Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Self – adwokaci, czyli rzecznicy własnych praw

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Self – adwokaci, czyli rzecznicy własnych praw"— Zapis prezentacji:

1 Self – adwokaci, czyli rzecznicy własnych praw
Dorota Nawrocka, self - adwokat Dorota Tłoczkowska, osoba wspierająca Warszawa, r.

2 Kim jestem Jestem osobą niepełnosprawną intelektualnie.
Kiedyś chodziłam do Warsztatów Terapii Zajęciowej, a teraz pracuję. Mam normalne życie prywatne. Mieszkam z tatą. Interesuję się muzyką. Jestem osobą, która mówi sama za siebie. Jestem self – adwokatem.

3 Kim jestem Jestem osobą wspierającą.
Jestem pracownikiem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jestem pedagogiem specjalnym. Jestem koordynatorką działań rozwijających ruch self – adwoaktów w Polsce.

4 Kto to jest self – adwokat?
Self – adwokaci to osoby niepełnosprawne. Self – adwokat mówi w swoim imieniu i innych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Self – adwokaci spotykają się w grupach i rozmawiają o tym co jest ważne w ich życiu. Czasami self – adwokaci rozmawiają o polityce. Grupy self – adwokatów istnieją w różnych krajach i spotykają się na międzynarodowych spotkaniach.

5 Jak zostać self – adwokatem?
Są szkolenia dla self – adwokatów. Uczymy się o swoich prawach i obowiązkach. Uczymy się występować i wypowiadać. Uczymy się podejmować decyzje. Osoby niepełnosprawne uczą się samodzielności i jak mają trudność to mogą poprosić osobę wspierającą o pomoc.

6 Kto bierze udział w szkoleniach?
Szkolenia są dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W szkoleniach biorą udział osoby wspierające – instruktorzy i studenci. Studenci studiują prawo albo pedagogikę.

7 Co jest ważne dla self – adwokatów?
Self – adwokaci muszą się uczyć. Ważne jest, żeby mogli mówić za siebie i żeby inni ich słuchali. Self – adwokaci powinni brać udział w różnych konferencjach i wypowiadać się w swoim imieniu. Ważne jest, żeby sami decydowali za siebie. Self – adwokaci potrzebują specjalnie przygotowanych materiałów informacyjnych w tekście łatwym do czytania. Self – adwokaci potrzebują wsparcia, żeby tworzyć grupy self – adwokatów. Self – adwokaci potrzebują osób wspierających ale nie nadopiekuńczych.

8 Zapraszamy na fragment filmu pt. Europa w Akcji 2007
Dorota Nawrocka, self - adwokat Dorota Tłoczkowska, osoba wspierająca


Pobierz ppt "Self – adwokaci, czyli rzecznicy własnych praw"

Podobne prezentacje


Reklamy Google