Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Afryka Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Afryka Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu."— Zapis prezentacji:

1 Afryka Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik. Według danych z 2012 r. Afrykę zamieszkuje ok. 1 070 000 ooo ludzi, co stanowi 1/7 ludności świata.

2 Położenie Afryki na mapie
To Afryka. Afryka jest najbiedniejszym kontynentem, dotkniętym wieloma plagami – takimi jak malaria oraz AIDS – a także miejscem, gdzie większa część ludności cierpi na niedożywienie lub nawet głód. W kilku krajach Afryki wciąż trwają wojny domowe i rozmaitego rodzaju konflikty zbrojne. Najgroźniejszymi punktami zapalnymi wciąż pozostają Dar Fur w Sudanie, Sudan Południowy, wschodnia część Demokratycznej Republiki Konga, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Somalia, Zimbabwe, północna część Nigerii, Libia.

3 Jeziora w Afryce Jeziora
Najwięcej jezior znajduje się w Wielkich Rowach Afrykańskich. Tam znajdują się również największe jeziora Afryki. W tym trzecie co do wielkości na świecie Jezioro Wiktorii o powierzchni 68,8 tys. km². W Rowie Środkowoafrykańskim leży jezioro Tanganika, o głębokości 1470 m, które jest drugim po Bajkale najgłębszym jeziorem świata. Trzecim jeziorem pod względem powierzchni jest Niasa, które ma 30,8 tys. km². Bardzo charakterystycznym jeziorem jest jezioro Czad. Jezioro to tworzy największe nie oceaniczne zlewisko w Afryce. Wielkość jeziora w bardzo dużym stopniu zależy od sezonowości opadów. Powierzchnia ma w zależności pory roku od 11 do 22 tys. km² i głębokość od 4 do 12 metrów. Obserwowana jest też sezonowość wieloletnia (cykl 10-letni). Na skutek rabunkowej gospodarki leśnej w pobliżu rzeki Chari jezioro wysycha. Charakterystyczne dla północno-zachodniej Afryki są szotty, płytkie bezodpływowe słone jeziora. W porze suchej całkowicie wysychają tworząc skorupę solną, a w porze deszczowej zmieniają się w grzęzawiska lub jeziora typu lagunowego. Znaczną obszary pokrywają bagna szczególnie w kotlinach bezodpływowych. Największym bagnem jest wewnętrzna delta Okawango, zasilana przez rzekę Okawango

4 A to afrykański król zwierząt- lew
Lew– duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart).

5 To kilka zwierząt mieszkających w Afryce
Żyrafa Słoń afrykański Gepard

6 Rzadkie zwierzęta Afryki
Ctenodactylomorphi – infrarząd z rzędu gryzoni Cercopithecus – rodzaj małpy z rodziny makakowatych Buszbok – grupa gatunków i podgatunków ssaków z rodziny krętorogich Adaks– gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny krętorogich, zaliczany do antylop

7 Pierwszy człowiek, który zdobył nagrodę Nobla z Afryki
Wole Soyinka – pierwszy zdobywca literackiej nagrody Nobla z Afryki

8 Kilimandżaro z lodowcami górskimi
Ciekawostka Lodowce Kilimandżaro z lodowcami górskimi Lodowce w Afryce zajmują ok. 240 km². Lodowce występują tylko na obszarach górskich we wschodniej Afryce. Najwięcej znajduje się na Kilimandżaro na wysokościach powyżej 4800 m n.p.m. Jest to najwyższa granica wiecznego śniegu na świecie. Najniższa granica wiecznego śniegu występuje na Kenii 3950 m. Trzecią górą na której są lodowce jest Ruwenzori, gdzie granica wiecznego śniegu wynosi 4100 m.

9 Dziękuje za obejrzenie mojej prezentacji
(twoje imię i nazwisko)


Pobierz ppt "Afryka Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google