Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorka: Jolanta Bubacz. Lasy równikowe inaczej nazywane tropikalnymi lasami deszczowymi lub lasami wiecznie zielonymi stanowią 1/3 powierzchni wszystkich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorka: Jolanta Bubacz. Lasy równikowe inaczej nazywane tropikalnymi lasami deszczowymi lub lasami wiecznie zielonymi stanowią 1/3 powierzchni wszystkich."— Zapis prezentacji:

1 Autorka: Jolanta Bubacz

2 Lasy równikowe inaczej nazywane tropikalnymi lasami deszczowymi lub lasami wiecznie zielonymi stanowią 1/3 powierzchni wszystkich lasów na świecie i jak sama nazwa wskazuje rosną w strefie równikowej. Skupiają się na trzech głównych terenach: - zachodnia i środkowa Afryka - Ameryka Południowa (dorzecze Amazonki) - Indonezja i Malezja - północno wschodnia Australia.

3

4

5

6

7

8 Lasy tropikalne gromadzą przynajmniej połowę, a według niektórych uczonych do 90% wszystkich gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących Ziemię.

9 Oto kilka przykładów bogactwa lasów deszczowych : w lasach tropikalnych występuje około 170000 spośród znanych 250000 gatunków roślin w całej Europie występuje 321 gatunków motyli, podczas gdy w jednym tylko parku lasu deszczowego w Peru (Park Narodowy Manu) żyje około 1300 gatunków w samej dżungli amazońskiej, która jest największą puszczą równikową Ziemi, żyje kilkadziesiąt gatunków małp, ponad 600 gatunków ptaków, setki tysięcy gatunków owadów i ponad 40 tys. gatunków roślin kwitnących.

10 Wilgotne lasy równikowe określa się również mianem ZIELONYCH PŁUC ZIEMI - ze względu na ich znaczący wkład stabilizacyjny w klimat ziemski. Jako największy producent tlenu oraz schronienie dla milionów zwierząt i roślin - lasy równikowe zostały objęte ochroną.

11 W ostatnich dziesięcioleciach dwudziestego wieku nasiliło się niszczenie lasów równikowych przez wyrąb i wypalanie. Szacuje się, że w skutek antropopresji rocznie ginie około 50 tysięcy gatunków organizmów, co oznacza, że każdego dnia znika 100-137 gatunków, czyli średnio 4 gat./1 godzinę. Obliczono, że w ciągu roku ubywało w ten sposób aż 310 tysięcy km powierzchni leśnych, czyli prawie tyle ile wynosi terytorium Polski.

12 pozyskiwanie drewna na opał, do budowy domów, wyrobu mebli itp. Przemysł drzewny odpowiada za niszczenie co najmniej 4,5 mln ha lasów rocznie, wycinanych w celu pokrycia zapotrzebowania na mahoń, drewno tekowe i heban. pozyskiwanie ziemi pod uprawę przez małe i duże farmy. W Brazylii to właśnie farmerzy uprawiający soję i hodowcy bydła, są największym zagrożeniem dla dżungli amazońskiej, którą karczują i wypalają zdobywanie ziemi POD UPRAWĘ przez ubogich farmerów tworzenie pastwisk dla bydła budowa dróg.

13

14 W Indonezji, Malezji i innych krajach azjatyckich lasy deszczowe zastępują teraz rozległe plantacje palmy oleistej, z której Brazylia uzyskuje się olej palmowy. Z kolei postawiła głównie na uprawy trzciny cukrowej, wykorzystywanej do produkcji etanolu.

15

16 Tropikalne lasy deszczowe są częścią globalnego układu klimatycznego. Niszcząc je człowiek: - zmienia cykle hydrologiczne, a to powoduje susze, powodzie lub erozje gleb na obszarach, gdzie zjawiska te uprzednio nie występowały - zmienia albedo, czyli współczynniki odbicia światła od powierzchni Ziemi, co w efekcie wpływa na rozkład wiatrów i prądów morskich oraz zmienia rozkład opadów atmosferycznych, przez co wpływa na pogodę na całej kuli ziemskiej.

17

18

19 Najważniejsze działania dla ochrony lasów deszczowych, a także innych ekosystemów świata, to: - Edukacja o znaczeniu środowiska naturalnego oraz o sposobach ochrony lasów deszczowych. - Przywracanie zniszczonych ekosystemów poprzez sadzenie drzew na obszarach, na których las został wycięty - Zachęcanie ludzi do życia w zgodzie z naturą - Zakładanie parków narodowych w celu ochrony lasów deszczowych i ich mieszkańców - Wspieranie firm, które działają w sposób nie szkodzący środowisku


Pobierz ppt "Autorka: Jolanta Bubacz. Lasy równikowe inaczej nazywane tropikalnymi lasami deszczowymi lub lasami wiecznie zielonymi stanowią 1/3 powierzchni wszystkich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google