Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezydencja Polski w Radzie UE. Cele i rezultaty projektu Celem naszej prezentacji było sprawdzenie jak ważna jest Prezydencja Polski w Radzie UE oraz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezydencja Polski w Radzie UE. Cele i rezultaty projektu Celem naszej prezentacji było sprawdzenie jak ważna jest Prezydencja Polski w Radzie UE oraz."— Zapis prezentacji:

1 Prezydencja Polski w Radzie UE

2 Cele i rezultaty projektu Celem naszej prezentacji było sprawdzenie jak ważna jest Prezydencja Polski w Radzie UE oraz przedstawienie naszych informacji uczniom klasy. Rezultatem są 2 ankiety, które umieściliśmy w tej prezentacji.

3 Praca w zespole i prezentacja publiczna Pracę w naszej grupie rozplanowaliśmy następująco: - Szymon Michałek- ankieta nr.1 i wstępne informacje. - Mateusz Kosicki- ankieta nr.2, oprawa graficzna prezentacji i skutki prezydencji. Nasza praca została przedstawiona dnia 30.05.2011r. na lekcji historii.

4 Logo

5 Polska w EU Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 na mocy tzw. Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. Natomiast 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

6 Wstępne Informacje Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. Polska będzie sprawować Prezydencję w trio wspólnie z Danią i Cyprem.

7 Trio Prezydencji Określenie „trio”, chociaż kojarzy się głównie z muzyką, jest bardzo ważnym terminem związanym z Prezydencją. Otóż trio Prezydencji to grupa 3 państw obejmujących przewodnictwo w Radzie UE kolejno po sobie. Każde z nich sprawuje tę funkcję przez 6 miesięcy. W praktyce państwa te współpracują ze sobą przez 18 miesięcy, nadając wspólny kierunek rozwoju UE.

8 Trio Prezydencji Razem z Polską w tym roku Radzie będzie przewodniczyć także Dania i Cypr. Premier Donald Tusk już spotkał się z szefem duńskiego rządu Larsem Lokkem Rasmussen oraz prezydent Cypru Dimitrisem Christofiasem.

9 Ankieta 1 100 osób zapytanych czy sądzą ze Polska będzie dobrym przewodniczącym Uni Europejskiej odpowiadało nastepująco:

10

11 Ankieta 2 200 zapytanych osób o to: Czy Polska dobrze wykorzysta Przewodnictwo w Radzie UE i czy nasz kraj skorzysta na tej szansie? Odpowiedziało następująco:

12

13 Zalety Prezydencji Prezydencja daje możliwość większego i realnego wpływu na decyzje podejmowane w UE. Będziemy mieć szansę przedstawienia na forum Unii Europejskiej priorytetów polskiej polityki, zaakcentowania najistotniejszych obszarów, przedłożenia własnych pomysłów i inicjatyw. Prezydencja to jednak głównie kontynuacja wcześniejszych działań Unii, zapewnienie jej spójnego funkcjonowania, zagwarantowanie jej głosu w ważnych dla świata sprawach.

14 Zalety Prezydencji cd. Zdobyta wiedza i umiejętności będą przydatne przy dalszej pracy w strukturach unijnych i mogą pomóc w umocnieniu pozycji Polski w długiej perspektywie. Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej umożliwi urzeczywistnienie zagadnień uważanych przez Polskę za najistotniejsze z punkt widzenia Wspólnoty w kontekście wyzwań oraz potrzeb dotychczasowej i późniejszej polityki europejskiej

15 Korzyści dla obywateli W 2011 roku w polskich miastach pod patronatem naszej Prezydencji będą się odbywać koncerty, imprezy sportowe, wystawy oraz wiele innych atrakcji. Dla młodzieży przewidziano dużo atrakcji, konkursy, możliwości rozwoju.

16 Skutki sprawowania Prezydencji Prezydencja da Polsce sposobność przedstawienia swoich priorytetów na forum europejskim i światowym, umożliwi większy wpływ na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej. Dobrze przeprowadzona prezydencja może zaakcentować naszą równowartość w stosunku do innych członków Unii, będzie optymalną promocją Polski i idealnym instrumentem, żeby zmienić stereotypy i nie zawsze pozytywny obraz Polski w świecie. Związane z Prezydencją wizyty w Polsce zagranicznych gości staną się szansą do promocji Polski

17 Skutki sprawowania Prezydencji cd. Dzięki sprawowaniu przewodnictwa Polska może poprawić dochody kraju poprzez promocję naszego rodzimego rynku. Jest to wilka szansa do uzyskania opinii wiarygodnego i solidnego partnera. Pozostałymi korzyściami będzie umocnienie kadr administracji krajowej w kwestii partycypacji w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej oraz wzrost poziomu zrozumienia i uznania dla członkostwa wśród polskich obywateli.

18 Rezultaty i wnioski z pracy. W rezultacie dowiedzieliśmy się jak ważna jest dla naszego kraju Prezydencja w Radzie UE i jak ludzie są tym przejęci i zainteresowani. Wnioskiem jest poprawa naszej pracy w zespole i prezentacje publiczne przed większym gronem słuchaczy.

19 Bibliografia  http://www.prezydencjaue.gov.pl/  http://pl.wikipedia.org/wiki/Prezydencja_Ra dy_Unii_Europejskiej

20 Pracę wykonali Mateusz Kosicki i Szymon Michałek. Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Prezydencja Polski w Radzie UE. Cele i rezultaty projektu Celem naszej prezentacji było sprawdzenie jak ważna jest Prezydencja Polski w Radzie UE oraz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google