Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Kinga Jończak kl. V Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Kinga Jończak kl. V Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Kinga Jończak kl. V Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie

2 Witam serdecznie wszystkich. Chciałabym opisać rzekę, którą dosyć często odwiedzam, rzekę, która jest celem wypraw majowych. Płynie ona w zachodniej Polsce i jest prawym dopływem Odry. Barycz swój bieg zaczyna w bagnach na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Tworzy go zespół krzyżujących się cieków Baryczy, Leniwej Baryczy oraz Gnilnej (Gniłej) Baryczy (dopływ Ołoboku). Płynie w kierunku zachodnim, uchodzi do Odry w okolicy Głogowa. Rzeka płynie zabagnioną doliną, z bardzo małym spadkiem, część doliny stanowi teren chroniony ze względu na siedliska rzadkiego ptactwa wodnego.

3 Spływy kajakowe to jeden z najatrakcyjniejszych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Barycz jest rzeką nizinną o minimalnym spadku. Z tego powodu płynie leniwie. Jest wiec bezpieczna, pozwala na relaks i podziwianie krajobrazów. Bardzo licznie wzdłuż biegu rzeki występuje różnorodne ptactwo wodne. Warto więc zabrać ze sobą lornetkę lub lunetę. Spływy kajakowe to jeden z najatrakcyjniejszych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Barycz jest rzeką nizinną o minimalnym spadku. Z tego powodu płynie leniwie. Jest wiec bezpieczna, pozwala na relaks i podziwianie krajobrazów. Bardzo licznie wzdłuż biegu rzeki występuje różnorodne ptactwo wodne. Warto więc zabrać ze sobą lornetkę lub lunetę.

4 Płynąc trasą spływu podziwiać można: Prawdziwe oblicze dzikiej przyrody. Prawdziwe oblicze dzikiej przyrody.

5 Płynąc trasą spływu podziwiać można: Przepiękne krajobrazy

6 Płynąc trasą spływu podziwiać można: Niesamowite pomniki przyrody, w tym platan w Lechitowie- jedno z największych drzew województwa

7 Płynąc trasą spływu podziwiać można: Niezwykłe zabytki architektury będące śladem minionych wieków

8 Płynąc trasą spływu podziwiać można: Intrygujące, zapomniane przez wszystkich konstrukcje i pomniki będące pamiątką po I Wojnie Światowej Intrygujące, zapomniane przez wszystkich konstrukcje i pomniki będące pamiątką po I Wojnie Światowej

9 Płynąc trasą spływu podziwiać można: Fantastyczne okazy flory i fauny

10

11 Najpospolitszy ptak siewkowy w Polsce, wielkości gołębia, z średniej długości nogami, krótkim, czarnym dziobem i charakterystycznym czubkiem. Białe boki głowy i spód ciała kontrastują z czarnym grzbietem, wierzchem głowy, czołem i przepaską na piersi. Ogon biały z czarnym pasem na końcu, podogonie cynamonowe. W locie zwracają uwagę szerokie, zaokrąglone skrzydła z wierzchu czarne, od spodu kontrastowo czarno-białe. Czajka gnieździ się na terenach otwartych, porośniętych krótką roślinnością, najczęściej w pobliżu wody. Podstawowym siedliskiem lęgowym są podmokłe łąki i pastwiska. Poza okresem lęgowym bardzo towarzyska, na spuszczonych stawach i polach uprawnych można obserwować stada liczące kilkaset osobników. Przylatuje już na przełomie lutego i marca, ostatnie ptaki odlatują w grudniu.

12 Najbardziej znana i najliczniejsza kaczka w Polsce. Samiec w szacie godowej ma zielono połyskującą głowę, brązową szyję z białą obrączką, szary brzuch i grzbiet ciała, czarny kuper z czterema podwiniętymi piórami oraz białe pióra ogona (sterówki). Samica jest brązowoszara, z jaśniejszą głową. Krzyżówki łączą się w pary w czasie toków, które odbywają się jeszcze na zimowiskach i wczesną wiosną. Do lęgów przystępują najczęściej pod koniec kwietnia, para rozstaje się po złożeniu przez samicę jaj. Samce wędrują na pierzowiska - bezpieczne i zasobne w pokarm tereny wodne (m.in. w Dolinie Baryczy), na których zmieniają pióra i tracą czasowo zdolność do lotu. Samice pierzą się w trakcie wychowywania piskląt.

13 Jak sama nazwa wskazuje w upierzeniu czapli siwej przewa ż a barwa popielatoszara, głowa i szyja s ą białawe, od oka za tył głowy biegnie czarne pasmo piór tworz ą ce w okresie godowym wyra ź ny czub. Lec ą c, powoli uderza łukowato wygi ę tymi skrzydłami, a szyj ę ma esowato wygi ę t ą (jak wi ę kszo ś ci czapli). Gnie ź dzi si ę kolonijnie na wysokich drzewach, rzadko w trzcinach, w pobli ż u bogatych ż erowisk. Ż ywi si ę głownie rybami, małymi ssakami, płazami i owadami, dlatego poza terenami wodnymi czaple cz ę sto mo ż na spotka ć na polach uprawnych. Poluje najcz ęś ciej samotnie, jednak w miejscach obfituj ą cych w pokarm (spuszczane stawy, ś cierniska) mo ż e ł ą czy ć si ę w du ż e stada.

14 Zbliżony wielkością do łabędzia niemego. Ptaki dorosłe mają białe upierzenie, dziób jest jednak czarny z żółtą plamą sięgającą klinem od nasady do nozdrzy. Łabędź krzykliwy w czasie pływania trzyma szyję wyprostowaną, a łabędź niemy ma szyję wygiętą w kształcie litery S. W Dolinie Baryczy co roku nielicznie pojawia się również podobny do krzykliwego łabędź czarnodzioby, który jest jednak mniejszy od niego, ma bardziej okrągłą głowę oraz krótszą i grubszą szyję. Łabędź krzykliwy gniazduje głównie na północy Europy, w Polsce jest bardzo nielicznym ptakiem lęgowym. W Dolnie Baryczy gnieździ się co roku kilka par, stawy są dla tego gatunku również ważnym miejscem postoju w czasie wiosennej i jesiennej wędrówki.

15 Mniejsza od gęgawy i gęsi zbożowej, z którą bardzo często w czasie wędrówki tworzy stada.. Ubarwienie ptaków dorosłych jest brązowe. Na brzuchu i dolnej części piersi znajdują się czarne, poprzeczne pręgi. Dziób i nogi są pomarańczowoczerwone. Wokół dzioba widoczna jest biała plama sięgająca aż na czoło (od tej cechy pochodzi nazwa gatunku). Gniazduje, podobnie jak gęś zbożowa, na dalekiej północy, a w Dolinie Baryczy pierwsze ptaki pojawiają się pod koniec września. Tak jak i pozostałe baryczańskie gęsi, białoczelne są roślinożerne. Żerują na lądzie w odległości do 15 km od miejsc odpoczynku. Głównym składnikiem pokarmu są zielone części roślin i nasiona. W okolicach stawów żerują na uprawach zbóż ozimych, ścierniskach i łąkach.

16


Pobierz ppt "Autor: Kinga Jończak kl. V Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google