Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

kraina jezior i dzikiej natury

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "kraina jezior i dzikiej natury"— Zapis prezentacji:

1 kraina jezior i dzikiej natury
WARMIA I MAZURY kraina jezior i dzikiej natury

2 Spis treści: Atrakcje turystyczne: Tajniki natury
Muzeum bitwy pod Grunwaldem Bunkry w Bolejnach Kościół w Kurkach Wioska Mikołajki Ełcka kolej Muzeum budownictwa Wzgórze Katedralne Kanał Elbląski Twierdza Boyen Zamek w Rynie Starówka w Elblągu Tajniki natury Rezerwat przyrody Stolica bociana Ferma jeleniowatych Żółwie błotne Zakochane drzewa Głazowisko Jezioro Nidzkie Jezioro Warnołty Dąb królewski Welski Park Krajobrazowy Zamkowa Góra Autorzy

3 Województwo warmińsko-mazurskie położone jest w północno-wschodniej części kraju. Jest to piękny teren, obfitujący w jeziora i tereny, gdzie natura rządzi się swoimi prawami!

4 ATRAKCJE TURYSTYCZNE Warmia i Mazury to prawdziwy raj dla poszukiwaczy przygód, jak i badaczy historii. Jest oazą spokoju dla potrzebujących ukojenia, a dla aktywnych miejscem sprawdzenia się w konfrontacji człowiek-natura. Chcemy przybliżyć parę interesujących miejsc do zwiedzenia:

5 MUZEUM BITWY POD GRUNWALDEM
Muzeum to przedstawia wystawę „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach ” wraz z krótką historią plemion pruskich oraz ich podboju.

6 BUNKRY Z OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ W BOLEJNACH
Niedaleko Bolejn możemy obejrzeć fragmenty olsztyneckiego systemu obronnego budowanego przez Niemców od 1938 roku.

7 KOŚCIÓŁ Z 1753 ROKU W KURKACH
W środku witraże z końca XVIII w. i epitafium poświęcone poległym w czasie I Wojny Światowej mieszkańcom Kurek i innych wsi, należących wtedy do parafii (m.in. Maróz, Marózek i Swaderki).

8 WIOSKA ŻEGLARSKA W MIKOŁAJKACH
W sezonie letnim odbywa się tu szereg imprez związanych z tym sportem, ale nie tylko. Na scenie w centrum miasta i w wiosce żeglarskiej w każdy weekend odbywają się koncerty i zabawy. Sztandarowymi imprezami letnimi Mikołajek są obchody dni miasta i festiwal szantowy.

9 EŁCKA KOLEJ WĄSKOTOROWA
Ełcka kolej wąskotorowa powstała w latach Zbudowano w sumie 47,6 kilometra torów o szerokości 1 metra. Główna linia biegła z Ełku do Turowa (37,9 km). W czasie I wojny światowej kolejka została zniszczona przez wojska rosyjskie, a tabor wywieziony w głąb Rosji.

10 MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO W OLSZTYNKU
Muzeum zostało założone jako ekspozycja architektury ludowej z terenów Prus, na obrzeżach ogrodu zoologicznego w Królewcu.

11 WZGÓRZE KATEDRALNE WE FROMBORKU
Fromborska katedra to jedna z największych budowli sakralnych środkowej Europy. Ma 90 m. długości i 16,5 m. szerokości.

12 KANAŁ ELBLĄSKI Kanał Elbląski jest unikalnym systemem wodnym, łączącym kilka zachodniomazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Jego oryginalność i wyjątkowość polega na pokonywaniu stumetrowej różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni.

13 TWIERDZA BOYEN W GIŻYCKU
Giżycka Twierdza Boyen (niem. Feste Boyen) zajmuje 100 hektarów ziemi pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Jest zbudowana na planie gwiazdy. Powstała w połowie XIX wieku. Stanowiła główny element umocnień, które miały bronić Prusy przed Rosją. 

14 ZAMEK W RYNIE Zamek w Rynie należy do najpotężniejszych i najpiękniejszych w Polsce. Legenda mówi, że okolica przypominała Krzyżakom rodzinny Ren. Stąd nazwali swoją warownię Ryn. 

15 STARÓWKA W ELBLĄGU

16 I tak dobiegła szybka podróż po najpiękniejszych zabytkach województwa warmińsko-mazurskiego. Teraz czas na ukazanie tajników natury. Zapraszamy!

17 REZERWAT PRZYRODY STRUGA ŻYTKIEJMSKA
Powierzchnia rezerwatu wynosi 476 ha, z tego 91,3 ha zajmują torfowiska, występujące w dolinie rzeki Żytkiejmska Struga. Teren rezerwatu odznacza się bardzo urozmaiconą rzeźbą, wynikającą z przeplatania się licznych wzgórz i obniżeń morenowych.

18 ŻYWKOWO – POLSKA STOLICA BOCIANA
Żywkowo często nazywane jest polską Stolica Bocianów. Do tej składającej się z dziewięciu gospodarstw i zamieszkanej przez 25 osób wsi co roku przylatuje około 100 bocianów. Odlatuje z niej około 200.

19 KOSEWO – FERMA JELENIOWATYCH
Na terenie fermy można zobaczyć: jelenie szlachetne, daniele, muflony, sarny, koniki polskie, koniki Przewalskiego oraz egzotyczne jelenie milu.

20 REZERWAT PRZYRODY ŻÓŁWI BŁOTNYCH W ORŁOWIE
Rezerwat został utworzony w roku Jest unikatowym środowiskiem zarówno pod względem widokowym jak i przyrodniczym.

21 ZAKOCHANE DRZEWA KRUTYNI
Ona ma 270 lat, on 160. I tkwią w miłosnym uścisku. W Krutyni 18- metrowy dąb swoimi konarami przytulił się tam do 27-metrowej sosny. To słynna "Zakochana Para".

22 GŁAZOWISKO W WOJNOWIE 13,5 tysiąca głazów na obszarze 9 hektarów. Największy ma 10 metrów w obwodzie. A wszystko to zostawił nam przed wiekami lodowiec, który przywędrował do nas ze Skandynawii.

23 REZERWAT PRZYRODY JEZIORO NIDZKIE
Rezerwat Jezioro Nidzkie powołany został 27 października 1972 r. Celem ochrony jest zachowanie i ochrona krajobrazu jeziora Nidzkiego wraz z otaczającymi je lasami.

24 REZERWAT PRZYRODY JEZIORO WARNOŁTY
Jezioro Warnołty to raj dla ptaków. Żyje ich tam kilkadziesiąt gatunków, w tym orzeł bielik. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy i zakaz łowienia ryb.

25 DĄB KRÓLEWSKI W RUCIANEM-NIDZIE
Dąb szypułkowy, wiek ok. 500 lat, obwód 5,5m, wysokość 30m. Stoi na przeciwko Wyłuszczarni Nasion, przy drodze na Pisz.

26 WELSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Największą atrakcją Welskiego parku Krajobrazowego jest Wel: przepiękna rzeka, która w niczym nie ustępuje Krutyni.

27 ZAMKOWA GÓRA W DZIKOWIE IŁAWECKIM
Góra Zamkowa (215,60 m.n.p.m.), położona ok. 2 km na północ od Dzikowa Iławeckiego, ok. 12 km od Górowa Iławeckiego. To najwyższy punkt Wzniesień Górowskich. Ciekawe i piękne miejsce warto je odwiedzić podczas wiosennych wyjazdów w plener…

28 Dziękujemy za poświęcony nam czas
Dziękujemy za poświęcony nam czas. Wierzymy, że chociaż trochę Was zainteresowało ten piękny zakątek Polski.

29 Autorzy: Magdalena Durczok Magdalena Goworowska Agnieszka Pydyn Anna Toman


Pobierz ppt "kraina jezior i dzikiej natury"

Podobne prezentacje


Reklamy Google