Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracował: Krzysztof DUSIK

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracował: Krzysztof DUSIK"— Zapis prezentacji:

1 Opracował: Krzysztof DUSIK
Czym jest naród? Opracował: Krzysztof DUSIK

2 Czym jest naród? Naród to grupa ludzi, których łączy kultura, język, religia, historia, terytorium, pochodzenie etniczne oraz poczucie wspólnoty i odrębności od innych narodów

3 Co łączy naród? Wspólna przeszłość: wybitne postacie,
ważne wydarzenia, ważne miejsca, dziedzictwo kulturowe.

4 Co łączy naród? Historia Dlatego chroni się zabytki i przechowuje wszelkie pamiątki i dokumenty, związane z historią narodu. Chroni się również całą spuściznę kulturalną – dzieła poetów i pisarzy, obrazy, rzeźby itd. Wszystko to buduje naszą świadomość narodową, czyli poczucie, kim naprawdę jesteśmy.

5 Czym jest świadomość narodowa?
Jest to poczucie przynależności do narodu i kojarzenie losów osobistych z losami narodu. Świadomość narodowa narodziła się w końcu XVIII wieku, a szczególnie wpłynęła na to Wielka Rewolucja Francuska – kiedy narodziła się idea równości wszystkich ludzi i pojęcie obywatela.

6 Narodziny świadomości narodowej stały się przyczyną powstawania państw narodowych jak np. Francja, Polska czy Stany Zjednoczone. Wiele narodów wciąż walczy o swoje państwa jak Baskowie w Hiszpanii czy Kurdowie w Turcji i Iranie. Chiny nie chcą uznać niepodległości Tybetu. Jak widać na tle wyodrębniania się narodów zachodzi wiele konfliktów zbrojnych tak jak np. w Afryce.

7 Polska świadomość narodowa ukształtowała się w końcu średniowiecza
Polska świadomość narodowa ukształtowała się w końcu średniowiecza. Upowszechniali ja później szlachcice. Wyodrębnienie narodowe nastąpiło jednak w XVI wieku, a świadectwem tego może być tekst napisany przez Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Polska świadomość narodowa kształtowała się zwłaszcza na przełomie XVIII i XIX wieku- w tym czasie nie mieliśmy swojego państwa, dlatego podstawa poczucia wspólnoty była kultura i język oraz religia.

8 Obywatelstwo Obywatelstwo to więź prawna, która łączy jednostkę z państwem – państwo chroni obywatela i jego prawa a w zamian oczekuje wywiązywania się z obowiązków. W Polsce obywatelstwo uzyskuje się na podstawie tzw. prawa krwi, ale są kraje gdzie obowiązuje zasada prawa ziemi ( np. Stany Zjednoczone)

9 Akt nadania obywatelstwa

10 Obywatelstwo europejskie
Od 1 maja 2004 r. każdy Polski obywatel jest również obywatelem Unii Europejskiej. Obywatelstwo UE daje nam wiele dodatkowych praw, z których możemy korzystać: Prawo do swobodnego poruszania się i pobytu na obszarze Państw Członkowskich, Czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego i w wyborach lokalnych w państwie zamieszkania, Prawo do opieki dyplomatycznej i konsularnej, Prawo petycji do Parlamentu Europejskiego, Prawo do zwrócenia się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

11 Stereotyp narodowy Stereotypy narodowe rozumieć należy jako swoisty utarty rodzaj wyobrażenia o wybranym narodzie, to silnie zakodowany w świadomości grup, społeczeństw, uproszczony pogląd na temat narodowych cech innego narodu, utrwalony przez tradycję.

12 Co zapamiętałem? Czym jest naród? Czym jest świadomość narodowa? Kiedy ukształtowała się polska świadomość narodowa? Na jakich zasadach ustanawia się obywatelstwo w Polsce? Jaka jest różnica między obywatelstwem a narodowością? Co to jest obywatelstwo europejskie? Czym jest stereotyp narodowy?


Pobierz ppt "Opracował: Krzysztof DUSIK"

Podobne prezentacje


Reklamy Google