Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Książka pt. ,,Józki, Jaśki i Franki", Janusza Korczaka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Książka pt. ,,Józki, Jaśki i Franki", Janusza Korczaka."— Zapis prezentacji:

1 Książka pt. ,,Józki, Jaśki i Franki", Janusza Korczaka.
Opracowała: Anita Sobczak.

2 Książka Autor: Janusz Korczak, Tytuł:,, Józki, Jaśki
i Franki”, Czas akcji: lato, wakacje, Miejsce akcji: Wilhelmówka, las, Główni bohaterowie: chłopcy. Autor: Janusz Korczak, Tytuł:,, Józki, Jaśki i Franki”, Czas akcji: lato, wakacje, Miejsce akcji: Wilhelmówka, las, Główni bohaterowie: chłopcy.

3 Streszczenie Jest to zabawna historia stu pięćdziesięciu chłopców, spędzających czas na kolonii w Wilhelmówce. Codzienne zajęcia, zbieranie grzybów i jagód, budowanie szałasów, a w szczególności najprzeróżniejsze atrakcje wymyślane przez głównych bohaterów stanowią tło rodzących się przyjaźni. Aby uprzyjemnić pobyt we wsi, chłopcy potrafią uruchomić swoją wyobraźnię i stworzyć, np. dwie osady: Miłosną i Łysą Górę, okręt „Burza”, Morza Pompowe, a nawet szpital w szałasie nr 4. Świat ich zabaw porusza czytelnika, bowiem dzieci poprzez wesołe i radosne przygody uczą się jak żyć, przygotowują się do dorosłego życia. Wzruszająca jest historia sądu kolonii Wilhelmówki. Sędziowie, a więc przedstawiciele chłopców z poszczególnych grup, tak jak podczas prawdziwych rozpraw sądowych, rozpatrywali incydenty mające miejsce na terenie kolonii.

4 Streszczenie – c.d. Należały do nich: zniszczenie gniazda ptasiego, męczenie żaby, stałe spóźnianie się albo wbrew zakazowi- kąpiel w rzece. Fakty z przesłuchań, formułowanie wyroków, mowy oskarżonych i obrońców wiernie odzwierciedlają realia funkcjonowania sądu. Najzabawniejsze są jednak kary, np. przebaczenie lub jedzenie kolacji samotnie. Janusz Korczak w tej książce nie zapomina również o płci pięknej: z kolonią chłopców sąsiaduje Zofiówka – kolonia dla dziewcząt. Wzajemne relacje między kolonistami, pierwsze historie miłosne i współzawodnictwo stanowią treść 25 rozdziałów. I jeżeli ktoś myśli, ze jest to książka tylko dla dzieci, to się myli. Świat bohaterów wypełnia nie tylko przygoda, nauka i zawody. Każdy znajdzie tu odrobinę swego dzieciństwa. Leniuchowanie, pierwsze kłamstwa, wdrapywanie się na drzewa czy tworzenie wymyślonej rzeczywistości – to przecież nasz wspólna przeszłość.

5 Okładki książek

6 Okładki książki - c.d

7 Szczegóły jednej z wydanych książek.
Okładka: twarda Ilość stron: 208 Rok wydania:2013 Dział: książka Liczba nośników:[1x książka] Dystrybutor: WAP ISBN: Wymiary:135mmx202mm.

8 Rok wydania i wypowiedź Janusza Korczaka
„Koloniom letnim zawdzięczam wiele. Tu po raz pierwszy spotkałem się z gromadą dzieci i w samodzielnej pracy poznałem abecadło praktyki wychowawczej"2. W książkach tych zawarta jest świetna znajomość psychiki dziecięcej, pełen szacunku i zaufania stosunek pisarza do dziecka.

9 Koniec Dziękuję za uwagę! 

10 Do przygotowania tej prezentacji skorzystałam z:
.


Pobierz ppt "Książka pt. ,,Józki, Jaśki i Franki", Janusza Korczaka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google