Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IV RAJD EKOTURYSTYCZNY PIECZONEGO ZIEMNIAKA 3.10.2014.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IV RAJD EKOTURYSTYCZNY PIECZONEGO ZIEMNIAKA 3.10.2014."— Zapis prezentacji:

1 IV RAJD EKOTURYSTYCZNY PIECZONEGO ZIEMNIAKA 3.10.2014

2 3 października 2014 r. Dzień pochmurny i deszczowy, ale my wędrowcy ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu jesteśmy w wyśmienitych humorach. Przed nami kolejny rajd, kolejne wrażenia i dobra zabawa. W dniu dzisiejszym będziemy wędrować po Cieśniańsko – Wetlińskim Parku Krajobrazowym.

3 W oczekiwaniu na transport

4 Cierpliwie czekamy

5 Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy Utworzony został w 1992 roku i obejmuje 51 013,75 hektara. Chroni typowe dla Bieszczadów Zachodnich walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe. Leży w granicach gmin: Cisna, Baligród, Komańcza, Solina i Zagórz.

6 Mapa parku

7 O parku Najwyższe szczyty w parku sięgają prawie 1200 m n.p.m. i charakteryzuje je piętrowy układ roślinności górskiej. Znajdują się w nim dwa rezerwaty cisów. Występują m.in. niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki.

8 „Gołoborze” Podczas naszych wędrówek zwiedzamy zawsze najważniejsze i najatrakcyjniejsze miejsca. Stąd nasza wizyta w Rezerwacie „Gołoborze” w gminie Baligród. Celem ustanowienia rezerwatu było zachowanie gołoborza, powoli poddawanego sukcesji leśnej.

9 Położenie rezerwatu Znajduje się ono na stokach niewielkiego wzniesienia, pomiędzy doliną Potoku Rabskiego, a jego dwoma prawymi dopływami. Pod względem geologicznym rezerwat zlokalizowany jest w obrębie łuski Bystrego, zaś rumowisko skalne budują grube bloki piaskowców. W obrębie rezerwatu znajdują się także źródła mineralne.

10 Rezerwat „Gołoborze”

11 Już nam szumi „Lasumiła” „Lasumiła” to imię najgrubszej polskiej jodły, rosnącej w lasach Nadleśnictwa Baligród, w masywie Łopiennika w Bieszczadach. „Lasumiła" ma 519 cm w obwodzie i 35 m wysokości. Ma status pomnika przyrody. Imię „Lasumiła” jest zupełnie nowym słowem, nawiązującym do starosłowiańskich imion, ale mocno związanym z lasem.

12 Do ….

13 Próba Oczywiście, żeby sprawdzić czy faktycznie „Lasumiła” jest taka gruba, jak mówił przewodnik, kilkoro z nas próbowało ją objąć. Łącząc siły w sześć osób objęliśmy jodłę. To potwierdziło słowa przewodnika i już wszyscy uwierzyli, że jest to najgrubsza jodła w Polsce.

14 „Lasumiła”

15

16 Roślinność i zwierzęta Oczywiście opowiadając o naszej wędrówce trzeba wspomnieć też o roślinności i zwierzętach żyjących na terenie parku. Niestety nie spotkaliśmy:

17 Niedźwiedzia

18 Wilka

19 Rysia

20 Żbika

21 Ale za to spotkaliśmy Salamandrę Plamistą

22 Spotkana salamandra

23 Salamandra Nieźle się zakamuflowała. Jednak nasze bystre oko wyśledziło ją wśród połamanych gałęzi. Trzeba jednak pamiętać, że potrafi być groźna. Posiada gruczoły jadowe, a jad z nich chroni ją przed drapieżnikami. Salamandra plamista jest największym w Europie przedstawicielem płazów ogoniastych i jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

24 Rośliny Jeśli natomiast chodzi o roślinność to w parku występuje około 940 gatunków roślin w większości chronionych w postaci rezerwatów. Są to na przykład Cisy na górze Jawor czy wspomniana już jodła „Lasumiła”.

25 My w czasie wędrówki

26

27 Drogie koleżanki i koledzy zachęcamy wszystkich do wspólnej z nami wędrówki. Do zwiedzania ciekawych przyrodniczych i historycznych miejsc na Podkarpaciu. Z wędrówek tych wracamy bogatsi o nowe wiadomości i przeżycia. Poznajemy nowych ciekawych ludzi. Oczywiście czasami bolą też nogi, pada deszcz, czasami ktoś wpadnie w błoto tak, że trudno potem rozpoznać kolor butów ale jest fajnie!

28 Więc … Na kolejny rajd idziemy WSZYSCY

29 Przygotował Dziękuję za uwagę i jeszcze raz zachęcam do udziału w naszych wędrówkach. Jakub Michalczyk Klasa VI b


Pobierz ppt "IV RAJD EKOTURYSTYCZNY PIECZONEGO ZIEMNIAKA 3.10.2014."

Podobne prezentacje


Reklamy Google