Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zajęcia logopedyczne w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Górkach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zajęcia logopedyczne w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Górkach"— Zapis prezentacji:

1 Zajęcia logopedyczne w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Górkach

2 Dlaczego poprawne posługiwanie się mową jest ważne ?
Mowa to podstawa porozumienia między ludźmi, nawiązywania i utrzymywania kontaktów społecznych. Możliwość zaprezentowania siebie, swoich uczuć , swojej wiedzy. Mowa to fundament, na którym opierają się podstawowe szkolne umiejętności – czytanie i pisanie. Niedoskonałość mowy naraża na kompleksy, mniejsze poczucie własnej wartości, bywa przyczyną trudności w nauce.

3 Czemu służą zajęcia logopedyczne ?
Pomagają zmniejszyć lub zlikwidować wady bądź zaburzenia wymowy. Usprawnić posługiwanie się językiem polskim i doskonalić sprawność komunikacyjną. Stymulują funkcje poznawcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania języka. Przygotowują do opanowania umiejętności czytania i pisania.

4 Jak wyglądają zajęcia logopedyczne ?
Odbywają się indywidualnie lub w małych grupach. Młodsze dzieci ćwiczą głównie w formie zabawy, starsze pracują z tekstem, wykonują również ćwiczenia w zeszytach do zajęć logopedycznych.

5 Jak ćwiczymy?

6 Ćwiczenia motoryczne aparatu mowy mają na celu
usprawnienie artykulatorów (języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy), opanowanie umiejętności świadomego kierowania narządami mowy, usprawnienie koordynacji ruchowej w zakresie aparatu mowy.

7 Ćwiczenia oddechowe wspierające proces mówienia mają na celu
poszerzenie pojemności płuc, wzmocnienie mięśni biorących udział w oddychaniu, wyrobienie toru oddechu przeponowego, odróżnienie fazy wdechu i wydechu, dostosowanie długości wydechu do czasu trwania wypowiedzi, zsynchronizowanie pauz oddechowych z treścią wypowiedzi.

8 Gry i zabawy logopedyczne
układanki, gry planszowe, puzzle doskonalące artykulację zaburzonych głosek, zagadki, krzyżówki, łamigłówki ćwiczące wymowę odpowiednich głosek, czytanie opowiadań logopedycznych, bajeczek artykulacyjnych odpowiednich dla potrzeb danego dziecka, zabawy językowe w rymowanki, nazywanie, zabawy z sylabami.

9 Pokaz i ułożenie narządów mowy do artykulacji danej głoski
zabawa w lustra – dzieci naśladują logopedę, układają buzię w taki sam sposób, ćwiczenia przed lustrem, oglądanie zdjęć i ilustracji z odpowiednim ułożeniem narządów mowy, próby naśladowania tego ułożenia.

10 Ćwiczenia artykulacji danej głoski
Ćwiczenie prawidłowego brzmienia głoski w sylabach, różnych pozycjach wyrazu, połączeniach wyrazowych, zdaniach, mowie spontanicznej.

11 Rozwijanie słownictwa
 łączenie dwóch wybranych słów i otrzymywanie nowego słowa z ich połączenia np. sto – noga, tuli – pan, ul – Ewa, dobieranie słów łączących się tematycznie np. Do nowego mieszkania wstawimy... (kanapę, szafę, krzesła, stół itd.). W zoo można zobaczyć...(słonia, niedźwiedzia, żyrafę itp.) wyszukiwanie słów, które nie pasuje do pozostałych np. łódka, kajak, statek, pociąg,  wymyślanie słowa o przeciwnym znaczeniu np. słaby – mocny, otwarty – zamknięty, szukanie zdrobnienia i zgrubienia np. pies – piesek – psisko zamek – zameczek – zamczysko.

12 Stymulacja funkcji poznawczych
ćwiczenia spostrzegania wzrokowego ćwiczenia percepcji słuchowej i słuchu fonematycznego, ćwiczenia pamięci, ćwiczenia myślenia przyczynowo – skutkowego, twórczego, ćwiczenia uwagi i koncentracji.

13 Jak pracować w domu? Rady dla Rodziców.
zadbaj o stałą porę wykonywania ćwiczeń, postaraj się jak najwięcej uczyć poprzez zabawę, ćwicz razem z dzieckiem. Czasem dorośli wstydzą się robienia dziwnych min przed lustrem. Niepotrzebnie! dbaj o prawidłowość własnej wymowy, bądź cierpliwy i konsekwentny, wykorzystuj ćwiczenia zawarte na kartach pracy lub w zeszycie do zajęć logopedycznych, bądź w kontakcie z logopedą prowadzącym zajęcia, aby konsultować postępy i sposób wykonywania ćwiczeń.


Pobierz ppt "Zajęcia logopedyczne w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Górkach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google