Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa siłownika beztłokowego (muskuł pneumatyczny)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa siłownika beztłokowego (muskuł pneumatyczny)"— Zapis prezentacji:

1 Budowa siłownika beztłokowego (muskuł pneumatyczny)

2 Głównym elementem muskułu pneumatycznego jest odkształcalna gumowa rura, opleciona elastyczną siatką, rozciągliwą w kierunku promieniowym. Końce rury są zaciśnięte pomiędzy dwoma elementami mocującymi, stanowiącymi zakończenia (głowice) muskułu. W obu głowicach są wykonane gwintowane otwory umożliwiające mocowanie, przy czym jeden z nich jest przelotowy, służący do wprowadzania sprężonego powietrza do wnętrza rury.

3 Materiał z nierozciągliwych włókien ułożony w romboidalną siatkę
Rurka przepływowa Guma uszczelniająca Bloki łącząco - mocujące

4

5 W wyniku wzrostu ciśnienia muskuł pęcznieje i w przypadku zewnętrznych sił rozciągających muskuł zmniejsza się jego długość wraz ze wzrostem ciśnienia, maksymalnie o około 20% długości spoczynkowej (przy maksymalnym ciśnieniu 6 bar). Zatem skok muskułu (skrócenie przy braku zewnętrznych sił rozciągających) jest wprost proporcjonalny do długości zastosowanej rury.

6 Podczas zwiększania ciśnienia gazu w mięśniu, zwiększa się jego objętość, dzięki zachowaniu stałej powierzchni oplotu, mięsień ulega skróceniu.

7 Dążąc do zmniejszenia długości, muskuł może wytworzyć siłę ciągnącą, kilkukrotnie większą niż siłownik tłokowy o takiej samej średnicy. Muskuł jest więc siłownikiem jednostronnego działania, ciągnącym, przy czym wytwarzana siła ciągnąca nie jest stała. Podobnie jak w rozciągniętej sprężynie, w miarę skracania siła ciągnąca maleje.

8 Muskuł pneumatyczny jest konstrukcją całkowicie szczelną, bez części wymagających uszczelnień ślizgowych. Dlatego może być wykorzystywany w miejscach narażonych na zanieczyszczenia i zapylenia, gdzie siłowniki tracą swoje właściwości, np. w tartakach, szlifierniach, cementowniach, kopalniach, itd. Muskuły pneumatyczne wykorzystywane są także do napędów robotów oraz protez kończyn ludzkich.

9

10

11 Linki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Musku%C5%82_pneumatyczny


Pobierz ppt "Budowa siłownika beztłokowego (muskuł pneumatyczny)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google