Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Neandertalczyk (Homo neanderthalensis)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Neandertalczyk (Homo neanderthalensis)"— Zapis prezentacji:

1 Neandertalczyk (Homo neanderthalensis)

2 Człowiek neandertalski, neandertalczyk – wymarły przedstawiciel rodzaju Homo (człowiek), znany z plejstocenu (ok do ok lat temu), w zależności od autorów klasyfikowany jako podgatunek człowieka rozumnego – Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny od niego gatunek – Homo neanderthalensis. Tworzył zróżnicowane narzędzia. Potrafił mówić. Był wszystożerny, ale jego podstawowym pokarmem było mięso upolowanych zwierząt. Tworzył zróżnicowane narzędzia.

3 Występowanie Neandertalczycy rozprzestrzenili się po Europie (z wyjątkiem pokrytej lodowcem Skandynawii) i na Bliskim wschodzie. W okresie dużych wahań klimatycznych wykazywali przystosowania do zimnego klimatu. Prawdopodobnie w tym czasie zaczęli używać odzieży (dla ochrony od zimna) oraz biżuterii. Nieliczne ślady wskazują na obecność podobnych form w południowej Syberii i północnej Afryce.

4 Wygląd neandertalczyka
Miał: szeroką twarz bez podbródka, niskie czoło, wydatne wały nadoczodołowe, duży nos, który umożliwiał mu ogrzewanie mroźnego powietrza, jasną karnację, rude lub jasne włosy, Szaro-niebieskie oczy.

5 Budowa ciała neandertalczyka
Miał krępą budowę ciała, Miała krótsze kończyny niż człowiek wspólczesny, poruszał się w postawie wyprostowanej.

6 Przygotowały: Małgorzata Soj Roksana Pielesz Paulina Bakalarska


Pobierz ppt "Neandertalczyk (Homo neanderthalensis)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google