Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁUCH. Percepcja mowy i słuchu  W procesie komunikowania się istotną rolę, obok przekazywania informacji odgrywa jej odbiór.  Odbiór mowy odbywa się.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁUCH. Percepcja mowy i słuchu  W procesie komunikowania się istotną rolę, obok przekazywania informacji odgrywa jej odbiór.  Odbiór mowy odbywa się."— Zapis prezentacji:

1 SŁUCH

2 Percepcja mowy i słuchu  W procesie komunikowania się istotną rolę, obok przekazywania informacji odgrywa jej odbiór.  Odbiór mowy odbywa się dzięki funkcji słuchu fizycznego, który warunkuje wykształcenie się słuchu fonematycznego i muzycznego.

3 Ucho wewnętrzne

4 Słuch Analiza bodźców słuchowych zachodzi na poziomie kory słuchowej zlokalizowanej w płacie skroniowym. Głównym ośrodkiem odpowiedzialnym za odbiór, analizę i rozumienie dźwięków jest ośrodek Wernickego.

5

6 Różne rodzaje słuchu

7 Słuch fizyczny Cechuje określona absolutna wrażliwość (ostrość słyszenia), która różnicuje ludzi nie słyszących, niedosłyszących i głuchych.

8 Komórki zniszczone przez hałas

9

10 Badanie słuchu anatomicznego www.se.pl/kobieta/zdrowie- kosmetyki/sprawdz-swoj-sluch-zbadaj- ile-lat-maja-twoje-uszy_156446.html

11 Słuch muzyczny Dzięki niemu człowiek różnicuje wysokość dźwięku i wrażliwość na najmniejsze nawet różnice w wysokości, jest niezbędny do odróżniania cech prozodycznych tj. akcent, rytm, intonacja.

12 Słuch mowny  to złożona umiejętność umożliwiająca rozróżnianie co najmniej dwóch różnych wrażeń odmiennych fonologicznie.

13 Chrońmy uszy od hałasu  Uszkodzenie komórek rzęsatych powoduje nieodwracalny niedosłuch (do takiej sytuacji może doprowadzić nie tylko długotrwały hałas ale nawet krótkotrwały).  Badanie słuchu wykazuje niedosłuch spowodowany hałasem.  Medycyna nie zna sposobów na jej wyleczenie dlatego istotna jest profilaktyka.


Pobierz ppt "SŁUCH. Percepcja mowy i słuchu  W procesie komunikowania się istotną rolę, obok przekazywania informacji odgrywa jej odbiór.  Odbiór mowy odbywa się."

Podobne prezentacje


Reklamy Google