Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kilka informacji na temat klubu :

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kilka informacji na temat klubu :"— Zapis prezentacji:

1 Historia i teraźniejszość Powiatowego Integracyjnego Klubu Sportowego „Orzeł” Oleśnica.

2 Kilka informacji na temat klubu :
Prezesem klubu jest Marek Czarnecki. Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu w sali sportowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Oleśnicy. Udział w zajęciach jest bezpłatny, są dostępne dla wszystkich chętnych chcących poprawić swoją sprawność fizyczną bez względu na wiek. Obecnie jednym z najbardziej obiecujących zawodników jest Bartek Ziomek i Mirella Skubij.

3 Historia powstania klubu „Orzeł” Oleśnica :
Powiatowy Integracyjny Klub Sportowy „Orzeł“ Oleśnica powstał w roku 2000 z inicjatywy mieszkańców powiatu oleśnickiego. W pierwszych dwóch latach działalność klubu polegała na  organizowaniu imprez o charakterze rekreacyjno – sportowym, o zasięgu powiatowym i ponad lokalnym. Biegi przełajowe osób niepełnosprawnych w Twardogórze, turniej integracyjny tenisa stołowego, turnieje brydża sportowego, bieg siłacza to niektóre z imprez organizowanych przez klub. W roku 2002 powołano sekcję bokserską oraz w tym samym roku sekcję brydża sportowego. Zajęcia w sekcji bokserskiej prowadzone były pod okiem ludzi doświadczonych i związanych z boksem (Andrzej Graf, Grzegorz Wieczorek, Marek Matuszek i oczywiście Wojciech Bartnik)- doprowadziły w krótkim czasie do wielu sukcesów młodych pięściarzy „Orła”.

4 Zajęcia prowadzone były przez :
Andrzeja Grafa Wojciecha Bartnika

5 Sukcesy w ubiegłych latach :
W latach 2003 – 2010 klub bardzo wyraźnie zaznaczył swoją pozycję w polskim boksie młodzieżowym poprzez szereg sukcesów naszych zawodników. Norbert Michalski zdobył złoty, dwukrotnie srebrny i raz brązowy medal Mistrzostw Polski kadetów i juniorów. Marek Matyja wywalczył złoty, dwukrotnie srebrny i raz brązowy medal Mistrzostw Polski młodzików i juniorów. Obecnie Marek jest bokserem zawodowym w teamie Andrzeja Dmitruka, był powołany do kadry narodowej na mecz Polska – USA.

6 Radek Kuśmierek wywalczył w Strzegomiu Wicemistrzostwo Polski juniorów
Radek Kuśmierek wywalczył w Strzegomiu Wicemistrzostwo Polski juniorów. Dominika Szelerska zdobywając brązowy medal na Mistrzostwach Polski juniorek zaznaczyła pozycję klubu w boksie młodzieżowym kobiet. Michał Karasiewicz zajął trzecie miejsce w Pucharze Polski seniorów.

7 W roku 2010 Maciej Górowski, Jakub Galik i Krzysztof Szymanek zajęli trzecie miejsca w Mistrzostwach makro regionu w Świdnicy, obejmujących województwa dolnośląskie i wielkopolskie.

8 Treningi bokserskie : Aktualnie w klubie regularnie trenuje 15 zawodników, oprócz nich na zajęcia podnoszące sprawność fizyczną przychodzi około 12 osób miesięcznie - treningi są otwarte dla wszystkich chętnych. Zajęcia treningowe odbywają się trzy razy w tygodniu: poniedziałek środa i czwartek od godz. 17,00 w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy (zamek). Trenerami sekcji bokserskiej są Panowie Wojciech Bartnik i Marek Pawłuszek. 

9 Trenerami sekcji bokserskiej są :
Wojciech Bartnik Marek Pawłuszek

10 Utalentowani zawodnicy klubu „Orzeł”:
Wojciech Bartnik i Marek Matyja

11 Wojciech Bartnik : Był zawodnikiem Gwardii Wrocław. W 1990r został zwycięzcą Turnieju im. Feliksa Stamma. Trzykrotnie wystąpił na letnich igrzyskach olimpijskich. W 1992 w Barcelonie zdobył brązowy medal w wadze półciężkiej, wygrywając trzy walki. W Atlancie (1996) i Sydney (2000) startował w wadze ciężkiej. Dziesięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski, dziewięciokrotnie w latach 90. wystartował w meczach międzypaństwowych. Trzykrotnie startował w mistrzostwach świata (1993, 1995, 1997), a także trzykrotnie w mistrzostwach Europy (1993, 1996, 1998) – w drugim ze startów.

12 A także : Ukończył studium ekonomiczne. Został trenerem w bokserskim klubie Orzeł Oleśnica. W 2006 bez powodzenia startował w wyborach samorządowych. W 2010 uzyskał mandat radnego rady miejskiej w Oleśnicy, kandydując z ramienia lokalnego komitetu. Odznaczony w 1993 Srebrnym Krzyżem Zasługi

13 Kariera Wojciecha Bartnika :
Kariera amatorska : brązowy medal z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992), brązowy medal Mistrzostw Europy w Vejle (1996), dziesięć złotych medali Mistrzostw Polski (1990 i od 1992 do 2000). Kariera zawodowa : dwukrotny pas Międzynarodowego Mistrza Polski, pas federacji World Boxing Foundation w wersji "WBF International„ , pas federacji Europe Profi Box Association w Vejle zdobył brązowy medal.

14 Marek Matyja : Bokser Orła Oleśnica Marek Matyja został Mistrzem Polski! W finale kategorii 81 kg przez RSC w III rundzie pokonał dotychczasowego mistrza Michała Gerleckiego. W drodze po tytuł oleśnicki pięściarz najpierw rozbił w ćwierćfinale przez RSC zawodnika KS Sako Gdańsk Kasjusza Życińskiego, a następnie zostawił w pokonanym polu (byłego już) wicemistrza kraju Patryka Rostkowskiego z Hetmana Białystok.

15 Oraz : Wychowanek Orła Oleśnica, mający już za sobą zawodowy debiut i występy w Gwardii Wrocław, medale z mistrzostw kraju przywoził już wcześniej. W 2006 r. został wicemistrzem Polski kadetów w wadze do 70 kg, a 2 lata później zdobył złoty medal Mistrzostw Polski juniorów wagi średniej (75 kg). Reprezentował też Polskę na międzynarodowych turniejach i podczas Akademickich Mistrzostw Świata. Również w tym roku trener kadry narodowej powołał M. Matyję do reprezentacji oraz zakwalifikował go do turnieju im. Feliksa Stamma.

16 Cele klubu na rok 2014 : W roku 2014 najważniejszymi celami klubu są: Mistrzostwa Polski w Boksie Mężczyzn które odbędą się w Kaliszu - marzec. Wystartuje w nich Mateusz Matyja , Mistrzostwa Dolnego Śląska Kadetów i Juniorów oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Kobiet - październik Mirella Skubij.

17 Niedawne osiągnięcie klubu :
Podczas finałów w Bolesławcu o tytuł Mistrza Dolnego Śląska kadetów w kategorii 57 kilogramów wystąpił zawodnik „Orła” Oleśnica Adam Pietruszewski. Przeciwnikiem naszego zawodnika był reprezentant klubu TOP Bolesławiec Mirosław Jezioro. Walka finałowa pomimo obaw trenerów to bardzo dobry pokaz boksu w wykonaniu Adama. Zawodnik „Orła” miał wyraźną przewagę nad swoim przeciwnikiem we wszystkich elementach sztuki bokserskiej. Jednogłośnym werdyktem sędziów Adam pewnie zwyciężył zdobywając tytuł Mistrza Dolnego Śląska kadetów w boksie w kategorii 57 kilogramów. Zakwalifikował się jednocześnie do Kadry Dolnego Śląska i wystąpi w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które rozpoczną się 14 lipca w Świdnicy.

18 Podczas finałów Olimpiady Młodzieży w każdej z kategorii występuje ośmiu najlepszych zawodników z kraju, wygranie jednej walki zapewnia medal oraz zakwalifikowanie do Kadry Narodowej Kadetów. Podczas turnieju w ringu wystąpił również w serii walk towarzyszących finałom Krzysztof Szymanek w kategorii 75 kilogramów. Po dobrej walce z zawodnikiem z Lubina – w pierwszej rundzie przeciwnik był liczony – werdyktem sędziów dwa do jednego przegrał na punkty.

19 Już pod koniec maja … Zawodniczka „Orła” Mirella Skubij wystąpi w Międzynarodowym Turnieju Bokserskim, który rozegrany zostanie we Włoszech.

20 Odwiedziliśmy siedzibę klubu :
Oto jak wygląda – mieści się w Oleśnickim zamku.

21 POMIESZCZENIA TRENINGOWE sala treningowa z ringiem siłownia

22 SPRZĘT DO TRENOWANIA worek treningowy gruszka bokserska

23 DZIAŁALNOŚĆ MIĘDZYKLUBOWA We wspólnych treningach w Zieleńcu uczestniczyli zawodnicy Jaskini Lwa z Ziębic i Orła Oleśnica. Była to okazja do ostatnich szlifów przed sezonem 2013/2014. W ramach porozumienia międzyklubowego o wzajemnej współpracy szkoleniowej, pięściarze ziębickiej Jaskini Lwa dołączyli do przebywających tam na zgrupowaniu zawodników Orła Oleśnica, gdzie uczestniczyli we wspólnym treningu.

24 Oleśniccy bokserzy z "Orła" wzięli udział w pokazie, który odbył się w Kłodzku. Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu, kluby bokserskie z Oleśnicy i Ziębic (Orły i Jaskinia Lwa) rozpoczęły działania promujące pięściarstwo na Dolnym Śląsku. Pierwszym z tych kroków był udział podopiecznych Wojciecha Bartnika i Damiana Jaszczyszyna w happeningu pn. "Ekstremalna Twierdza III", odbywającym się na terenie Galerii Kłodzko. Blisko półtoragodzinny trening pokazowy połączono z prezentacją taktyki i techniki bokserskiej, wyjaśnieniem zasad sędziowania oraz przybliżeniem sylwetek polskich medalistów olimpijskich w boksie.

25 Co wiemy o boksie : Boks, pięściarstwo – sport walki, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą jedynie przy użyciu pięści. Ciosy bokserskie stanowią podstawowy element techniki w walce bokserskiej, ciosy bokserskie są prawidłowe jeżeli zadawane są przednią, wypchaną częścią zamkniętej rękawicy (często oznaczoną na biało) w przednie i boczne części głowy (do linii uszu) oraz powyżej pasa z przodu i z boku do linii ramion opuszczonych luźno wzdłuż tułowia, rozróżnia się: ciosy sierpowe, ciosy proste, ciosy z dołu. W zależności od tego która ręka zadaje ciosy rozróżnia się ciosy prawe i lewe; w zależności od celu, w który wymierzony jest cios, dzieli się je na ciosy na górę (w głowę) i ciosy na dół (w tułów); w zależności od ich zasięgu wyróżnia się ciosy krótkie i długie.

26 Rodzaje ciosów bokserskich :
Ciosy proste - ciosy bokserskie najczęściej stosowane w walce, charakteryzujące się duża szybkością i skutecznością, stosowane są w ataku na dystans i w półdystansie oraz jako kontrciosy w obronie, rozróżnia się cztery podstawowe ciosy proste: lewy prosty na górę (w głowę), lewy prosty na dół (w tułów), prawy prosty na górę (w głowę) oraz prawy prosty na dół (w tułów). W angielskiej terminologii bokserskiej cios wykonywany tą ręką, po której stronie znajduje się wysunięta do przodu noga określa się jako jab, zaś przeciwną ręką jako cross. Ciosy sierpowe - ciosy boczne które dochodzą do przeciwnika z boku, trafiając w boczne części głowy oraz tułów, stosowane najczęściej w półdystanse, ciosy sierpowe charakteryzują się silną pracą skrętną tułowia z przeniesieniem ciężaru ciała w kierunku ciosu przy współudziale pracy nóg, bioder i barków. Podstawowymi ciosami sierpowymi są lewy sierpowy, prawy sierpowy, lewy sierpowy wydłużony oraz prawy sierpowy wydłużony. W angielskiej terminologii określane jako hook. Ciosy z dołu (podbródkowe, haki) - ciosy bokserskie zadawane są ręką ugiętą w łokciu, stosowane w półdystansie i w zwarciu, w ataku i obronie, podstawowymi ciosami z dołu są prawy z dołu i lewy z dołu. W angielskiej terminologii określane jako uppercut.

27 Pozycje obronne : Odskok - element techniki stosowany w obronie, w którym bokser wychodzi poza zasięg ciosów przeciwnika przez odbicie z obu nóg. Odskok jest skuteczną obroną bierną przed każdym rodzajem ciosów. Odchylenie - element techniki stosowany w obronie polegający na cofnięciu tułowia poza zasięg ciosów przeciwnika, przy czym nogi i biodra ustawione w pozycji bokserskiej pozostają nieruchome, odchylenie stosowane jest w obronie przed ciosami prostymi na górę oraz ciosami sierpowymi. Garda - element techniki stosowany w walce bokserskiej jako obrona bierna; polega na takim ustawieniu rękawic i przedramion, by chroniły boksera przed ciosami przeciwnika. Zakrok - cofnięcie nogi w celu uniknięcia ciosu i następnie wyprowadzenia kontry.

28 Sprzęt ochronny : Kask ochronny - sprzęt ochronny boksera zabezpieczający części głowy (łuki brwiowe, uszy) przed urazami; najczęściej wykonywane są ze skóry, wewnątrz wypełnione gąbką. Używanie kasków ochronnych jest obowiązkowe w boksie amatorskim we wszystkich walkach i na każdych zawodach.

29 Ochraniacze podbrzusza :
Ochraniacze podbrzusza - inaczej suspensoria, jest to podpaska mosznowa wykonana z tkaniny elastycznej w kształcie woreczka przymocowanego tasiemkami do paska opasującego biodra, ochraniacz stosowany jest obowiązkowo.

30 Ochraniacze zębów i warg :
Ochraniacze zębów i warg - tzw. gumowa szczęka, część wyposażenia osobistego boksera, wykonane są z miękkiego tworzywa (najczęściej kauczuku) w kształcie półokrągłej rynienki, którą można dopasować do górnej szczęki, ochraniacz ten zabezpiecza przed utratą zębów i rozbiciem warg, gdyż siła ciosu jest amortyzowana przez miękką i gładką powierzchnię; ochraniacz stosowany jest obowiązkowo.

31 Buty : Buty - buty sznurowane sięgające powyżej kostki, wykonane z miękkiej skóry, z cienką podeszwą gumową bez obcasa; nie powinny posiadać żadnych usztywnień i części metalowych.

32 Spodenki : Spodenki - wykonane z materiału np. płótna, popeliny lub grubego jedwabiu, sięgają do połowy uda i posiadają pasek szerokości około siedmiu centymetrów, wykonany z trzech lub czterech gum oddzielnie wszytych w materiał innego koloru niż spodenki.

33 Rękawice bokserskie : Rękawice bokserskie - podstawowy sprzęt boksera, rękawice wykonane są ze skóry, wewnątrz posiadają wyściółkę z włosia końskiego lub spienionego poliuretanu, która stanowi minimum 50% masy całych rękawic; zastosowanie wyściółki ma na celu amortyzowanie siły ciosu i dlatego musi być ona umocowana na stałe, nie może się przesuwać ani zmieniać kształtu. Od wewnątrz rękawice wykończone są płótnem, powinny być możliwie nowe, czyste i jednakowe dla obu zawodników.

34 Oraz : Ring bokserski jest miejscem walk bokserskich lub walk w podobnych dyscyplinach (np. kick-boxing). Współczesny ring ma postać kwadratowego podwyższenia, otoczonego czterema równoległymi do podłoża linami, przyczepionymi do słupów narożnych w każdym rogu ringu. Obecnie zawodowe walki muszą mieć ring zgodny z międzynarodowym standardem, jednakże jest kilka różnych międzynarodowych standardów.

35 Wykonaliśmy ankietę tematyczną, badającą poziom wiedzy uczniów na temat boksu:
Czy interesujesz się boksem ? Czy chciałbyś/abyś uprawiać boks ? Czy w twojej rodzinie są osoby które uprawiają lub uprawiały boks? Jeśli tak to kto ? Czy masz kolegów lub koleżanki które uprawiają boks ? Czy znasz podstawowe zasady walki bokserskiej ? Czy według ciebie kobiety powinny uprawiać boks ? Czy miałeś/aś okazje uczestniczyć w gali bokserskiej ? Jeżeli tak to gdzie ? Czy znasz klub bokserski działający w Oleśnicy? Jeżeli tak to podaj jego nazwę. Czy wiesz gdzie ma siedzibę ? ... Czy wiesz kto to jest Wojciech Bartnik?

36 Dokonaliśmy analizy ankiety i oto nasze wyniki :
24% ankietowanych interesuje się boksem, a 76% nie. 24% ankietowanych chciałoby uprawiać boks, a 76% nie. Na pytanie „Czy w twojej rodzinie są osoby, które uprawiały boks” 15% ankietowanych odpowiedziało tak, a 65% nie. 35% ankietowanych ma kolegów lub koleżanki, które uprawiają boks, a 65% nie ma. Ankietowani bardzo słabo znają zasady walki bokserskiej. Większa część ankietowanych 57 % uważa, że kobiety powinny uprawiać boks. 92% ankietowanych nie miała okazji uczestniczyć w gali bokserskiej, a 8% uczestniczyło w niej. 73% nie zna klubu bokserskiego działającego w Oleśnicy, a 27% wie o jego działalności i zna jego nazwę. 85% uczniów nie wie gdzie klub „Orzeł” Oleśnica ma siedzibę, a 15% wie gdzie odbywają się treningi. Wojciech Bartnik jest rozpoznawalny przez 62% respondentów.

37 Opiekun projektu: p. Zbigniew Olszewski
Dziękujemy za uwagę  Projekt wykonali: Maja Chwałek, Adrianna Rabulińska, Patryk Potaczek, Sławomir Partyka, Łukasz Szymański, Andrzelika Krzysiek, Sebastian Stępień, Szymon Kostoń, Marcin Małys. Opiekun projektu: p. Zbigniew Olszewski


Pobierz ppt "Kilka informacji na temat klubu :"

Podobne prezentacje


Reklamy Google