Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zielona Góra.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zielona Góra."— Zapis prezentacji:

1 Zielona Góra

2 Państwo: Polska Województwo: Lubuskie Data założenia: XIII wiek Powierzchnia: 58,34 km²

3 Jak trafić do Zielonej Góry?
Zielona Góra jest położona w zachodniej Polsce, na zboczu doliny rzeki Odry w miejscu, gdzie przecina ona pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Geograficznie znajduje się na terenie podprowincji Pojezierza Południowobałtyckie. Od północnego zachodu miasto graniczy z Niecką Płotowską, a od północnego wschodu z Niecką Chynowską. Miejscowość historycznie oraz kulturowo jest częścią Dolnego Śląska (leżąc na jego północnej granicy). W latach miasto było stolicą województwa zielonogórskiego, ukształtowanego podczas reform w 1950oraz 1975 roku. Według danych z 1 stycznia 2010 powierzchnia miasta wynosiła 58,34 km². 18 maja 2014 r. na terenie gminy wiejskiej Zielona Góra zostało przeprowadzone referendum ws. połączenia gminy wiejskiej z miastem Zielona Góra. Mieszkańcy w większości opowiedzieli się za takim rozwiązaniem. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów do połączenia dojdzie z dniem 1 Stycznia 2015 r. Miasto powiększy liczbę mieszkańców do ok. 138 tysięcy, natomiast powierzchnia wyniesie 278 km². Będzie to szóste pod względem obszaru - po Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Łodzi i Wrocławiu - największe miasto w Polsce.

4 Zielona Góra ze sportem
Sport w Zielonej Górze to II-ligowy klub piłkarski UKP, ekstraklasowy klub koszykarski Stelmet oraz ekstraligowy klub żużlowy Falubaz Zielona Góra. Ponadto uprawia się tu pływanie, strzelectwo, piłkę ręczną, siatkówkę, tenis, jeździectwo, sztuki walki (m.in. kick-boxing, karate, jiu-jitsu tradycyjne i brazylijskie, aikido, capoeira, krav-magę). Popularne jest kolarstwo. Na terenie miasta znajduje się przedwojenny stok narciarski z torem saneczkowym, lecz są to obiekty bardzo zaniedbane, z braku sztucznego naśnieżania warunki na nich są zwykle trudne.

5 KONKATEDRA Najciekawsze zabytki:
Konkatedra św. Jadwigi w Zielonej Górze - kościół ufundowany w II poł. XIII w. przez księcia Konrada I głogowskiego poświęcony św. Jadwidze (skądinąd babce fundatora), ukończony w 1294 przez Henryka Głogowczyka, syna Konrada; sam fundator został pochowany w obrębie świątyni. 

6 Wieża Łazienna Wieża Łazienna to jeden z nielicznych zabytków pochodzący jeszcze ze średniowiecza, a właściwie ze schyłku średniowiecza. Stanowiła element trzeciej bramy miejskiej zbudowanej w 1487 r. Wieża ma 35m wysokości.

7 Wieża Braniborska Budynek wzniesiono w latach na Górze Braniborskiej - najwyższym wzniesieniu w Zielonej Górze 

8 Kaplica Najświętszej Marii
Kaplica p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (tzw. Kaplica na Winnicy) została wzniesiona w Zielonej Górze po 1314 roku

9 Ratusz Ratusz w Zielonej Górze – znajduje się pośrodku Starego Rynku. Data budowy pierwszego ratusza nie jest znana. Była to budowla drewniana, która spłonęła podczas pożaru miasta. Obecny ratusz przyjmuje się iż został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim. Był kilkakrotnie przebudowany między innymi po pożarach miasta w XVI i XVII wieku .

10 Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Jeden z najstarszych kościołów w Zielonej Górze, Przed każdą Mszą Świętą odsłaniany jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zupełnie jak w sanktuarium na Jasnej Górze.

11 Warto też odwiedzić Palmiarnię
Palmiarnia Zielonogórska jest położona w Zielonej Górze na szczycie Winnego Wzgórza. Otoczona tzw. Parkiem Winnym porośniętym winoroślami stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych miasta i województwa lubuskiego. Składa się z rozbudowanego w ostatnich latach oszklonego pawilonu oraz domku winiarza. W palmiarni rosną egzotyczne rośliny (ponad 200 gatunków) Unikatem na skalę europejską jest znajdująca się w jej wnętrzu największa na Starym Kontynencie palma daktylowa, można również zobaczyć żółwie wodne i ryby w akwariach. Oprócz podziwiania egzotycznych roślin i zwierząt palmiarnia spełnia funkcję restauracji, w której są organizowane różne imprezy kulturalne i okolicznościowe (koncerty, dyskoteki, bale, wesela, pokazy mody, konkursy karaoke).

12 Zielona Góra winem płynąca
Zielona Góra znana jest jako polska stolica wina. Jest to najwyżej na północ wysunięte punkt na mapie z uprawą winorośli w Europie. Bogate tradycje produkcji wina w przeszłości obecne były w gospodarce i krajobrazie przestrzennym, a dziś odżywają na położonych w otoczeniu miasta. Pierwsza wzmianka o uprawie winorośli pochodzi z 1314 r.. Wiadomo też, że początkowo winną latorośl uprawiali zakonnicy. Dopiero za ich przykładem winnice zaczęli zakładać w swych włościach możnowładcy, a długo po nich zwykli mieszkańcy. Należy przypuszczać, ze uprawa winogron oraz tradycja hucznych obchodów winobrania stały się popularne, dopiero gdy winnice założyły zielonogórskie rodziny. Oficjalnym miejskim świętem Winobranie stało się w 1852 r., co urzędowo ogłosił magistrat. Co roku turystów po Zielonej Górze oprowadza bóg wina Bachus wraz ze swoją świtą. Przyjezdni goście mogą napić się miejscowego trunku, posłuchać muzyki i skorzystać z bogatej oferty kulturalnej.

13 Ciekawe życie studenta jest…
W Zielonej Górze studiuje ok. 15 tys. studentów. To właśnie w tutejszych klubach studenckich, takich jak Gęba, powstał w latach 90. fenomen kabaretów (Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe). Dziś takie kluby są w większości zamknięte (Karton, Zatem Highlander). Największą imprezą są organizowane corocznie w maju Bachanalia, ściągające na plenerowe imprezy muzyczne nawet 5 tysięcy osób. Życie studenckie toczy się praktycznie tylko w klubach studenckich (Gęba, U Ojca, Studencka) na terenie kampusów uczelnianych, popularny jest też klub 4 Róże, Wyspa, Straszny Dwór, Studio. Wcześniej działał również aktywny kulturalnie skłot Awaria, zrzeszający tutejszą scenę alternatywną i organizujący liczne koncerty ska, oi i punk. Zielonogórskie zagłębie kabaretowe to żartobliwe określenie fenomenu, jakim było pojawienie się w latach 90. XX wieku ogromnej liczby kabaretów w Zielonej Górze. Autorem tego określenia jest Piotr Bałtroczyk. Kabarety ZZK wywodziły się z ruchu studenckiego (Wyższa Szkoła Pedagogiczna, a następnie Uniwersytet Zielonogórski) i powiązane były z tamtejszymi klubami studenckimi "Gęba" i "Zatem", a przede wszystkim z wieloletnim nieformalnym animatorem zielonogórskiego środowiska kabaretowego, Władysławem Sikorą. Pierwszym i jednocześnie najsłynniejszym kabaretem "Zagłębia" był kabaret Potem.

14 CZAS NA KOLEJNĄ LEKCJE (^^,)
K O N I E C CZAS NA KOLEJNĄ LEKCJE (^^,) V A


Pobierz ppt "Zielona Góra."

Podobne prezentacje


Reklamy Google