Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak uniknąć syndromu braku osiągnięć szkolnych?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak uniknąć syndromu braku osiągnięć szkolnych?"— Zapis prezentacji:

1 Jak uniknąć syndromu braku osiągnięć szkolnych?

2 Co możesz zrobić jako rodzic?
Jeśli nie pozwolisz dziecku pracować samodzielnie, prędzej czy później nie otrzyma promocji i będzie cię obwiniać za swoja porażkę. Jeśli jesteś nadopiekuńczy i robisz dla dziecka zbyt wiele, a także pracujesz zamiast niego, obróci się przeciwko tobie za to, że skradłeś mu niezależność. Twoje dzieci nie będą potrafiły się uczyć samodzielnie, dopóki nie uwierzysz, że je na to stać. Uzależnienie dziecka od twojej pomocy jest nieświadomym odbieraniem mu wiary we własne siły. Czasami dziecko manipuluje tobą, uciekając się do łez, jęków, narzekań, symulowania chorób, tak, jakby cierpienie dziecka było autentyczne, wykazujesz mało troskliwości.

3 Jak pomóc dziecku zależnemu od uwagi dorosłych?
Poranna procedura (dziecko zależne) Mama: Adasiu , wstałeś już? Adaś: …(milczenie) Mama: Adasiu, czas wstawać! Adaś: Um..jestem taki zmęczony, jeszcze kilka minut. Mama: Adasiu, lepiej wstań, spóźnisz się do szkoły! (powtarza to kilka razy, coraz bardziej zdenerwowana) To nie wszystko. Później następuje seria przypomnień, aby Adam się pospieszył, włożył coś innego, pamiętał o zeszytach i książkach. Jeśli oboje rodziców już wstali, spory wynikające z różnicy zdań na temat sposobu strofowania dzieci wieńczą początek nowego dnia.

4 Poranna procedura (dziecko samodzielne)
Wyjaśnij dziecku, na czym będzie polegała zmiana. Od dzisiejszego dnia będzie odpowiedzialne za przygotowanie się do wyjścia. Twoim zadaniem natomiast pozostanie przygotowanie śniadania i zaczekanie, aż się pojawi przy stole na wspólnej miłej pogawędce. Wieczorem dziecko przygotowuje sobie ubranie i pakuje tornister. Lista wieczornych przygotowań do następnego dnia powinna ułatwić sprawę. Powinno tez nastawić budzik, tak by rano miało wystarczająco dużo czasu. Dziecko budzi się samo( żadnych nawoływań), myje się , ubiera i sprząta pokój. Lista porannych przygotowań pomoże mu wszystko zapamiętać. Śniadanie je dopiero wtedy, gdy jest gotowe do wyjścia. Żadnego poganiania! Rodzic czeka przy stole i tam spotyka się z dziećmi. Rozmawiają o oczekującym ich dniu.

5 Odpowiedzi na wątpliwości w stosowaniu procedury
Co zrobić jeśli nadszedł już czas śniadania, a dziecko nie zdążyło się ubrać? Nie je śniadania ( jeśli dziecko jest niejadkiem, taka sytuacja będzie miała miejsce najwyżej dwa bądź trzy razy) A jeśli dziecko nie lubi jeść śniadania? Z reguły wystarczy zaproponować dziecku zrobienie czegoś co lubi, pod warunkiem ze jest przygotowane do wyjścia. Co zrobić , gdy dzieci nie wstaną odpowiednio wcześnie? Nie idą do szkoły i cały dzień spędzają w sowim pokoju (zdarzy się to najwyżej raz) lub odwozisz je samochodem i płacą ci ze swojego kieszonkowego za przejazd jak taksówką. W szkole będą same musiały usprawiedliwić soje spóźnienie. Nie wolno Ci pisać usprawiedliwienia. Co zrobić jeśli dziecko ma zbyt mało czasu na przygotowanie się do wyjścia? Kładzie się spać pół godziny wcześniej i wstaje również wcześniej, dopóki się nie przekona , ile czasu potrzebuje na samodzielny poranek.

6 Cztery „nie” w wypadku dziecka unikającego współzawodnictwa
Nie prowadź gry tak , aby dziecko zawsze wygrywało. Nie współczuj mu, gdy przegra, nie roztrząsaj niepowodzeń. Nie przykładaj zbyt dużej wagi do tego , że się boi podejmować ryzyko gry. Nie pozwól, by unikanie współzawodnictwa przez dziecko popsuło zabawę reszcie rodziny.

7 Scenariusz samodzielnego poszukiwania pomysłów na pracę z przyrody
Co może doradzić rodzic? Przynieś książki o przyrodzie, wyszukaj te, które zajmują się daną tematyką. Połóż je na biurku i w pokoju. Przygotuj ołówek i notatnik. Przekartkuj książki i zastanów się, jakie tematy są w nich poruszane. Napisz kilka własnych pomysłów – mogą być głupie, nudne, trudne i nie z tej ziemi. Nie krytykuj żadnego z nich, pisz dalej. Możesz połączyć kilka pomysłów. Możesz zaczerpnąć pomysły z książek, rozmaitych zdjęć i ilustracji lub od kolegów. Pamiętaj nie krytykuj ich. Jeśli skończyły Ci się pomysły z książek, rozejrzyj się po pokoju, wyjrzyj przez okno, wszystko może się znaleźć na liście. Postaraj się zapisać przynajmniej 30 pomysłów. Teraz spójrz na listę. Wykreśl te pomysły, które są niemożliwe albo nie do zrealizowania. Zostaw cztery / pięć pomysłów, które ci się podobają. Możesz je połączyć. Pomyśl o planie pracy.

8 Klasa „0” - 1 15 minut Klasa 2 - 3 30 minut Klasa 4 - 5 45 minut
Określony czas i stałe miejsce pracy stanowią podstawę kształtowania dobrych nawyków uczenia się i odciążania rodziców! Klasa „0” minut Klasa minut Klasa minut Klasa ,5 godziny To czas minimum i może się zmieniać w zależności od wymagań nauczyciela i zdolności dziecka !!!!

9 Umowa dotycząca planu nauki
Adam prze 5 dni w tygodniu będzie samodzielnie przez godzinę odrabiał lekcje przy biurku w swoim pokoju. Po ukończeniu pracy rodzic przejrzy zadania. Pod koniec tygodnia Adam otrzyma 10 punktów pod warunkiem, że wszystkie zadania domowe będą przygotowywane i oddawane w terminie. Punkty te zaś to oszczędności przeznaczone na zakup (np. roweru), każdy ma wartość 1 zł Za wykonanie zdań nadplanowych Adam otrzymuje dodatkowe punkty. Rodzice nie przypominają o odrabianiu zadań.

10 System punktowy dla młodszych dzieci klas 0- 3
Odrobiona praca domowa liczba punktów Przeczytane opowiadanie Za każdą przeczytaną stronę książki Nauka czytania: 10 zdań po trzy razy Kilka zadań matematycznych lub jedna strona przepisanego tekstu Ukończenie wszystkich prac w klasie Minimum 3 punkty dziennie to naklejka, kolejna naklejka nagradza każde 3 punkty.

11 System punktowy w planie pracy domowej w klasach 4-6
Odrobiona praca domowa Za każdą stronę przeczytanego tekstu Za każdą stronę pisania (włączając w to różne ćwiczenia, historię, przyrodę, odpowiedzi na pytania i przepisywanie) Za wyliczenie kilku zadań matematycznych Napisanie wypracowania lub pracy z dowolnego przedmiotu Za przeczytany materiał i podkreślenie najważniejszych wiadomości (każda strona) Tygodniowa premia za wykonanie wszystkich zadań Liczba punktów możliwych do zdobycia: w ciągu godziny ! Liczba punktów 1 2 5 10

12 Jak nagradzać? w wypadku młodszych dzieci należy określać cotygodniowe cele np. 20 pkt. = wycieczka, kino, zaproszenie przyjaciół W wypadku dzieci starszych należy określać bliższe cele, niezbyt odległe. Sprzęt, zabawki, gry lub programy komputerowe

13 Plan osiągnięć Godz. poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota
niedziela 8-9 9-10 Matematyka: 20 min 10-11 11-12 Matematyka:25 min j.polski: min j.polski: 20 min 12-13 13-14 Matematyka: 30min j.angielski: 20 min 15-16 przyroda:, historia: 45 min Informatyka 20 min Przyroda:25min 16-17 j.polski:40 min 17-18 18-19

14 Jak o nich rozmawiać z dzieckiem?
Wyznaczanie celów Cele ( jakie powinny być ? ) „przyziemne” bliskie wyważone Jak o nich rozmawiać z dzieckiem? w cztery oczy!

15 Uczenie porządku i planowania pracy
Zapisywanie zadań domowych Dziecko zapisuje w osobnym skoroszycie wszystkie zadania domowe , każde z nich na osobnej stronie. Po odrobieniu zadania wyrywa kartkę i przynosi do sprawdzenia rodzicom( daje to dziecku poczucie satysfakcji)


Pobierz ppt "Jak uniknąć syndromu braku osiągnięć szkolnych?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google