Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stanisław Borowiak Burmistrz Kruszwicy Mój Pradziadek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stanisław Borowiak Burmistrz Kruszwicy Mój Pradziadek."— Zapis prezentacji:

1 Stanisław Borowiak Burmistrz Kruszwicy Mój Pradziadek

2

3 Stanowiska, które Pełnił
Stanisław Borowiak był wysoko postawionym urzędnikiem. Urodzony 30 października 1898 roku w Rzadkwinie koło Strzelna. Syn Wojciecha i Konstancji. Do szkoły uczęszczał w Strzelnie. Służył w Armii Hallera we Francji i w Polsce. W 1922 roku pracował jako urzędnik miejski w Kruszwicy, a od 1925 roku jako burmistrz. Piastował funkcję: Przewodniczącego Towarzystwa Upiększania Miasta Prezesa Związku Obrony Kresów Zachodnich Zastępcy Prezesa Bractwa Kurkowego Zastępcy Prezesa Związku Hallerczyków Prezesa honorowego OSP

4 Historia W listopadzie 1925 roku na Burmistrza wybrany został Stanisław Borowiak. Choć urodzony w Rzadkwinie koło Strzelna, Stanisław Borowiak szybko zyskał sympatię kruszwiczan pracując w naszym mieście od 1923 roku jako kasjer miejski. Wcześniej natomiast zaliczył powołanie do wojska niemieckiego, następnie dostał się do niewoli amerykańskiej. Podjął się ochotniczej służby w Armii Hallera we Francji i w Polsce, a później pracował w Komisji Gospodarczej 59 Pułku jako podoficer rachunkowy. Wybrany drogą konkursu na stanowisko burmistrza przez Radę Miejską został zaprzysiężony na 12-letnią kadencję. Zmarł w 1962 roku w swoim pałacu we Wróblach.

5 Dokonania W 1926 roku został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Burmistrzów Województwa Poznańskiego, a następnie jako delegat na Walne Zgromadzenie. W tak długiej kadencji burmistrzowi Borowiakowi udało się wybudować Dom Starców, założyć Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem, rozwiązać trudne zadania komunalne, budować ulicę, przeprowadzać remonty, rozbudować zakłady przemysłowe, zadbać o rozwój handlu i usług, zarządził budowę Wieży Ciśnień. Swoją ciężką pracą doprowadził także do budowy domów dla rodzin robotniczych oraz barak dla bezrobotnych, których spotkała eksmisja. Bez wątpienia jego najważniejszym osiągnięciem była budowa wodociągów w Kruszwicy. 

6 Zasługi Oprócz pracy zawodowej Stanisław Borowiak pełnił liczne funkcję społeczne. Za swoje liczne zasługi zawodowe i osiągnięcia społeczne został nagrodzony Brązowym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie odebrał od Prezesa Rady Ministrów Sławoja Składkowskiego. Mimo, że 31 grudnia 1937 mijała jego kadencja została ona ostatecznie przedłużona na kolejne 5 lat. Sprawowanie władzy przerwała wojna, a sam zasłużony dla Kruszwicy burmistrz przeniósł się do Opola Lubelskiego, z którego powrócił dopiero po wojnie. Zamieszkał w rodzinnym pałacu we Wróblach gdzie zmarł w 1962 roku.

7 Złożenie wieńca w Warszawie Przy Grobie Nieznanego Żołnierza

8 Pałac we Wróblach

9 Wykonał Maciej Borowiak Zdjęcia: Własna kolekcja
Źródła: Własne informacje i strona internetowa Okolice Kruszwicy Zdjęcia: Własna kolekcja


Pobierz ppt "Stanisław Borowiak Burmistrz Kruszwicy Mój Pradziadek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google