Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JÓZEFIN.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JÓZEFIN."— Zapis prezentacji:

1 JÓZEFIN

2 Położenie Józefin to bardzo malowniczo położona miejscowość w zachodniej części gminy Trzeszczany, w obrębie Działów Grabowieckich. Józefin jest jednym z 14 sołectw w gminie, powierzchnia jego wynosi 695,21 ha. Wieś liczy 95 mieszkańców, którzy w większości zajmują się pracą w gospodarstwach rolnych

3 W 2 poł. XIX wieku powstał folwark Józefin, należący do dóbr Mołodiatycze, które ok roku odziedziczył Władysław Horodyski, żonaty z Józefą Chrzanowską. W 1866 roku dobra te obejmowały 3176 mórg,w tym 1818 mórg gruntów ornych, 326 mórg łąk, 975 mórg lasu, 22 morgi placów i nieużytków oraz 36 morgi zarośli. Przed 1890 rokiem Józefin trafił w ręce Antoniego Horodyskiego, syna Wladyslawa, ożenionego pierwszy raz z Józefą Roztworowską, a po jej śmierci z Taidą Wodzicką. Pod koniec XIX wieku Mołodiatycze stanowiły centrum dóbr, na które składały się folwarki: Ostrówek, Haczyska, Moczuły, Józefin, Kortyna i Majdan Wielki ( E. Bończak – Kucharczyk, K. Bondaryk, J. M. Falkowski, J.Żukowski 1988 e, s. 2-3).

4 Według spisu z 1921 roku istniał folwark, który liczył 4 domy i 83 mieszkańców, w tym 4 Ukraińców (Skorowidz…, t. IV, s. 33). W latach została przeprowadzona parcelacja majątku. Zabudowania folwarczne znalazły się na działce kupionej przez Stanisława Piotrowskiego. W 1935 roku Mołodiatycze wraz z należącym doń folwarkiem Józefin przeszły w ręce Jana i Wandy Piotrowskich (E. Bończak – Kucharczyk, K. Bondaryk, J. M. Falkowski, J. Żukowski e s. 7). .

5 23 maja 1943 roku gestapo rozstrzelało 8 mieszkańców za ukrywanie jeńców radzieckich ( Biuletyn GKBZHwP, t. IX, s. 188). Po zakończeniu wojny z rozebranej cerkwi w Bereściu wybudowano w Józefinie, w sąsiedztwie zabudowań państwa Chojnackich szkołę, do której uczęszczały dzieci z Józefina, Korytyny i Ostrówka. W roku 1974 szkoła ta została zamknięta

6 Niezapomniane wrażenie wywierają walory przyrodnicze, piękne okazy flory i fauny, zaś tajemniczości tej ziemi dodają groby nieznanych żołnierzy i kurhan, oraz istniejące niejednokrotnie w pamięci kapliczki i przydrożne krzyże. Piękno przyrody, żyzność ziemi, śpiew ptaków i ludzka życzliwość – tak najkrócej można scharakteryzować Józefin.

7 Koniec Korzystałem z :http://trzeszczany.pl/pl/gallery/3
Opracował: Damian Gierszon


Pobierz ppt "JÓZEFIN."

Podobne prezentacje


Reklamy Google