Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dolina Baryczy- Wierzowice Wielkie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dolina Baryczy- Wierzowice Wielkie"— Zapis prezentacji:

1 Dolina Baryczy- Wierzowice Wielkie
Autor: Kinga Jończak kl. V Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie

2 ze względu na siedliska rzadkiego ptactwa wodnego.
Dolina Baryczy Witam serdecznie wszystkich. Chciałabym opisać rzekę, którą dosyć często odwiedzam, rzekę, która jest celem wypraw majowych. Płynie ona w zachodniej Polsce i jest prawym dopływem Odry. Barycz swój bieg zaczyna w bagnach na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Tworzy go zespół krzyżujących się cieków Baryczy, Leniwej Baryczy oraz Gnilnej (Gniłej) Baryczy (dopływ Ołoboku). Płynie w kierunku zachodnim, uchodzi do Odry w okolicy Głogowa. Rzeka płynie zabagnioną doliną, z bardzo małym spadkiem, część doliny stanowi teren chroniony ze względu na siedliska rzadkiego ptactwa wodnego.

3 Warto więc zabrać ze sobą lornetkę lub lunetę.
Spływ kajakiem Spływy kajakowe to jeden z najatrakcyjniejszych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Barycz jest rzeką nizinną o minimalnym spadku. Z tego powodu płynie leniwie. Jest wiec bezpieczna, pozwala na relaks i podziwianie krajobrazów. Bardzo licznie wzdłuż biegu rzeki występuje różnorodne ptactwo wodne. Warto więc zabrać ze sobą lornetkę lub lunetę.

4 Płynąc trasą spływu podziwiać można:
Prawdziwe oblicze dzikiej przyrody.

5 Płynąc trasą spływu podziwiać można:
Przepiękne krajobrazy

6 Płynąc trasą spływu podziwiać można:
Niesamowite pomniki przyrody, w tym platan w Lechitowie- jedno z największych drzew województwa

7 Płynąc trasą spływu podziwiać można:
Niezwykłe zabytki architektury będące śladem minionych wieków

8 Płynąc trasą spływu podziwiać można:
Intrygujące, zapomniane przez wszystkich konstrukcje i pomniki będące pamiątką po I Wojnie Światowej

9 Płynąc trasą spływu podziwiać można: Fantastyczne okazy flory i fauny

10 Ptaki

11 Czajka Najpospolitszy ptak siewkowy w Polsce, wielkości gołębia, z średniej długości nogami, krótkim, czarnym dziobem i charakterystycznym czubkiem. Białe boki głowy i spód ciała kontrastują z czarnym grzbietem, wierzchem głowy, czołem i przepaską na piersi. Ogon biały z czarnym pasem na końcu, podogonie cynamonowe. W locie zwracają uwagę szerokie, zaokrąglone skrzydła z wierzchu czarne, od spodu kontrastowo czarno-białe. Czajka gnieździ się na terenach otwartych, porośniętych krótką roślinnością, najczęściej w pobliżu wody. Podstawowym siedliskiem lęgowym są podmokłe łąki i pastwiska. Poza okresem lęgowym bardzo towarzyska, na spuszczonych stawach i polach uprawnych można obserwować stada liczące kilkaset osobników. Przylatuje już na przełomie lutego i marca, ostatnie ptaki odlatują w grudniu.

12 Krzyżówka Najbardziej znana i najliczniejsza kaczka w Polsce. Samiec w szacie godowej ma zielono połyskującą głowę, brązową szyję z białą obrączką, szary brzuch i grzbiet ciała, czarny kuper z czterema podwiniętymi piórami oraz białe pióra ogona (sterówki). Samica jest brązowoszara, z jaśniejszą głową. Krzyżówki łączą się w pary w czasie toków, które odbywają się jeszcze na zimowiskach i wczesną wiosną. Do lęgów przystępują najczęściej pod koniec kwietnia, para rozstaje się po złożeniu przez samicę jaj. Samce wędrują na pierzowiska - bezpieczne i zasobne w pokarm tereny wodne (m.in. w Dolinie Baryczy), na których zmieniają pióra i tracą czasowo zdolność do lotu. Samice pierzą się w trakcie wychowywania piskląt.

13 Czapla Siwa Jak sama nazwa wskazuje w upierzeniu czapli siwej przeważa barwa popielatoszara, głowa i szyja są białawe, od oka za tył głowy biegnie czarne pasmo piór tworzące w okresie godowym wyraźny czub. Lecąc, powoli uderza łukowato wygiętymi skrzydłami, a szyję ma esowato wygiętą (jak większości czapli). Gnieździ się kolonijnie na wysokich drzewach, rzadko w trzcinach, w pobliżu bogatych żerowisk. Żywi się głownie rybami, małymi ssakami, płazami i owadami, dlatego poza terenami wodnymi czaple często można spotkać na polach uprawnych. Poluje najczęściej samotnie, jednak w miejscach obfitujących w pokarm (spuszczane stawy, ścierniska) może łączyć się w duże stada.

14 Łabędź Krzykliwy Zbliżony wielkością do łabędzia niemego. Ptaki dorosłe mają białe upierzenie, dziób jest jednak czarny z żółtą plamą sięgającą klinem od nasady do nozdrzy. Łabędź krzykliwy w czasie pływania trzyma szyję wyprostowaną, a łabędź niemy ma szyję wygiętą w kształcie litery S. W Dolinie Baryczy co roku nielicznie pojawia się również podobny do krzykliwego łabędź czarnodzioby, który jest jednak mniejszy od niego, ma bardziej okrągłą głowę oraz krótszą i grubszą szyję. Łabędź krzykliwy gniazduje głównie na północy Europy, w Polsce jest bardzo nielicznym ptakiem lęgowym. W Dolnie Baryczy gnieździ się co roku kilka par, stawy są dla tego gatunku również ważnym miejscem postoju w czasie wiosennej i jesiennej wędrówki  

15 Gęś Białoczelna Mniejsza od gęgawy i gęsi zbożowej, z którą bardzo często w czasie wędrówki tworzy stada.. Ubarwienie ptaków dorosłych jest brązowe. Na brzuchu i dolnej części piersi znajdują się czarne, poprzeczne pręgi. Dziób i nogi są pomarańczowoczerwone. Wokół dzioba widoczna jest biała plama sięgająca aż na czoło (od tej cechy pochodzi nazwa gatunku). Gniazduje, podobnie jak gęś zbożowa, na dalekiej północy, a w Dolinie Baryczy pierwsze ptaki pojawiają się pod koniec września. Tak jak i pozostałe baryczańskie gęsi, białoczelne są roślinożerne. Żerują na lądzie w odległości do 15 km od miejsc odpoczynku. Głównym składnikiem pokarmu są zielone części roślin i nasiona. W okolicach stawów żerują na uprawach zbóż ozimych, ścierniskach i łąkach.

16 Koniec


Pobierz ppt "Dolina Baryczy- Wierzowice Wielkie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google