Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POMPEJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POMPEJA."— Zapis prezentacji:

1 POMPEJA

2 WYGLĄD Pompeje uważane były za jedno z najatrakcyjniejszych miast Starożytnego Rzymu, w pobliżu Neapolu. Budowle tam były piękne , ale jednak spotkały je nieszczęście . Dnia 24 sierpnia 79 roku p.n.e. wybuchł tam wulkan Wezuwiusz i spowodował ogromne straty w mieście .

3 WYGLĄD  Na szczęście popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwala nam poznać wygląd rzymskiego miasta i życie jego mieszkańców. Niestety oprócz Pompei zostały jeszcze zniszczone miasta : Stabie i Herkulanum

4 WYGLĄD Odkryte wnętrza wspaniałych willi świadczą o bogactwie i zamiłowaniu ich właścicieli do piękna. Pomieszczenia zostały ozdobione marmurami, mozaikami, a także ogromnymi malowidłami ściennymi. Obrazy przedstawiały najczęściej sceny z rzymskiej i greckiej mitologii. Do wnętrza każdego z budynków prowadziło jedno wejście. Przez wąski korytarz, zamknięty od strony ulicy bramą zaopatrzoną w kołatkę, wchodziło się do głównej części domu. Było to atrium z marmurowym basenem otoczonym kolumnami podtrzymującymi dach.

5 RUINY Ruiny Pompei położone są w regionie Kampania . Miasto zostało założone w VII wieku p.n.e. przez Osków. Na początku znajdowały się pod wpływem kultury greckiej, później etruskiej. Pod koniec V wieku p.n.e. Pompeje zostały zdobyte przez Samnitów a od 310 roku p.n.e. znalazły się pod panowaniem Rzymian. W 89 roku p.n.e. miasto przyłączyło się do powstania antyrzymskiego. Po zdobyciu przez Sullę miasto zostało pozbawione wszelkich praw. Przekształcono je w kolonię rzymską.

6 Mimo że Pompeje spotkało wiele katastrof zwłaszcza w I w. p. n
Mimo że Pompeje spotkało wiele katastrof zwłaszcza w I w. p.n.e , to wtedy miasto miało najpiękniejszy rozwój . Mieszkańców uśmiercał trujący gaz wydobywający się z wulkanów .

7 Mieszkańcy głównie utrzymywali się z handlu był handel związany z znajdującym się w mieście portem morskim . Pompeja powstała na stoku wzniesienia utworzonego przez lawę . Była ona utworzona nad rzeką Sarnus . Miasto otoczono murem ochronnym o długości 3 km . Posiadały również system kanalizacyjny który prowadził przez ulice miasta .

8 Budowle Bazylika – powstała w latach 120 – 78 p.n.e. . W pierwszym okresie pełniła funkcję hali treningowej , potem gmachu sportowego . Świątynia Apollina – została wzniesiona za panowania Samnitów . Wokół niej znajdował się plac , który otaczał kolumnada. Przed świątynią nadal stoi marmurowy ołtarz i jońska kolumna, na której znajdował się zegar słoneczny. Przy wejściu do świątyni stały także posągi Wenus i Hermafrodyty.

9 BUDOWLE Termy Rynkowe - znajdowały się w pobliżu Forum, na północ od świątyni Jowisza. Składały się z dwóch bliźniaczych struktur, z których jedna przeznaczona była dla kobiet a druga dla mężczyzn.  Termy Wielkie - powstał w III wieku p.n.e. Widownia mieszcząca 5000 widzów podzielona była na pięć sektorów. Położone najniżej 4 rzędy przeznaczone były dla elity społeczeństwa, pozostałe 15 rzędów służyło pozostałym mieszkańcom.

10 Budowle Amfiteatr - zbudowany został 80 roku p.n.e. i mógł pomieścić widzów. Budowla miała 135 metrów długości i 104 szerokości. Nie zbudowano w niej podziemnych przejść , a dojścia do areny poprowadzono od zewnątrz . Wokół najwyższego sektora znajdowała się galeria, na którą prowadziły osobne wejścia. Galeria przeznaczona była dla kobiet, którym pozwolono brać udział w widowiskach za czasów panowania Augusta.

11 BUDOWLE- zdjęcia Dziedziniec główny willi w Pompeji
Amfiteatr w Pompeji Dziedziniec główny willi w Pompeji

12 RZEŹBY Rzeźby wykonywane były przez miejscowych artystów z tufu wulkanicznego, marmuru, kamienia, drewna lub brązu. Wśród drobniejszych wyrobów rzeźbiarskich odnaleziono dzwonki zawieszane tak swobodnie, aby najmniejszy ruch powietrza mógł wprawiać je w drgania.

13 RZEŹBY-zdjęcia

14 GRAFFITI Na ścianach domów w Pompejach odkryto graffiti sprzed 2000 lat. Zachowane napisy i rysunki to reklamy różnych towarów oraz wyznania miłosne.

15 PREZENTACJĘ WYKONALI KAMILA GAWOR OLIWA ADAM OLIWA JAKUB
*Do wykonania prezentacji wykorzystaliśmy informację ze strony internetowej Oraz z podręcznika do historii „Śladami Przeszłości I”

16 KONIEC


Pobierz ppt "POMPEJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google