Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Koloseum Koloseum  Skąd nazwa? Skąd nazwa?  Architektura Architektura  Wnętrze Koloseum Wnętrze Koloseum  Arena Arena  Co działo się w Koloseum?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Koloseum Koloseum  Skąd nazwa? Skąd nazwa?  Architektura Architektura  Wnętrze Koloseum Wnętrze Koloseum  Arena Arena  Co działo się w Koloseum?"— Zapis prezentacji:

1

2  Koloseum Koloseum  Skąd nazwa? Skąd nazwa?  Architektura Architektura  Wnętrze Koloseum Wnętrze Koloseum  Arena Arena  Co działo się w Koloseum? Co działo się w Koloseum?  Historia Koloseum Historia Koloseum  Historia Koloseum cd. Historia Koloseum cd.  Ciekawostki Ciekawostki  Ciekawostki Ciekawostki

3

4 Oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów (łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum ; wł. Colosseo ) – amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.

5 Średniowieczna nazwa „Koloseum” pochodzi od ludowej nazwy 36-metrowego kolosa – posągu Nerona, który stał przez wieki tuż obok amfiteatru (zachowały się jedynie jego nieliczne fragmenty).

6 Koloseum jest budowlą na planie owalu o obwodzie 527 m., długości 188 m. i szerokości 156 m., z 4 kondygnacjami sklepionymi krzyżowo, doskonale przemyślanym systemem korytarzy, schodów i wentylacji. Każda kondygnacja utrzymana w innym stylu: dolna - porządek dorycki, środkowa - joński, górna – koryncki.

7

8 Arena miała drewnianą, pokrytą piaskiem podłogę, jest ona podpiwniczona na siedem metrów. Znajdowały się tutaj kanały doprowadzające i odprowadzające wodę, klatki dla dzikich zwierząt, więzienie dla gladiatorów, a także pomieszczenia maszynowe i aparatura potrzebna przy technicznej obsłudze sceny.

9 Na arenie odbywały się: walki gladiatorów, szczucie zwierząt, walki grupowe, całe bitwy morskie i publiczne egzekucje. Podczas inauguracji Koloseum igrzyska trwały 100 dni, zabito wtedy około 5 tysięcy zwierząt.

10  W 445 zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi.  W 528 odbyły się tu ostatnie igrzyska.  Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół, arenę przekształcono w cmentarz.  Około 1200 rodzina Frangipani przejęła Koloseum i ufortyfikowała je, używając jako zamku.  W 1349 w wyniku trzęsienia ziemi zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany.

11  W 1744 zostało ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan.  Od II poł. XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.  7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

12 Po napaści Normanów z klasycznego i antycznego Rzymu nie pozostało prawie nic oprócz szkieletów. Także Koloseum przez wiele lat stało opustoszałe i zniszczone, stanowiąc kopalnię materiału do budowy dla prawie całego miasta. Dopiero Benedykt XIV postanowi ratować to, co zostało ze starego amfiteatru i uświęcił go, odprawiając w nim Drogę Krzyżową i umieścił w centrum Koloseum Krzyż.

13 Krzyż znajdujący się w Koloseum został stamtąd usunięty i przywrócono go dopiero w 1926 roku stawiając go w tym samym miejscu. Dla chrześcijan Koloseum jest miejscem, z którym historia związała imiona tysięcy męczenników, którzy oddali życie w imię wiary chrześcijańskiej na oczach żądnych krwi widzów.

14 „Dopóki stoi Koloseum, stać będzie także Rzym, kiedy Koloseum przestanie istnieć, przestanie istnieć także Rzym, a z końcem Rzymu nastąpi koniec świata.”


Pobierz ppt " Koloseum Koloseum  Skąd nazwa? Skąd nazwa?  Architektura Architektura  Wnętrze Koloseum Wnętrze Koloseum  Arena Arena  Co działo się w Koloseum?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google