Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrane miasta polskie Daria Kaźmierczak. Spis Tre ś ci Gdańsk Kraków Poznań Warszawa Wrocław.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrane miasta polskie Daria Kaźmierczak. Spis Tre ś ci Gdańsk Kraków Poznań Warszawa Wrocław."— Zapis prezentacji:

1 Wybrane miasta polskie Daria Kaźmierczak

2 Spis Tre ś ci Gdańsk Kraków Poznań Warszawa Wrocław

3 Gdańsk Gdańsk – stolica województwa pomorskiego oraz jedno z większych miast Polski. Pod względem zajmowanej powierzchni jest siódmym miastem w kraju, natomiast ze względu na liczbę ludności szóstym. Gdańsk położony jest nad Zatoką Gdańską. Razem z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Założony w 997 r., otrzymał prawa miejskie w 1263 r. Jako hanzeatyckie miasto portowe, Gdańsk bardzo dynamicznie rozwijał się, zarówno pod względem gospodarczym jak i kulturalnym. Swego czasu stał się najbogatszym miastem Polski, czego efekty widać do dziś.

4 Gdansk Widok na główne miasto Żuraw i siedziba Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku

5 Kraków Kraków jest to miasto wojewódzkie, wielki o ś rodek naukowy i kulturalny. W Krakowie znajduje si ę 12 wy ż szych uczelni, w ś ród nich najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagiello ń ski, 6 teatrów, opera, filharmonia i wiele muzeów. Znajduje si ę tam najwi ę kszy i najcenniejszy w kraju zespół budowli zabytkowych, głównie gotyckich, ś wieckich i sakralnych. Kraków to du ż y o ś rodek przemysłowy. Znajduje si ę tam kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie, drugi co do wielko ś ci zakład przemysłowy w kraju.

6 Kraków

7 Pozna ń Poznań - piąte pod względem ludności miasto w Polsce, położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski i województwa wielkopolskiego. Pierwsze ślady ludzi na terenie dzisiejszego Poznania pochodzą z okresu około roku p.n.e. Pierwsza wzmianka o Poznaniu jako grodzie pojawia się w kronice Thietmara w roku Zarówno z kroniki, jak i wykopalisk archeologicznych wynika, że był jedną z najpotężniejszych twierdz w państwie Bolesława Chrobrego. Poznań wiąże się również z początkami polskiej państwowości. Jest to jedno z hipotetycznych miejsc chrztu Mieszka I w 966. W 968 swą siedzibę umieścił tu Jordan, pierwszy biskup Polski.

8 Pozna ń Stadion Miejski w PoznaniuTeatr Polski Panorama centrum miasta, Ratusz, Stary Browar, Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar Kampus Warta Politechniki Poznańskiej nocą

9 Warszawa Warszawa jest miastem leżącym nad Wisłą, w województwie mazowieckim. Od 1596 r. jest stolicą Polski. Znajdują się tutaj siedziby najwyższych władz : Prezydenta RP, Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Sądu Najwyższego oraz urzędów centralnych. Warszawa została założona na przełomie XIII i XIV w. jednak już wcześniej istniały w tym miejscu osady targowe. W XVI w. Warszawa była jedną z rezydencji książąt mazowieckich. Największy rozkwit Warszawy przypada na lata kiedy to panował Jan III Sobieski oraz lata za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podczas rozbiorów Polski miasto dostaje się pod zwierzchnictwo Prus, później staje się stolicą Księstwa Warszawskiego, a następnie wchodzi w skład Królestwa Polskiego. W 1918 r. Warszawa ponownie zostaje stolicą niezależnego państwa, a sześć lat później osiąga liczbę mieszkańców równą milionowi.

10 Warszawa

11 Wroc ł aw Wrocław to historyczna stolica Śląska, jedno z największych i najstarszych miast w Polsce, położone po obu stronach środkowej Odry, na Nizinie Śląskiej. Przez miasto przepływa 5 rzek większych: Odra i 4 jej dopływy, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego, miastem na prawach powiatu - wrocławski powiat grodzki. Przed II wojną światową w mieście istniały 303 mosty, obecnie pozostało ich około 220. W pierwszych latach powojennych w ramach hasła "cała Polska odbudowuje stolicę" stał się - jak pozostałe miasta ziem odzyskanych - miejscem rabunku organizowanego przez państwo. Wszystko co dało się wywieźć - dzieła sztuki, a nawet cegły, blachę, dachówki wywożono do Warszawy.

12 Wroc ł aw


Pobierz ppt "Wybrane miasta polskie Daria Kaźmierczak. Spis Tre ś ci Gdańsk Kraków Poznań Warszawa Wrocław."

Podobne prezentacje


Reklamy Google