Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KUKÓW.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KUKÓW."— Zapis prezentacji:

1 KUKÓW

2 POŁOŻENIE: Malownicza wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Stryszawa między Beskidem Średnim oraz Małym w dolinie potoku Kocońka, przy drodze wojewódzkiej z Żywca do Suchej Beskidzkiej, na wysokości 430 m n.p.m. Miejscowość otaczają niewysokie szczyty Pasma Pewelskiego: od północy Capia Górka (623 m n.p.m.), od południa Chrząszczowa Góra (560 m n.p.m.), od zachodu Palenica (624 m n.p.m.) i Wajdów Groń (677 m n.p.m.). Sąsiaduje z Krzeszowe, Targoszowem, Lasem, Kurowem, Lachowicami oraz Stryszawą. Obecnie mieszka tutaj około 1300 osób. Wieś liczy 280 domów, 228 budynków gospodarczych i innych. Gruntów ornych jest 448 ha, łąk 84 ha, pastwisk 72 ha, sadów 1 ha, lasów 454 ha, innych gruntów 3 ha. Część Kukowa leży w strefie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, co podwyższa jego walory turystyczne. Wieś należy do parafii Krzeszów. Za Kukowem rozpoczyna się województwo śląskie, o czym informuje stosowna tablica przy wyjeździe z miejscowości w kierunku zachodnim.

3 Koło Gospodyń Wiejskich
W naszej miejscowości działa KGW, które powstało z inicjatywy naszej sołtysiny pani Barbary Miklusiak. KGW uczestniczy we wszystkich ważnych uroczystościach naszej gminy.

4

5 Ochotnicza Straż Pożarna
Zarząd OSP Kuków: Prezes OSP – druh Jan Krzesiński Naczelnik – druh Marek Baca Z-ca naczelnika – druh Grzegorz Chudzik Sekretarz – druh Krzysztof Grajny Skarbnik – druh Krzysztof Miklusiak Gospodarz – druh Krzysztof Miklusiak Członkowie zarządu, druhowie: Eugeniusz Kryjak Stanisław Lachowszczak Wiesław Kąkol Michał Harańczyk

6 Nasze drużyny podczas zawodów sportowych

7 OSP KUKÓW ma juz 60 lat. Liczy 40 druhów gotowych do działań bojowych
OSP KUKÓW ma juz 60 lat. Liczy 40 druhów gotowych do działań bojowych. Do OSP należą trzy drużyny młodzieżowe MDP. W skład których wchodzą dwie drużyny MDP chłopców (19 druhów) i jedna drużyna MDP dziewcząt(10 druhen). Osiągnięcia naszych drużyn: 1 miejsce w ćwiczeniu bojowym MDP dziewczęta w gminie i 2 miejsce w powiecie w Sprzęt gaśniczy jednostki: Star 266 zwany „PERŁA”, Volkswagen LT zwany „BĄCZEK”, pompa szlamowa, polonia 5 i ROSENBAUER unikatowa motopompa, chluba naszej jednostki OSP KUKÓW posiada stronę internetową, na która serdecznie zapraszamy:

8 Wodne szaleństwo nad KOCOŃKĄ

9 Basen na Bacówce zwany „BEŁO” jest jednym z licznych atrakcji w naszej miejscowości. W czasie wakacji tętni życiem od samego rana do późnego wieczora. Jest to miejsce spotkań jak i wodnych szaleństw i wspaniałej zabawy. W zimie zamienia się w europejskiej klasy lodowisko niestety w tym czasie zabronione jest pływanie za to przydadzą się łyżwy. Ciekawym zwyczajem tubylców jest kąpiel w basenie nocą Bożego Narodzenia.

10 Boisko Sportowe „Olson Stadion” to centrum rozgrywek piłkarskich miedzy drużynami poszczególnych przysiółków Kukowa, piłkarskich drużyn strażackich oraz innych hobbistów footballu. Nieopodal znajduje się boisko do siatkówki plażowej oraz romantyczna wiata z miejscem na ognisko. Jest to miejsce treningów drużyn ochotniczej straży pożarnej. Czasem odbywają się tu festyny z przeróżnych okazji.

11 Warsztaty Terapii Zajęciowej
Warsztaty terapii zajęciowych działają od końca 2003 roku. Mieszczą się w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego. Budynek znajduje się przy drodze Sucha Beskidzka - Żywiec niedaleko remizy OSP Kuków. Podopieczni do warsztatów dojeżdżają z całej gminy Stryszawa oraz z pobliskich wiosek.

12 Gminna Orkiestra Dęta OSP w Kukowie
Została założona w 2005 roku przez pana Krzysztofa Górskiego, obecnie liczy około 30 muzyków, z czego 19 nie przekroczyło 18 roku życia. Większość osób pochodzi z Kukowa. Ma siedzibie w budynku OSP KUKÓW. Ta młoda orkiestra ma już na swoim koncie wiele sukcesów m. in.: 1 miejsce za przemarsz w Przeglądzie Orkiestr Dętych „ Echo Trąbity” Zawoja 2006, 1 miejsce jako Młodzieżowa Orkiestra Estradowa w „Talentach Małopolski” Piekary 2007 (Koncert Laureatów w Piwnicy Pod Baranami) oraz 3 miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych „Echo Trąbity” Nowy Sącz 2007.

13 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kasprowicza w Kukowie
Szkoła została założona w 1931 r. Obecnie dyrektorem placówki jest pani Lucyna Sikora. W szkole mieści się również przedszkole i stołówka. Przedtem szkoła mieściła się w tym budynku:

14 Kapliczki Wspaniałe, zabytkowe, pielęgnowane i odwiedzane przez mieszkańców są ozdobą i chlubą miejscowości. Co roku odprawiane przy nich msze święte gromadzą wielu wiernych nawet z poza miejscowości. Przydrożne kapliczki urozmaicają podróż kierowca jak również zdobią masz region.

15 Trochę z historii….. W naszej miejscowości znajdowało się tzw. MYTO, czyli miejsce pobierania opłat handlowych. Do dnia dzisiejszego przystanek w tamtym rejonie i odcinek drogi przelotowej Sucha Beskidzka – Żywiec nosi jego nazwie. W przeszłości biegł tędy trakt handlowy uczęszczany przez wozy kupieckie. Dlatego właśnie powstało to miejsce.

16 Coś dla oka, czyli wspaniała okolica…

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29 Przygotowały i opracowały: Karolina Wątroba Ewelina Mrowiec
Aneta Kościelniak Edyta Kościelniak mieszkanki najwspanialszej okolicy pod słońcem


Pobierz ppt "KUKÓW."

Podobne prezentacje


Reklamy Google