Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie w Polsce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie w Polsce."— Zapis prezentacji:

1 Boże Narodzenie w Polsce

2 Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Komornikach
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Komornikach

3 Nasza szkoła W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka uczy się obecnie 774 dzieci w 36 oddziałach w tym: 75 dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych, 378 uczniów w klasach 1-3 , uczniów w klasach Nad procesem nauczania, wychowania i prawidłowym rozwojem dzieci czuwa 65 nauczycieli różnych przedmiotów i specjalistów ( pedagog, pedagog – terapeuta, psycholog, logopeda). Uczniowie naszej szkoły mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych. W zależności od zainteresowań uczestniczyć mogą w kółkach artystycznych, informatycznych, przedmiotowych, sportowych, technicznych, turystyczno – krajoznawczych. Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach uczestniczą w wielu konkursach organizowanych przez naszych nauczycieli. Chętnie biorą udział także w konkursach organizowanych na wyższym szczeblu: gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim. Uczestnicy konkursów przedmiotowych, zawodów sportowych odnoszą w nich wiele sukcesów plasując się na czołowych miejscach. Stawiając na wszechstronny rozwój w naszej szkole dzieci uczą się dwóch języków angielskiego i niemieckiego.

4 Nasza szkoła Wspierani są uczniowie zdolni i utalentowani w różnych dziedzinach. Wszystkie dzieci uczestniczą w imprezach integrujących społeczność uczniowską. Wszystko to przekłada się na wysokie wyniki sprawdzianu odbywającego się po klasie 6. Wśród uczniów kształtowane są postawy patriotyczne, obywatelskie, społeczne, prozdrowotne. Dzieci uczą się pomagać innym poprzez organizowanie akcji charytatywnych. Wdrażane są do uczestnictwa w kulturze oraz do postaw poszanowania tradycji szczególnie tych, które związane są z naszym regionem. Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka posiada liczne certyfikaty potwierdzające udział w programach i projektach: Szkoła Promująca Zdrowie, Szkoła Odkrywców Talentów ,Bezpieczna Szkoła, Z Pyrkiem bezpieczniej, Śladami Powstania Wielkopolskiego, Junior Media, Echo Poznańskiego Czerwca 56, Raban. Recykling, a nie bałagan, Cudze chwalicie swego nie znacie, Nie żyję tylko dla siebie, - Klub Bezpiecznego Puchatka.

5 Charakterystyka Gmina Komorniki jest jedną z 17 gmin składających się na powiat poznański położony w centralnej części województwa wielkopolskiego. Obszar gminy wynosi 66,55 km kw., co stanowi 0,82% powierzchni województwa wielkopolskiego oraz 3,5% powiatu poznańskiego. Mieszka tu mieszkańców.

6 Charakterystyka Komorniki są jedną z najdynamiczniej rozwijających się demograficznie gmin Polski. Wynika to z faktu, że należy ona do najlepiej rozwiniętych gospodarczo gmin aglomeracji poznańskiej, co w dużej mierze spowodowane jest korzystnym położeniem komunikacyjnym: bliskość Poznania, dobrze rozwinięta komunikacja z Poznaniem ze szczególnym uwzględnieniem autostrady A2 wraz z lokalizacją zjazdu z autostrady w Komornikach, własna komunikacja autobusowa. Przez gminę Komorniki przebiega trasa autostrady A2 Warszawa-Berlin oraz sieć dróg krajowych .

7 Charakterystyka W północnej części gminy intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe, w pasie autostradowym rozkwitła działalność gospodarcza, natomiast obszary południowe stanowią niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym i rekreacyjnym tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego, urozmaicone jeziorami Rynny Rosnowsko-Jarosławieckiej.

8 Charakterystyka Zważywszy na te udogodnienia, wiele osób porzuca zatłoczone tereny miejskie osiedlając się na przedmieściach gminy oferującej swoim mieszkańcom nowy styl życia – połączenie aktywności zawodowej z wypoczynkiem: z jednej strony przepiękne tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego i wiele wspaniałych jezior, z drugiej strony ogromny miejski sąsiad, który gwarantuje dostęp do wszelkiego rodzaju usług, od banków po staromiejskie kawiarenki.

9 Symbole gminy FLAGA HERB

10 Historia Pierwsze wzmianki o Komornikach pochodzą z bulli papieża Innocentego II z roku 1136. We wczesnym średniowieczu powstał prawdopodobnie gród w Głuchowie. Obecnie nie jest znana jego lokalizacja. Na przełomie XIII i XIV wieku wprowadzono na te tereny kolonizację na prawie niemieckim. Wiązała się ona z wyznaczeniem ścisłych granic gruntów, przeprowadzeniem regularnego podziału pól, tworzeniem wsi o zwartej zabudowie. Na bazie istniejącego już osadnictwa lokowano następujące wsie: Głuchowo (1301 r.), Komorniki ( ), Plewiska (1335) i Wiry (1357). Większość terenów objętych granicami Gminy Komorniki należała do biskupa poznańskiego, zatem tworzono tu głównie tzw. osady służebne.

11 Mieszkańcy gminy zapraszają gości do odwiedzania ciekawych zabytków, do których należą: zespół kościelny w Komornikach, w którego skład wchodzi: kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, który istniał tu już na pewno w XII w., w obecnym, neobarokowym kształcie istniejący od 1912 roku i plebania z początku wieku XX z neobarokowym szczytem; zespół kościelny w Wirach: neoromański kościół pw. św. Floriana z 1900 roku, wybudowany w miejsce drewnianego, istniejącego już w XIII w., neoromański dom parafialny (1906r.) i plebania z 1864 roku; zespół dworsko-folwarczny w Szreniawie (obecnie siedziba Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego) z Mauzoleum Bierbaumów – założycieli i właścicieli majątku. W 2002r. mauzoleum wyremontowano i utworzono tam wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę Poznania i Wielkopolskiego Parku Narodowego. W Szreniawie, Komornikach, Plewiskach i Głuchowie przetrwały parki dworskie, skomponowane na początku lub w połowie XIX wieku w stylu angielskim.

12

13

14 Polskie ozdoby choinkowe
W dawnej Polsce, zanim na drzewku zaczęły królować szklane bombki, większość ozdób choinkowych robiły dzieci. Łańcuchy klejono z kolorowych bibułek, papierków i słomek, złotą farbką malowano szyszki i włoskie orzechy, z wydmuszek jaj wyczarowywano aniołki i ptaszki, wycinano papierowe gwiazdy, dzwonki i pawie oczka. Tymi ozdobami oraz piernikami i jabłuszkami strojono choinkę wcześnie rano w Wigilię. Większość z tych rzeczy wciąż możemy odnaleźć na naszych świątecznych drzewkach, szczególnie w domach, gdzie przez lata pieczołowicie przechowuje się ozdoby zbierane przez kilka pokoleń. Każda ozdoba ma swoją symbolikę. My wykonaliśmy tradycyjne polskie ozdoby z kolorowego papieru i słomy. Pawie oczka to symbol dobrobytu, natomiast łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami. Mamy nadzieję, że te kolorowe łańcuszki wzmocnią również więzi między naszymi szkołami.

15


Pobierz ppt "Boże Narodzenie w Polsce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google