Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BLUES Blues (ang. Smutek, rozpacz)- gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BLUES Blues (ang. Smutek, rozpacz)- gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk."— Zapis prezentacji:

1 BLUES Blues (ang. Smutek, rozpacz)- gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.

2 Tematyka Tematyka bluesa skupia się wokół realistycznie ujętych relacji damsko- męskich (miłość, zazdrość, wierność, samotność). Niejednokrotnie poruszane są wątki podróży, pracy zarobkowej, wolności. W bluesowych tekstach obecny jest także krytyczny akcent społeczny, od nierówności rasowej po kwestie polityczne.

3 Czas i miejsce powstania
Druga połowa XIX w. - muzyka czarnoskórych potomków niewolników przywiezionych do południowych Stanów Zjednoczonych.

4 Instrumenty Gitara Skrzypce Instrumenty klawiszowe Harmonijka
Gitara basowa Perskusja

5 Podgatunki Country Blues Delta Blues Jazz Blues Jump Blues Piano Blues
Boogie- woogie

6 Forma Klasyczny blues jest najczęściej formą 12- taktową
Zasadniczo opiera się na trzech podstawowych akordach systemu harmonicznego dur-moll: tonice, subdominancie i dominancie, lecz otwarty jest na nieograniczone możliwości interpretacyjne i improwizacyjne

7 Wykonawcy Riley B. King znany jako B.B. King- amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy. Został obdarzony tytułem: ''Króla Bluesa''. Jego muzyka zalicza się w większości do stylu Soul Blues oraz Modern Electric Blues

8 Wykonawcy Tadeusz Nalepa- polski kompozytor, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów

9 Wykonawcy John Mayall- brytyjski multiinstrumentalista, gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, harmonijce, kompozytor, pioner muzyki rockowej i bluesowej

10 Wykonawcy John Lee Hooker- grał na gitarze i śpiewał. Jedej z najlepiej znanych przedstawicieli klasycznego bluesa oraz jego gatunku bluesa Delty.

11 Bibliografia Książka pt. '' Historia muzyki bluesowej'' Google Grafika

12 KONIEC Prezentację wykonał: Szymon Hernik


Pobierz ppt "BLUES Blues (ang. Smutek, rozpacz)- gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google