Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irlandia i jej tajemnice.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irlandia i jej tajemnice."— Zapis prezentacji:

1 Irlandia i jej tajemnice

2 Irlandia (Éire, Ireland)
Wstęp Irlandia (Éire, Ireland) Informacje ogólne powierzchnia: km² liczba ludności: 4,6 mln gęstość zaludnienia: 63 osób/km² waluta: euro języki urzędowe: irlandzki, angielski stolica: Dublin ustrój polityczny: republika, demokracja parlamentarna flaga i godło Źródło:

3 Lokacja Irlandii Źródło:

4 Co warto zobaczyć zwiedzając Irlandię?
Klify Moheru Wyspy Aran Park Narodowy Killarney Grobla Olbrzyma Półwysep Dingle Dolina Dwóch Jezior Glendalough Grobowiec Newgrange Miasto Dublin Zamek Blarney Loftus Hall – Dom Diabła, Pierścień Kerry.

5 Klify Moheru To znajdujący się w zachodniej Irlandii i ciągnący się na długości około 8 km odcinek stromego i malowniczego klifowego wybrzeża. W najwyższych miejscach urwiska wznoszą się na przeszło 200 metrów nad taflę oceanu. Moherowe Klify uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Irlandii. Każdego roku odwiedzane są one przez ponad milion turystów W związku z wiejącymi silnymi wiatrami dla zwiedzających wytyczone zostały tu specjalne bezpieczne szlaki, ponieważ zdarzały się już tu przypadki zdmuchnięcia nierozważnych turystów do oceanu. Przy dobrej widoczności z klifów zobaczyć można majaczące w oddali wyspy Aran. Źródło:

6 Źródła:

7 Wyspy Aran Arany to grupa trzech malowniczych wysp (Inishmore, Inishmaan i Inisheer) położonych w Zatoce Galway na zachodnim wybrzeżu Irlandii. Jest to jeden z regionów gdzie mieszkańcy używają rodzimego języka a także kultywują zapomniane w innych rejonach tradycje. Zobaczyć tu możemy więc Irlandię, jaka była przed laty. Dlatego też wyspy nazywane bywają także często określane "żywą skamieliną dawnej Irlandii". Najcenniejszym i najstarszymi pamiątkami archipelagu są znajdujące się na wyspie Inishmore, powstałe w epoce późnego brązu dwa kamienne forty - Dún Aengus (wizytówka wyspy) i Dún Dúchathai. Oprócz tego natrafić tu możemy także na ruiny budowli warownych a także licznych wczesnochrześcijańskich świątyń. Najciekawszą z nich jest pochodzący z V wieku i uważany za jeden z najmniejszych kościołów na świecie - Teampall Bheanain Church. Źródło:

8 Źródło: http://mikasia.wordpress.com

9 Park Narodowy Killarney
Park narodowy położony w pobliżu miasta Killarney,w Irlandii. Został założony w 1932, a w 1981 uznano go za rezerwat biosfery UNESCO. Jest usytuowany w południowo-zachodniej części kraju, zajmuje ponad 10 tys. ha, w tym obszar jezior Killarney. Najwyżej położone partie są stosunkowo trudno dostępne, stanowią ostoje jelenia europejskiego. Niższe stoki zajmują lasy dębowe – pozostałość puszczy porastającej w przeszłości większość terytorium Irlandii. Najciekawszym zbiorowiskiem roślinnym jest czysty gatunkowo las cisowy, jeden z trzech w Europie. Łagodny klimat sprawia, że występują tu egzotyczne gatunki, wprowadzone do ekosystemu przez człowieka, np. drzewa poziomkowe, charakterystyczne dla regionu śródziemnomorskiego. Źródło:

10 Najciekawsze miejsca w parku
Najciekawsze obiekty na terenie parku: opactwo Muckross (Muckross Abbey) – franciszkański klasztor z XV w.; rezydencja Muckross (Muckross House) – XIX-wieczna posiadłość w stylu elżbietańskim; tzw. Spotkanie Wód (Meeting of the Waters) – obszar o charakterze ogrodu botanicznego z bogatą subtropikalną roślinnością; wodospad Torc (Torc Waterfall) – o wysokości 18 m; dolina Dunloe (Gap of Dunloe) – wąski, dziki wąwóz górski; zamek Ross (Ross Castle) – XIV-wieczna obronna wieża mieszkalna; wyspa Inisfallen – największa z około 30 wysepek na jeziorze Leane, ruiny klasztoru z VII w. Źródła:

11 opactwo Muckross rezydencja Muckross wodospad Torc zamek Ross

12 Grobla Olbrzyma Giant’s Causeway, czyli Grobla Olbrzyma w Północnej Irlandii jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO a jej teren znajduje się w obszarze Parku Narodowego. Grobla Olbrzyma to niespotykana oryginalna formacja skalna składająca się z około 40 tys. sześciokątnych kolumn bazaltowych. Powstały one około 60 milionów lat temu gdy lawa wulkaniczna szybko zastygła na wskutek zetknięcia się z zimną wodą oceaniczną. Groblą można się przejść wzdłuż wybrzeża podziwiając z oddali widoki bądź też za niewielką opłatą podjechać mniej więcej do jednej czwartej długości grobli shuttle busem. Źródło:

13 Źródła: http://mikasia.wordpress.com

14 Legenda o olbrzymie Dawno temu króla Irlandii rezydującego na wzgórzu Tara ochraniała Fianna, czyli grupa najlepszych wojowników. Jej przywódcą był olbrzym Finn Mac Cool. Finn był dobrym przywódcą, lecz pewnego dnia zapragnął większej władzy. Postanowił pokonać swego szkockiego rywala Benandonnera. Wybudował więc groblę z bazaltu, aby suchą stopą przejść do Szkocji. Jednak gdy dotarł na miejsce, przeraził się na widok szkockiego olbrzyma, który był dużo większej postury niż Finn. W panice uciekł z powrotem do Irlandii. A ponieważ bał się, że rywal podąży za nim, przy pomocy swej żony przebrał się za dziecko. I rzeczywiście Benandonner przybył do Irlandii w poszukiwaniu Finna. Jednak gdy zobaczył "dziecko", ogarnął go strach. - "Skoro tak duże jest dziecko, jak wielki musi być dorosły olbrzym?" - myślał, czym prędzej wracając do Szkocji. Zatrzymał się jeszcze i porąbał bazaltową groblę, aby Finn nie mógł już ruszyć za nim w pogoń. Grobla przetrwała do dziś, a na pamiątkę tamtych wydarzeń nazwano ją Groblą Olbrzyma. Często też można spotkać się z określeniem Droga Olbrzymów. Źródło:

15 Półwysep Dingle Źródło: http://www.irlandia.info.pl
Niewielki półwysep, będący najdalej na zachód wysuniętą częścią Zielonej Wyspy. Głównymi atrakcjami półwyspu są zabytki po dawnych mieszkańcach z okresu prehistorycznego oraz wczesnego średniowiecza, jak choćby kamienne Oratorium Gallarus. Na tym niewielkim półwyspie znajduje się także pasmo górskie, którego najwyższy szczyt – Mount Brandon – liczy sobie 951 mn.p.m. Jedynym ośrodkiem na półwyspie, od którego zresztą wziął on swoją nazwę, jest miasto Dingle . Źródło:

16 Źródło: http://pendragon.blog.onet.pl

17 Dolina Dwóch Jezior - Glendalough
W górach Wicklow, około godziny drogi od Dublina znajduje się kompleks klasztorny  Glendalough. W VI wieku Glendalough zostało wybrane przez św. Kevina na jego pustelnię i klasztor. Nazwa oznacza dolinę dwóch jezior. Klasztor malowniczo położony jest wśród stromych zboczy z charakterystyczną górą i rosnącymi na niej drzewami a dwa jeziora to Górne i Dolne. Źródło: pl.wikipedia.org

18 Źródło: http://mikasia.wordpress.com

19 Grobowiec Newgrange Newgrange to grobowiec wybudowany ok roku p.n.e. i jest starszy od piramid a nawet Stonehenge. Grobowiec przetrwał do dziś nienaruszony wewnątrz. Jego konstrukcja zapewniła, że przez tysiące lat do wewnątrz nie dostała się wilgoć (niezły wyczyn jak na możliwości irlandzkiej pogody). Jednak to co najciekawsze w tej budowli to jej lokalizacja względem gwiazd … w tym słońca. W grudniu podczas zimowego przesilenia promienie słońca wpadają do samego środka grobowca. Pozostałą część roku w grobowcu panują zupełne ciemności (poza sztucznym światłem dla wycieczek oczywiście ). Dla turystów prezentowana jest symulacja świateł z grudniowego przesilenia. Źródło:

20 Źródło: http://wyzwolony.pl

21 Miasto Dublin Dublin to stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Miasto jest położone na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Rzeka dzieli miasto na dwie części o zdecydowanie odmiennym charakterze: Northside oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside. Dublin jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i przemysłowym kraju. Miasto posiada port morski połączony kanałami z rzeką Shannon oraz port lotniczy Dublin. Jest też ośrodkiem turystycznym. Źródło: herb miasta

22 Źródło: http://pl.wikipedia.org

23 Zamek Blarney Zamek pozostawał w rękach rodu McCarthych aż do 1690 roku, kiedy to po zwycięstwie wojsk Wilhelma III Orańskiego nad irlandzkimi katolikami w Bitwie nad Boyne zmuszeni zostali opuścić warownię. Z zamkiem związana jest legenda dotycząca wmurowanego w jego mury obronne przywiezionego przez proroka Jeremiasza mitycznego wapiennego kamienia, zwanego potocznie Kamieniem Elokwencji (Stone of Eloquence). Głosi ona, że każdy kto go pocałuje uzyska dar elokwencji i przekonywania oraz łatwość wypowiedzi oraz konwersacji. Swoją sławę kamień zawdzięcza lordowi Cormacowi MacCarthy, który na początku XVII wieku w okresie okupacji angielskiej zmuszony do wydania zamku królowej Elżbiecie I wykazał się niebywałymi wręcz umiejętnościami negocjacyjnymi zachowując prawa własności swojej rodowej siedziby. Umiejętności te posiadł całując przed każdym spotkaniem z królową owy kamień. Obecnie nie jest to zadanie proste, gdyż wmurowany on jest w trudno dostępnym miejscu. Osoba która chce ucałować kamień trzymając się specjalnej barierki musi położyć się na plecach i wychylić mocno głowę w dół. Czynność ta wymaga dodatkowej asekuracji przez inną osobę.

24 Źródła: forum.nie.com.pl
pl.wikipedia.org podroze.gazeta.pl

25 Loftus Hall - Dom Diabła
Położony na półwyspie Hook Head, Loftus Hall został wzniesiony w XIX wieku przez barona Loftus. Tak jak w tytule legenda głosi, że miejsce to jest nawiedzone przez diabła. Według niej, pewnego zimowego wieczoru mieszkańcy pałacu zaprosili zbłąkanego przybysza, aby zasiadł z nimi do gry w karty. Podczas rozgrywki po kartę, która upadła, schyliła się jedna z grających i dostrzegła, że przybysz zamiast stóp ma... kopyta. Kobieta krzyknęła z przerażeniem i w tym momencie tajemniczy gość umknął przez sufit w kłębach dymu. Okoliczna wieść niesie, iż przez dziurę w suficie kopytny wysłannik piekieł wciąga ludzi przebywających wewnątrz pałacu w zaświaty. Sam pałacyk można dostrzec z drogi prowadzącej do latarni na Hook Head. Jest znany w okolicy zwłaszcza z wielu legend i plotek. Najnowsza dotyczy jego obecnego właściciela. Loftus Hall został sprzedany prywatnemu nabywcy w 2008 roku. Tyle wiadomo oficjalnie. Źródło:

26 Źródła: http://korpio.flog.pl

27 Pierścień Kerry Jest to szlak turystyczny w hrabstwie Kerry w południowo-zachodniej Irlandii biegnący dookoła półwyspu Iveragh na zachodnimbrzegu Irlandii, długość ok. 180 km. Bardzo malownicza trasa biegnie przez wioski rybackie, niewielkie góry, wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Źródło: pl.wikipedia.org

28 Wybrane ciekawostki (1)
Z Irlandii wywodzi się święto Halloween. Początkowo nazywało się ono Samhain. W wyniku emigracji do Ameryki święto zostało zaszczepione na amerykańskim gruncie i zmienione powróciło do Europy. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie. W tańcu irlandzkim ręce zawsze trzymane są blisko ciała. Jest to pozostałość po czasach, kiedy tańce były zabronione i odbywały się w ciasnych pomieszczeniach piwnicznych. Inna przypowieść mówi, że ręce są trzymane na pamiątkę buntu przeciwko najeźdźcom brytyjskim, a symbolizują spętanie. Dzień św. Patryka to najważniejsze święto w Irlandii, odbywają się wtedy koncerty, parady, wszyscy bawią się przy muzyce i tańcu. Źródło:

29 Wybrane ciekawostki (2)
Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, brzdąkają na wielu instrumentach. Wieczorem, szczególnie w pubach, gdzie grają na żywo zespoły , irlandzkie puby to już swoista tradycja. Irlandia jest największym konsumentem piwa na świecie. Pierwsze trzy dni kwietnia, nazywają się "Borrowed Days" i są tradycyjnie związane ze złą pogodą. Źródło:

30 The Irish Connection - Le Cercle Circassien
Wykonały : Anna Sawczyszyn Anna Wojtoń Muzyka: Hymn Irlandii The Irish Connection - Le Cercle Circassien


Pobierz ppt "Irlandia i jej tajemnice."

Podobne prezentacje


Reklamy Google