowanie na zdjęcie klatki piersiowej koniecznie w dwóch projekcjach: przednio-tylnej i bocznej,  Jeśli zdjęcia wykażą zmiany wtedy należy się zgłosić do pulmonologa.

5 RAK PŁUCA Należy pamiętać że nie każda zmiana widoczna na zdjęciu jest rakiem.  Pulmonolog zleci wykonanie wielu badań, które wyjaśnią problem,  Jeśli będzie to przewlekły stan zapalny to warto go leczyć i rzucić palenie żeby nie doprowadzić do powstania raka, a jeśli będzie to zmiana nowotworowa wtedy im szybciej będzie leczona tym szybciej i łatwiej będzie wyleczona.


Pobierz ppt "RAK PŁUCA Dr med. Maria Pamucka. RAK PŁUCA GRUPY RYZYKA czyli kto najczęściej choruje  Mężczyźni ale ostatnio coraz częściej kobiety  Po 45 roku życia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google