Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKŁADNIKI ŻYWNOŚCI ORAZ DODATKI I KONSERWANTY I ICH WPŁYW NA ZDROWIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKŁADNIKI ŻYWNOŚCI ORAZ DODATKI I KONSERWANTY I ICH WPŁYW NA ZDROWIE"— Zapis prezentacji:

1 SKŁADNIKI ŻYWNOŚCI ORAZ DODATKI I KONSERWANTY I ICH WPŁYW NA ZDROWIE

2 PROJEKT PRZYGOTOWALI:
Marzena Ilasz, Weronika Cielec, Patrycja Białogłowska, Nauczyciel prowadzący: mgr Maria Konik

3 Celem naszej pracy było zbadanie wpływu konserwantów oraz dodatków do żywności na nasze zdrowie, a także sprawdzenie, czy uczniowie naszej szkoły zdrowo się odżywiają. Nasza praca miała również charakter badawczy ( wykrywaliśmy składniki odżywcze w produktach spożywczych).

4 Codziennie wielu z nas robi zakupy, ale trzeba postawić sobie jedno zasadnicze pytanie: czy zwracamy uwagę na etykiety pod każdym produktem?

5 Przychodząc do sklepu kupujemy produkty mając przede wszystkim na uwadze jak najniższe ceny. Nie analizujemy zazwyczaj składu produktu ( jakie ma konserwanty, ile jest cukrów, czy barwników) Liczy się smak i cena.

6 Każdy żywiciel rodziny powinien zwracać uwagę na etykiety umieszczone pod produktem zakupionym przez niego bo przecież ZDROWE JEST NAJWAŻNIEJSZE!

7 Każde dziecko do lat 14 powinno dostarczać swojemu organizmowi dziennie:
Dziewczynki KCAL Chłopcy

8 Analiza ankiety Ankieta została przeprowadzona wśród uczniów naszej szkoły. Brali w niej udział uczniowie klas I i II oraz osoby dorosłe. Z przeprowadzonej przez grupę projektową ankiety wynika, że młodzież od lat 13 zbyt mało interesuje się zdrowym odżywianiem, ale w niektórych przypadkach chce to zmienić. Podczas analizy ankiet zauważyliśmy też, że osoby powyżej 25 roku interesują się zdrowym odżywianiem, ale też chętnie zjadają niezdrowe smakołyki.

9

10

11

12

13 Rady, aby być zdrowym Jedz dziennie 4-5 posiłków
Jedz różnorodne pokarmy bogate w białko,sole mineralne i witaminy,a zwłaszcza ryby,jaja.

14 Etykieta zródłem informacji
nazwa produktu nazwa i adres producenta, lub importera informacja do kiedy można spożywać produkt. Zwykle są tu dwa rodzaje oznaczeń: „Najlepiej spożyć przed:” – informuje o dacie minimalnej trwałości, inaczej mówiąc o dacie, do której prawidłowo przechowywana żywność zachowuje swoje pełne właściwości. Tak znakuje się wszystkie trwałe produkty spożywcze, np. wyroby cukiernicze, napoje, konserwy itd. „Należy spożyć do:” – informuje o tzw. terminie przydatności do spożycia, czyli terminie, po upływie którego żywność już nie nadaje się już do spożywania. Tak właśnie znakuje się wszystkie nietrwałe produkty spożywcze, czyli np. świeżo tłoczony sok z owoców, produkty mięsne, śmietanę, mleko

15 Konserwanty i barwniki
1.Kwas mlekowy (E270)- obecny w kwaśnym mleku. 2.Kwas benzoesany (E210) wykorzystywany jako konserwant oraz aromat. 3.Kwas benzoesowy(E211) obecny w produktach kwaśnych np. przetworach owocowych lub sokach. 4.Azotan potasu(E249) proszek używany jako produkt konserwujący (zapobiega bakteriom w produktach i mięsnych). 5. Sorbinian potasu (E202) dodawany do serów i margaryn. 6.Kwas metanowy (E236) dodawany do ryb. 7.Ocet(E260) stosowany do marynat. 8. Saletra (E250) stosowany jako środek konserwujący wszystkich produktów żywnościowych. 9.Siarczany (E227) dodawane do powideł, dżemów i soków owocowych. 10. Fenal(E230) stosowany do impregnowania skórek owoców. 11. Octan wapnia (E263) stosowany do wyrobów piekarniczych. 12. Heksamina (E239) bardzo niezdrowy związek dla organizmu jednak występujący w produktach żywnościowych. 13.(E252) konserwant który utrwala kolor produktu.

16 DODATKI DO ŻYWNOŚCI Kategoria Funkcje Konserwanty Przeciwutleniacze
Substancje konserwujące to substancje przedłużające trwałość środków spożywczych poprzez zabezpieczenie ich przed rozkładem spowodowanym przez drobnoustroje (np. kwas mlekowy-E 270). Przeciwutleniacze Przeciwutleniacze to substancje przedłużające trwałość środków spożywczych poprzez zabezpieczenie ich przed rozkładem spowodowanym przez utlenianie, takim jak jedzenie tłuszczu i zmiany barwy (np. kwas askorbinowy, czyli witamina C- E 300 ). Emulgatory Emulatory to substancje umożliwiające utworzenie lub utrzymanie jednolitej mieszaniny dwóch lub więcej wzajemnie nie mieszających się faz, takich jak olej i woda, w środkach spożywczych (np. lecytyna- E 322). Stabilizatory Stabilizatory są to substancje umożliwiające utrzymanie odpowiednich fizycznych lub chemicznych właściwości środka spożywczego (np. pektyna- E 440, która nadaje galaretowata konsystencję i przejrzysty wygląd dżemom). Barwniki Barwniki są to substancje nadające lub przywracające utraconą w trakcie obróbki technologicznej barwę środkom spożywczym. Stosowane są zarówno sztuczne barwniki (anato - E160b), jak i naturalne (b- karoten- K160a) Źródło: Podstawy teoretyczne programu,, Trzymaj formę’’

17 E-621 Glutaminian sodu NIEBEZPIECZNY DLA ORGANIZMU!!!
Po przeczytaniu wielu opinii w dostępnych źródłach, grupa projektowa dowiedziała się, że glutaminian sodu to związek chemiczny nie w pełni bezpieczny dla organizmu. Dostępny w produktach żywnościowych i przyprawach takich jak: kostki rosołowe, maga, orzeszki ziemne, panierki, ostry ketchup. Wykazano, że ten chemiczny składnik poprawia smak, lecz również uszkadza neuroprzekaźniki oraz ma bezpośredni związek z ostatnio często obserwowanymi przypadkami szybkiego przyrostu wagi. Lepiej przyprawiać więc żywność ziołami a nie przyprawami dostępnymi na sklepowych półkach.

18 Ważne jest też, aby: Każde dziecko, również dorosły spożywali codziennie: -Owoce -Warzywa -Produkty mleczne ponieważ zawierają one dużo witamin, które muszą być dostarczane do organizmu. Owoce nie zawierają konserwantów.

19 Pamiętaj! To od Ciebie zależy czy szanujesz swoje zdrowie. Nikt nie zabroni ci jeść tego czego chcesz, jednak: - unikaj jedzenia chipsów, cukierków i tłustych rzeczy.

20 10 zasad zdrowego żywienia:
1. Jedz regularnie. 2. Warzywa to nie wróg. 3. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem – nie objadaj się słodyczami. 4. Unikaj alkoholu i papierosów. 5. Dbaj by to, co przygotujesz było nie tylko smaczne, ale i miłe dla oka. Podobno jemy też oczami . 6. Produkty typu fast-food zastąp zdrowszymi, samodzielnie przygotowanymi wersjami. 7. Używaj ziół, a ogranicz sól. 8. Pij dużo płynów 9. Używaj oliwy z oliwek 10. Wiedz, co jesz – czytaj etykiety na opakowaniach

21 Doświadczenie nr 1 Cel: Sprawdzamy obecność skrobi w ziemniaku
Pomoce: Mikroskop, ziemniak, szkiełko laboratoryjne, jodyna. Przebieg: Odcinamy nożykiem plasterek ziemniaka i układamy na szkiełku. Kiedy ziemniak znajduje się na szkiełku dodajemy 2 krople wody. Preparat jest gotowy. Ziarna skrobi wyglądają jak małe kuleczki. Obserwacje: Po dodaniu jodyny ziarna skrobi barwią się na ciemnogranatowo. Wniosek: W ziemniaku znajduje się dużo skrobi.

22 Doświadczenie nr 2 Cel: Badamy, czy w cebuli znajduje się dużo skrobi.
Pomoce: cebula, mikroskop, woda, szkiełko, jodyna. Hipoteza: W cebuli znajduje się skrobia. Wniosek: Hipoteza potwierdzona

23 Doświadczenie nr 3 Cel: Sprawdzamy, czy w mleku jest białko.
Pomoce: Kwas azotowy, mleko i podstawka Obserwacje i Wnioski: Mleko się ścięło oznacza to, że jest w nim białko. W produktach w których obecne jest białko po dodaniu kwasu azotowego widoczne jest żółte zabarwienie.

24 Doświadczenie nr 4 Cel: Sprawdzamy, czy w jajku jest białko.
Pomoce: Jajko, narzędzia laboratoryjne, woda, zasada sodowa i siarczan (VI) miedzi (II). Obserwacje i wnioski: Białko jajka po dodaniu odczynników zmieniło zabarwienie na fioletowe, oznacza to, że jest w nim obecne białko.

25 Doświadczenie nr 5 Cel: Badamy, czy w orzechu zawarte są tłuszcze.
Pomoce: Bibułka, orzechy. Obserwacje i wnioski: Po zgnieceniu orzechów i położeniu na bibułce widoczna była tłusta plama. Oznacza to , że w orzechach znajduje się tłuszcz.

26 makroelementy mikroelementy ultraelementy pierwiastki Związki chemiczne zw. nieorganiczne zw. organiczne Woda sole mineralne białka cukry lipidy

27 Tłuszcze: Właściwości: - są nierozpuszczalne
w wodzie - rozpuszczają się w rozpuszczalnikach organicznych - są lżejsze od wody - z wodą tworzą emulsję - nie mają zapachu Tłuszcze są potrzebne dla organizmu, ale w nadmiarze mają niekorzystny wpływ na zdrowie i powinniśmy spożywać je w określonych ilościach.

28 Białka proste i złożone:
Białka proste zbudowane są z aminokwasów i dzielimy je na : - protaminy -histony -albuminy Białka złożone oprócz aminokwasów posiadają części niebiałkowe: -nukleoproteidy -fosfoproteidy -lipoproteidy Białka to główny składnik budulcowy naszego organizmu.

29 Cukry proste złożone dwucukry glukoza fruktoza wielocukry
Podział cukrów Cukry proste złożone dwucukry glukoza fruktoza wielocukry Cukry, podobnie jak tłuszcze dostarczają naszemu organizmowi energii.

30 PROJEKT PRZYGOTOWALI:
Marzena Ilasz, Weronika Cielec, Patrycja Białogłowska, Nauczyciel prowadzący: mgr Maria Konik

31 Koniec


Pobierz ppt "SKŁADNIKI ŻYWNOŚCI ORAZ DODATKI I KONSERWANTY I ICH WPŁYW NA ZDROWIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google