Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PASCHA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PASCHA."— Zapis prezentacji:

1 PASCHA

2 Izraelici byli traktowani w Egipcie jak niewolnicy
Izraelici byli traktowani w Egipcie jak niewolnicy. Nie było dla nich ratunku. Dopiero interwencja Pana Boga, ocalenie pierworodnych oraz cudowne przejście przez Morze Czerwone, przyniosły im wyzwolenie.

3 To wydarzenie było przez nich przypominane w czasie Święta Paschy
To wydarzenie było przez nich przypominane w czasie Święta Paschy. Cała rodzina gromadziła się na uroczystej uczcie. Ojciec domu, zapytany przez najmłodszego uczestnika uroczystości, opowiadał historię wyzwolenia z niewoli egipskiej. Następnie śpiewano psalmy i spożywano baranka wraz z niekwaszonym chlebem, gorzkimi ziołami i winem. Pamiętano, że kiedyś krew tego zwierzęcia przyniosła ocalenie. Dziękowano w ten sposób Najwyższemu Bogu za Jego cudowne interwencje.

4 Misterium Paschalne jest szczytem historii zbawienia
Misterium Paschalne jest szczytem historii zbawienia. Jezus Chrystus całe swoje życie ofiarował Bogu i ludziom. Dobrowolnie przyjął cierpienie, mękę i śmierć na krzyżu dla naszego zbawienia. Zmartwychwstając, uwolnił nas spod władzy szatana. Śmierć została pokonana.

5 Tak jak Izraelici mogli cieszyć się z wyswobodzenia z niewoli egipskiej, tak my – nowy lud Boży możemy świętować nasze zbawienie. Jezus, umierając na krzyżu, pokonał naszą śmierć, a zmartwychwstając dał nam życie wieczne.

6 Święty Paweł w liście do Koryntian, nawołując chrześcijan do oczyszczenia się z grzechu i wyzbycia się złych uczynków, wskazuje na Chrystusa, który został złożony w ofierze jako nasza Pascha. (1 Kor 5,7b)

7 Jezus Chrystus jest naszą Nową Paschą
Jezus Chrystus jest naszą Nową Paschą. Oznacza to, że i my możemy uczestniczyć w Jego zwycięstwie nad śmiercią, grzechem i szatanem. Z Chrystusem przeszliśmy z niewoli grzechu do wolności dzieci Bożych, ze śmierci do życia. Dzięki temu Pascha Jezusa jest i naszym przejściem, zwycięstwem. Przypomina to również śpiew przed Ewangelią w niedzielę zmartwychwstania Pańskiego: Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha. Odprawiajmy nasze święto w Panu.

8 Wielkanoc jest „naszym świętem” wyzwolenia – świętem niepodległości
Wielkanoc jest „naszym świętem” wyzwolenia – świętem niepodległości. Zmartwychwstały Pan obdarza nas nowym życiem, wyzwala, odradza i karmi swój lud w sakramentach. Uczestnicząc w Misterium Paschalnym Jezusa przyjmujemy łaskę zbawienia – przechodzimy ze śmierci do życia, z tego przemijającego świata do świata szczęścia wiecznego.

9


Pobierz ppt "PASCHA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google