Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Owady występujące w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Owady występujące w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Owady występujące w Polsce

2 Co to jest owad? Owady należą do gromady stawonogów. To najliczniejsza grupa zwierząt.Szacowana ilość gatunków wynosi ok. 1 miliona.Są to zwierzęta różnych środowisk ; lądowego , wodnego i powietrznego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm.Ciało owada składa się z trzech części : głowy,tułowiu i odwłoku. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą:motyle ,chrząszcze, i muchówki. Dużą grupę stanowią owady przenoszące choroby pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.

3 Głowa,tułów i odwłok Głowa- składa się z dwóch części:
Tułów-to drugi (od przodu) odcinek ciała, składający się z trzech – mniej lub bardziej zlanych ze sobą – segmentów. Składa się z przedtułowia, śródtułowia i zatułowia. Na każdym segmencie występuje para odnóży, a na śródtułowiu i zatułowiu obecna jest także para skrzydeł (owady uskrzydlone). Głowa- składa się z dwóch części: mózgowej, która podobnie jak u zwierząt wyższych np. kręgowców osłania mózg i odchodzące od niego nerwy. twarzowej, gdzie mieszczą się narządy gębowe. Odwłok-u owadów składa się w rozwoju embrionalnym maksymalnie z 12 segmentów, których liczba w późniejszych stadiach ulega redukcji do liczb charakterystycznych dla pewnych rzędów. U skoczogonków jest najmniej (6).

4 Budowa zewnętrzna owada

5 niektóre gatunki chrząszczy pewne gatunki chrząszczy karaczany ważki
Typy odnóży: kroczne muchy pszczoły osy mrówki większość chrząszczy turkuć podjadek pływak żółtobrzeżek pluskolec pospolity prostoskrzydłe pchły niektóre gatunki chrząszczy pewne gatunki chrząszczy karaczany ważki Grzebne pływne skoczne bieżne Chwytne

6 Typy odnóży

7 Od jaja do imago Rozwój owadów od jaja do postaci dorosłej (imago)obejmuje serię złożonych przemian (cykl życiowy), obejmujących także przeobrażenie czyli metamorfozę. Wyróżnia się dwa typy przeobrażenia: zupełne i niezupełne. Typowy przebieg metamorfozy zupełnej obserwuje się u motyli, chrząszczy, chruścików, muchówek i błonkówek. Składają się na nią cztery stadia rozwojowe: jajo,larwa, poczwarka i osobnik dorosły. Stadia pośrednie nie są w tym wypadku podobne do owada dorosłego. Przeobrażenie niezupełne – w cyklu życiowym występują trzy stadia rozwojowe. Pośrednim stadium rozwojowym jest tylko larwa (zazwyczaj kilka różnych stadiów larwalnych, różniących się wielkością), przypominająca morfologicznie postać dorosłą.

8 Rozwój niezupełny Przeobrażenie niezupełne - (półprzeobrażenie): a) jajo; b,c) larwy; d) postać dojrzała

9 Rozwój zupełny Przeobrażenie zupełne - : a) jaja; b,c,d) larwy; e) poczwarka; f) postać dojrzała (motyl)

10 Kilka gatunków owadów występujących w Polsce

11 Biedronkowate Rodzina obejmująca niewielkie chrząszcze o owalnym, wypukłym ciele. Przeszło 5,5 tysiąca gatunków na całym świecie, w Polsce ok. 80. Żywią się mszycami, dlatego wykorzystywane są w biologicznym zwalczaniu tych szkodników. Mnożą się bardzo szybko i mogą dawać 2-4 pokolenia rocznie. Zimują owady dorosłe. W tym celu potrafią gromadzić się setkami, a nawet tysiącami w różnych miejscach - pod ziemią, w budynkach czy pod korą drzew. Czułki biedronek są przeważnie krótkie lub bardzo krótkie. Mają 8-11 członów, często na ich końcach występuje buławka. W aparacie gębowym charakterystyczne są głaszczki szczękowe o kształcie toporków. Głowa szeroka, wchodzi w przedplecze. Zaniepokojone larwy lub dorosłe chrząszcze wydalają poprzez stawy nóg hemolimfę o żółtym zabarwieniu, która ma trujące właściwości. Jednym z przedstawicieli jest biedronka - owad o długości ok. 6 mm, pokryty czerwonymi lub pomarańczowymi pokrywami skrzydłowymi, nakrapianymi kontrastowymi plamkami. Biedronki odżywiają się owadami roślinożernymi, są zatem z punktu widzenia człowieka pożyteczne. W Polsce najpospoliciej występuje biedronka siedmiokropka.

12 Paź królowej Paź królowej (Papilio machaon) – gatunek owada. motyl dzienny o żółtym ubarwieniu skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami, zamieszkujący całą Europę, Azję i północną Afrykę. Uważany za jednego z najpiękniejszych owadów, przez co stał się cennym łupem dla kolekcjonerów. Jedno pokolenie na północy Europy rozwija się między czerwcem, a sierpniem. Podczas gorącego lata, na południu kontynentu występują z reguły dwie, a w północnej Afryce nawet trzy generacje. Dojrzały motyl żyje kilka tygodni, ginie zwykle po złożeniu i zapłodnieniu jaj. Imago pobiera mało pokarmu, zjada małe ilości nektaru i rosy. Zdarza się, że paź królowej siada na solniskach czy odchodach zwierzęcych, aby pobrać substancje mineralne.

13 Jelonek Rogacz Jeden z największych chrząszczy w Polsce, należy do rodziny jelonkowatych. Jest barwy ciemnobrązowej. Osiąga 6 cm długości (bez żuwaczek). Żuwaczki samca są potężnie rozwinięte i wydłużone, przypominające kształtem poroże jelenia - stąd polska i łacińska nazwa gatunku. Larwa jelonka ma postać pędraka, żyje w zmurszałym drewnie lub ziemi, żywiąc się szczątkami organicznymi, niekiedy podgryza korzonki roślin, nie wyrządzając większych szkód. Rozwój larwy trwa cztery lata; po tym okresie przepoczwarcza się ona w ziemi. Stadium poczwarki trwa zaledwie parę tygodni, lecz już w pełni wykształcone chrząszcze pozostają w ziemi aż do następnej wiosny.

14 Komarowate występująca na całym świecie rodzina owadów z rzędu muchówek. Znanych jest ponad 40 rodzajów i ok. 3,5 tys. gatunków komarów. Komarowate związane są ze środowiskiem wodnym, ponieważ w cyklu rozwojowym komarów larwy żyją w wodach. Komarowate są bardzo rozpowszechnione, występują od Arktyki po rejony tropikalne. Osobniki dorosłe latają wieczorami w dużych chmarach nad podmokłymi łąkami, w pobliżu jezior, stawów i rzek. Jedne gatunki wybierają zacienione przybrzeża, inne znowu oświetlone, wolne przestrzenie wodne. Dorosłe komary mają aparat gębowy kłująco-ssący. Samice tych owadów ssą krew zwierząt stałocieplnych, ponieważ do rozwoju jaj wymagają odżywiania się krwią określonych gatunków zwierząt. Natomiast samce żywią się nektarem kwiatów. Samice komarów przywabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu.

15 Mucha Domowa Rodzina owadów z rzędu muchówek żyjących na całym świecie. Na całym świecie opisano dotychczas ok gatunków należących do ponad 100 rodzajów. Większość gatunków nie jest synantropijna. Niektóre dorosłe mogą być drapieżnikami, żywić się krwią, rozkładającym mięsem, zwierzęcym potem czy też pewnymi produktami roślinnymi. Mogą przyciągać je różne substancje jak cukier, brud, pot, łzy i krew. Larwy żyją w różnych środowiskach takich jak rozkładające się rośliny, sucha i mokra ziemia, gniazda owadów i ptaków, słodka woda i padlina. Mogą być drapieżne, kałożerne lub zjadać zgniliznę.

16 A i jeszcze jedna fotka:
I to już koniec . A i jeszcze jedna fotka: Larwa paź królowej


Pobierz ppt "Owady występujące w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google