Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LEGALNY NARKOTYK NIKOTYNA. PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT NIKOTYNIZMUPODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT NIKOTYNIZMU NIKOTYNIZM (fr. nicotinisme) med. społ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LEGALNY NARKOTYK NIKOTYNA. PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT NIKOTYNIZMUPODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT NIKOTYNIZMU NIKOTYNIZM (fr. nicotinisme) med. społ."— Zapis prezentacji:

1 LEGALNY NARKOTYK NIKOTYNA

2 PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT NIKOTYNIZMUPODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT NIKOTYNIZMU NIKOTYNIZM (fr. nicotinisme) med. społ. – nałóg palenia lub żucia tytoniu albo zażywania tabaki, powodujący przewlekłe (rzadziej ostre) zatrucie nikotyną (Słownik Wyrazów Obcych, PWN, 2003). Palenie tytoniu jest olbrzymim problemem społecznym, będącym najczęstszą przyczyną przedwczesnej umieralności w Polsce. Powoduje większą liczbę zgonów w Polsce niż picie alkoholu, AIDS, samobójstwa, zabójstwa, urazy i zatrucia razem wzięte. Każdego roku 100 tysięcy zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z paleniem tytoniu. Codziennie w Polsce zaczyna palić około 500 nieletnich dziewcząt i chłopców, a rocznie jest ich ok. 180 tysięcy.

3 NIKOTYNA Nazwa chemiczna: Liść rośliny tytoniu 3-(1-metylo-2-pirolidyno)-pirydyna Nikotyna jest jednym ze składników dymu tytoniowego. Palenie tytoniu prowadzi do uzależnienia i tolerancji na nikotynę.

4 MECHANIZM UZALEŻNIENIA Uzależnienie fizyczne – spowodowane znajdującą się w papierosach nikotyną, kryterium uzależnienia jest tolerancja i zespół fizycznych objawów odstawienia. Tolerancja polega na konieczności zwiększenia dawek używki w celu utrzymania efektów jej działania na tym samym poziomie (palimy coraz więcej papierosów lub coraz mocniejsze). Uzależnienie psychiczne – polega na przymusie zapalenia papierosa, w celu osiągnięcia przyjemności, uczucia odprężenia. Uzależnienie społeczne – polega na podporządkowaniu się normom obowiązującym w danej grupie (np. rówieśniczej) oraz naśladowaniu wzorów zachowań m.in. palenia papierosów.

5 SKŁAD DYMU TYTONIOWEGO Nikotyna – obkurcza ściany naczyń krwionośnych zwiększając ciśnienie krwi; powoduje zaburzenia rytmu serca. Może być palona, wdychana, żuta. Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła ją do środków trujących i uzależniających. Tlenek węgla – CO, czad, utrudnia transport tlenu przez hemoglobinę, powodując niedotlenienie organów wewnętrznych. Uszkodzeniu przez tlenek węgla w pierwszej kolejności ulega układ sercowo-naczyniowy i ośrodkowy układ nerwowy. Wypalenie jednego papierosa zmniejsza o 8% ilość tlenu dostępnego dla tkanek. Alkohole – aldehydy i ketony, które odpowiadają za aromat papierosa, działają drażniąco na błony śluzowe, powodują kaszel, obrzęk płuc. Ciała smoliste - lepki, czarny osad składający się z tysięcy związków chemicznych, który pozostaje w płucach palacza. Nikotyna bardzo uzależnia, ale to ciała smoliste i inne substancje chemiczne zawarte w papierosach powodują raka. Metale ciężkie – w dymie tytoniowym znajduje się aż 19 metali ciężkich. Większość z nich ma właściwości toksyczne i rakotwórcze.

6 SKUTKI ZDROWOTNE PALENIA TYTONIU Palenie tytoniu i/lub wdychanie dymu tytoniowego prowadzą do powstawania 14 różnych nowotworów złośliwych oraz inne schorzenia. Palenie bierne jest równie szkodliwe, co palenie czynne i wywołuje te same schorzenia. Z biernym paleniem mamy do czynienia, gdy osoba niepaląca jest narażona mimowolnie na wdychanie dymu tytoniowego.

7 KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z RZUCENIA PALENIA ZDROWOTNE w 20 minut – obniży się tętno, do normy powróci ciśnienie krwi oraz czynność serca w 8 godzin – podniesie się poziom tlenu we krwi, a zmniejszy się poziom tlenku węgla w 24 godziny – ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy w 48 godzin – rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych, powraca do normy zmysł smaku i węchu od 2 tygodni do 3 miesięcy – układ krążenia ulega wzmocnieniu, polepsza się kondycja fizyczna, wydolność płuc wzrasta o 30% od 1 do 9 miesięcy – ulegają zmniejszeniu kaszel, uczucie niedrożności nosa, duszności i zmęczenia. Wzrasta ogólna energia organizmu. Rozpoczyna się proces regeneracji organizmu

8 KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z RZUCENIA PALENIA ZDROWOTNE CD.. po 1 roku – ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca zmniejsza się o połowę po 5 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca, raka jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejsza się o połowę. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu po 10 latach – ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal się zmniejsza po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej

9 KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z RZUCENIA PALENIA FINANSOWE W Polsce paczka papierosów kosztuje około 6 zł 1 dzień 6,00 PLN – czasopismo 4 dni 24,00 PLN – bilet do kina 1 tydzień 42,00 PLN – książka 1 miesiąc 180,00 PLN – ubranie 4 miesiące 720,00 PLN – rower górski 6 miesięcy 1080,00 PLN – telewizor 1 rok 2160,00 PLN – 2-tygodniowe wczasy 10 lat 21600,00 PLN – działka rekreacyjna 40 lat 86400,00 PLN – wysokiej klasy samochód

10 FAKTY I MITY NA TEMAT PALENIA TYTONIU FAKTY Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie. Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Nie ma "bezpiecznej" liczby wypalanych papierosów. Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku lat. Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia.

11 FAKTY I MITY NA TEMAT PALENIA TYTONIU MITY Palę papierosy „light”. To mniej szkodliwe i dzięki temu jestem zdrowszy. Gdy palę, mniej się stresuję... Jeden papieros mi nie zaszkodzi. Nie potrafię żyć bez papierosa. Papierosy mentolowe mniej szkodzą... Palenie pozwala utrzymać wagę. Organizm jest w stanie zniwelować szkodliwe działanie około 7 sztuk papierosów dziennie. Palenie tzw. słomek jest mniej szkodliwe. Nie można gwałtownie rzucać palenia.

12 PRZEPISY PRAWNE DOTYCZĄCE ZAKAZÓW PALENIA Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (Dz. U. z 2007 r. Nr 74 poz. 487) – ratyfikowana przez Polskę w 2006 r. Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10 poz. 55). Narodowy Program Zdrowia na lata Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu. Cele i zadania na lata 2008 – Od 15 listopada 2010 obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych (m. in. szkoły, szpitale, przystanki, plaża, …). Niezastosowanie się do przepisów zł mandatu.

13 GALERIA PALACZA

14


Pobierz ppt "LEGALNY NARKOTYK NIKOTYNA. PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT NIKOTYNIZMUPODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT NIKOTYNIZMU NIKOTYNIZM (fr. nicotinisme) med. społ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google