Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrane miasta polskie Daria Kaźmierczak. Spis Tre ś ci Gdańsk Kraków Poznań Warszawa Wrocław.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrane miasta polskie Daria Kaźmierczak. Spis Tre ś ci Gdańsk Kraków Poznań Warszawa Wrocław."— Zapis prezentacji:

1 Wybrane miasta polskie Daria Kaźmierczak

2 Spis Tre ś ci Gdańsk Kraków Poznań Warszawa Wrocław

3 Gdańsk Gdańsk – stolica województwa pomorskiego oraz jedno z większych miast Polski. Pod względem zajmowanej powierzchni jest siódmym miastem w kraju, natomiast ze względu na liczbę ludności szóstym. Gdańsk położony jest nad Zatoką Gdańską. Razem z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Założony w 997 r., otrzymał prawa miejskie w 1263 r. Jako hanzeatyckie miasto portowe, Gdańsk bardzo dynamicznie rozwijał się, zarówno pod względem gospodarczym jak i kulturalnym. Swego czasu stał się najbogatszym miastem Polski, czego efekty widać do dziś.

4 Gdansk Widok na główne miasto Żuraw i siedziba Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku

5 Kraków Kraków jest to miasto wojewódzkie, wielki o ś rodek naukowy i kulturalny. W Krakowie znajduje si ę 12 wy ż szych uczelni, w ś ród nich najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagiello ń ski, 6 teatrów, opera, filharmonia i wiele muzeów. Znajduje si ę tam najwi ę kszy i najcenniejszy w kraju zespół budowli zabytkowych, głównie gotyckich, ś wieckich i sakralnych. Kraków to du ż y o ś rodek przemysłowy. Znajduje si ę tam kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie, drugi co do wielko ś ci zakład przemysłowy w kraju.

6 Kraków

7 Pozna ń Poznań - piąte pod względem ludności miasto w Polsce, położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski i województwa wielkopolskiego. Pierwsze ślady ludzi na terenie dzisiejszego Poznania pochodzą z okresu około 8900 - 8000 roku p.n.e. Pierwsza wzmianka o Poznaniu jako grodzie pojawia się w kronice Thietmara w roku 1005. Zarówno z kroniki, jak i wykopalisk archeologicznych wynika, że był jedną z najpotężniejszych twierdz w państwie Bolesława Chrobrego. Poznań wiąże się również z początkami polskiej państwowości. Jest to jedno z hipotetycznych miejsc chrztu Mieszka I w 966. W 968 swą siedzibę umieścił tu Jordan, pierwszy biskup Polski.

8 Pozna ń Stadion Miejski w PoznaniuTeatr Polski Panorama centrum miasta, Ratusz, Stary Browar, Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar Kampus Warta Politechniki Poznańskiej nocą

9 Warszawa Warszawa jest miastem leżącym nad Wisłą, w województwie mazowieckim. Od 1596 r. jest stolicą Polski. Znajdują się tutaj siedziby najwyższych władz : Prezydenta RP, Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Sądu Najwyższego oraz urzędów centralnych. Warszawa została założona na przełomie XIII i XIV w. jednak już wcześniej istniały w tym miejscu osady targowe. W XVI w. Warszawa była jedną z rezydencji książąt mazowieckich. Największy rozkwit Warszawy przypada na lata 1674 - 1696 kiedy to panował Jan III Sobieski oraz lata 1764 - 1795 za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podczas rozbiorów Polski miasto dostaje się pod zwierzchnictwo Prus, później staje się stolicą Księstwa Warszawskiego, a następnie wchodzi w skład Królestwa Polskiego. W 1918 r. Warszawa ponownie zostaje stolicą niezależnego państwa, a sześć lat później osiąga liczbę mieszkańców równą milionowi.

10 Warszawa

11 Wroc ł aw Wrocław to historyczna stolica Śląska, jedno z największych i najstarszych miast w Polsce, położone po obu stronach środkowej Odry, na Nizinie Śląskiej. Przez miasto przepływa 5 rzek większych: Odra i 4 jej dopływy, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego, miastem na prawach powiatu - wrocławski powiat grodzki. Przed II wojną światową w mieście istniały 303 mosty, obecnie pozostało ich około 220. W pierwszych latach powojennych w ramach hasła "cała Polska odbudowuje stolicę" stał się - jak pozostałe miasta ziem odzyskanych - miejscem rabunku organizowanego przez państwo. Wszystko co dało się wywieźć - dzieła sztuki, a nawet cegły, blachę, dachówki wywożono do Warszawy.

12 Wroc ł aw


Pobierz ppt "Wybrane miasta polskie Daria Kaźmierczak. Spis Tre ś ci Gdańsk Kraków Poznań Warszawa Wrocław."

Podobne prezentacje


Reklamy Google