Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pszczoły.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pszczoły."— Zapis prezentacji:

1 Pszczoły

2 Ul zamieszkują: Trutnie Robotnice Królowa Pszczół

3 Gdzie żyją? w Europie Dziko: Azja Afryka Ameryka Południowa
Pszczoły zostały udomowione w Europie

4 O Mieszkańcach ula Pszczoły robotnice osiągają długość 15mm i żyją od 4 do 24 tygodni, trutnie 20mm i żyją od czterech do pięciu tygodni a matka 22mm i żyje nawet do 7 lat.

5 Budowa

6 Miód Wyróżniamy trzy rodzaje miodu: miód nektarowy miód spadziowy miód nektarowo-spadziowy

7 Miód-właściwości lecznicze
Miód jest polecany każdemu ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dodatkowo każdy miód jest bogaty w aminokwasy, witaminy z grupy B oraz mnóstwo minerałów (miedź, żelazo, wapń, magnez, mangan, potas, sód i cynk, fosfor). Jest to jego przewaga nad zwykłym cukrem, który oprócz pustych kalorii nie dostarcza organizmowi praktycznie nic.

8 Owady społeczne Owady społeczne możemy rozpoznać po tym, że dzielą się one pracą, wykonywanej przez poszczególne osobniki dla dobra grupy. Bardzo charakterystycznym owadem tej grupy jest pszczoła, u której wszystko dzieje się następująco: robotnice zbierają pokarm i opiekują się młodymi, a królowa składa jaja. Cały rój odnosi korzyści z podziału pracy.

9 Chrońmy pszczoły! „Gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości zostaną tylko 4 lata życia” – powiedział kiedyś Albert Einstein. Bez ich udziału wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony. Niestety od kilku lat pszczoły masowo giną. Już w latach 60 ubiegłego wieku zaobserwowano masowe wymieranie całych rodzin pszczelich.

10 Ciekawostki Ile pszczół jest w ulu?
W okresie lata w bardzo silnych rodzinach jest ich 70 – 80 tysięcy. Jesienią w przeciętnej rodzinie pszczół jest ich od tysięcy. Ile pszczół potrzeba do wyprodukowania 450 g miodu? Aby napełnić 450 g słoiczek miodu 10 pszczół musi pracować przez cale swoje życie. Ile razy na minutę pszczoła porusza skrzydłami? Pszczoła porusza skrzydłami razy na minutę

11 Ciekawostki cd. Czy pszczoły zbierają tylko zdrowy miód?
Tak , ponieważ w odróżnieniu od osowatych , które zbierają nektar z wszystkich roślin także trujących – niebezpiecznych dla ludzi, pszczoły zbierają nektar z roślin przyjaznych i bezpiecznych dla człowieka. Dlaczego mówi się pracowity jak pszczoła? Dlatego się tak mówi, bo pszczoły są bardzo pracowite, przy wykonywaniu swojej pracy są dokładne i wytrwałe co służy całej rodzinie pszczelej.

12 Prezentacje przygotowała
Z klasy 6b Aleksandra Bogucka


Pobierz ppt "Pszczoły."

Podobne prezentacje


Reklamy Google